Reaktik güç kontrol rölesi olmadan merkezi kompanzasyon nasıl yapabiliriz?

mstteke

Üye
selam arkadaşlar reaktif güç kontrol rölesi olmadan merkezi kompanzasyon nasıl yapabiliriz ;)maliyeti düşürmek için bu konuyu tartışalım basit elektronik devrelerle kompanzasyon nasıl yapılabilir.Bu konuda çözüm yolları nedir.
Analog ampermetrelerin kadranlarına yerleştireceğimiz karbon dirençler veya redresör tarzı ile sürülebilecek tristörler kullanılsa nasıl olur.Çokmu hayalperestim ne ;D

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kompanzasyonda uyulması gereken sınırları sağlamak için,ciddi uyglamalar yapılması gerekir.Üç ku-
ruştan kaçmak için düşünülen ucuz çözümler, daha pahalıya mal olacak çözümlerdir.Biz,ciddi çözüm-
lerle bile sorunlar yaşarken ,basit çözümleri düşünmek yanlıştır.Buluş yapalım derken,arada dayak yemekte var.Tercih tabiiki size ait.

Aklın yolu bir derlerya... ;D yıllar önce benım aklımada böyle soru geldiydide, mesleğinde muhterem bir ağabeyime sordum "bir bobın yapsakda dışına sırayla kontaklar yerleştirsek, nüve çektıkçede kontakları ve dolayısyla kondansatörleri devreye alsak ne olur?" cevap kısa vede özdü, o zaman aktif yükleride devre alırsın, aktif, reaktif, kapasitif ayırımı olmaz..Utandım demıycem ama, aklıma takılan bir soruyu cevaplandırmış oldum..
Yıllarda geçse, aynı sorular aklımıza takılıyor demekkki..

Maliyeti düşürmek için çıkma bir eski mekanik röle takarsın olur biter kardeşim ya....

Sevgili genç arkadaş,seni çok seviyorum yaa.Hislerime tercüman olmuşsun yine.Evet mstteke,arkadaşım ,fahri yetiş beyin de dediği gibi bu çok önemli bir konu hobi işi değilki deneme yanılma bir şeyler yapasın.Derdin maliyet ise bedava çözüm var.Çıkma analog röle tak.Gerçi bir işe yaramaz ama...

Ya beyler bi beyin fırtınası yapalım dedik yok çıkma tak yok dayak yeriz felan olmuyor ama böyle,millet reaktif güç kontrol rölesi yokken ne yapıyordu haaaa neyse ben maliyet peşindede değilim aslında banane fabrika sahibi düşünsün benim amacım sadece güzel farklı bakış açıları olurmu diye düşünmüştüm ama neyse vazgeçtim anlaşılan bişey çıkacağı yok :-\ :-\ :-\

maliyeti düşüreyim derken 5 katı ceza ödetme bence sisteme ayak uydur müşteriyede anlatırsın anlamassa cezayı öder bu kadar

Ya beyler bi beyin fırtınası yapalım dedik yok çıkma tak yok dayak yeriz felan olmuyor ama böyle,millet reaktif güç kontrol rölesi yokken ne yapıyordu haaaa neyse ben maliyet peşindede değilim aslında banane fabrika sahibi düşünsün benim amacım sadece güzel farklı bakış açıları olurmu diye düşünmüştüm ama neyse vazgeçtim anlaşılan bişey çıkacağı yok :-\ :-\ :-\

güzel kardeşim klasik türk mantığıyla ucuzu bularak basit bir şeylere kafa yorarsak buluruz ama bence amaç pahallıda olsa en kaliteli ürünü bulmak yapılacak arge çalışması sonucu rus veya hindistan malı gibi ucuz iş görsün ürünleri yerine kaliteli ürünleri bulmak için kafa yormak gerekir diye düşünürüm

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri