Reaktif ve Kapasitif tüketimin Aktif tüketime etkisi

teşekkür ederim =)
patron kafam çöküp duruyodu nedne ceza yiyioz diye =)) artık yemicez anlaşılan =)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Şayet büyük güçte bir şönt reaktör kullanmıyorsanız %1 ile 10 arasında ciddi bir kazancı olmaz. Kompanzasyon sisteminee bağlı komponentlerin iç tüketimi kadar aktif enerji sarfiyatına yol açar, buda reaktörler hariç büyük değildir ama hiç kayıp yok demekde doğru olmaz.

Arkadaşlar merhaba. Öncelikle herkese, yardımcı olma isteği ve ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum.
Çalıştığım tesiste kompanzasyon ile ilgili bir sorun yaşamıyoruz.
Tesisimizde Reaktif %8-9 ve Kapasitif %4-5 civarında oluyor.
Benim merak attiğim bir konu var. Reaktif ve Kapasitif yüzdelik değerlerini üst sınırlar olan %20 ve %15 değerlerine yakın tutmaya çalışmak veya tam tersi Reaktif ve Kapasitif yüzdelik değerlerini sıfıra yakın tutmaya çalışmanın bana ödeyeceğim faturada bir etkisi olurmu. Tabiki limitleri aşma cezaya girme durumu hariç.
Yani sonuç olarak Reaktif ve Kapasitif tüketimin Aktif tüketime etkisi varmı. Teşekkürler.

mesela indüktif degeri %19 Kapasitif degeri %14 olan bir firma 1000kw elektrik tüketmiş faturaya 1000 TL olarak yansımış aynı firma panosuna Bakım yaptırmış indüktif %4 kapasitif% 2 ye düşmüş gene 1000kw elektrik tüketmiş fatura 1000 TL den aşagıya düşermi düşerse nasıl bir oranda düşer

Bunu şunun için soruyorum aylık ortalama 500 600 TL gibi fatura ödeyen işletmelerde degilde 15000 20000TL gibi rakam ödeyen işletmelerde daha fazla kar eder mesela aylık bana 1000TL kazandırıyorsa 3 ayda yada 6 ay veya 1 yıl gibi bir sürede kondansatör degiştirsinler

1000 KW tüketirsen yine 1000 lira ödersin. Ancak %19 dan % 4 de reaktifi düşürdüğünde kullanılmayan gücü düşürmüş olursun buda aktif bedeli düşürür.

murat kardeşim ediktif/aktif*100 yüzdesini bulmak için böldükten sonra 100 ilaçarp

sayın mura guenduez arkadaşım. şöyle yapalım lütfen. en son okuduğunuz aktif değeri son gelen elektrik faturasındaki aktif son endeks değerden çıkartalım ve sonucu yazalım. sonra en son okuduğunuz endiktif değeri yine aynı faturanın endüktif son endeks değerinden çıkatıp sonucu yazalım. ardından son okuduğumuz kapastif değeri yine aynı faturanın kapastif son endeks değerinden çıkartalım sonucu yazalım
kapastif sonucu aktif sonuca bölüp çıkanı 100 ile çarparak kapastif oranı bulmuş oluruz.yine endiktif sonucu aktif sonuca bölüp 100 ile çarparak endüktif oranımızı bulmuş oluruz. sizin bahsettiğiniz değerleri bu şekilde yaptığınızı kabul ederek endüktif % 13 kapastif oranın ise %1,5 olduğunu görüyorum . kapastif değeriniz gayet iyi endüktif değeriniz cezada değil ama benim standartımda %10 u geçiyorsa artık risk oluşmaya başlamış demektir. aydınlatıcı bilgi verdiysem ne mutlu bize

Fahri yetiş ve omik arkadaşların yazdıklarını dikkate aldoğru hesap ilk okunan endeks ile son okunan arasındaki farkların bölünmesidir yani son okunan aktif-ilk okunan aktif=tüketilenaktif(aylık) reaktif için de kapasitif içindeaynı hesap yapılıp tüketümleri bulduktan sonra reaktif/aktif kapasitif/aktif .

Aktif (1.8.0 ) = 6900 kWh
Reaktif (5.8.0 ) =1200 kWh
Kapasitif (8.8.0 ) = 44500 kWh

Yukarıdaki değeleri okuduğum sayaç arızalı olabilirmi arkadaşlar.. Bu kadar yüksek kapasitif yük yok sistemde . fakat var olsa bile aktif güç bu kadar düşük kalır mı

Kaç günlük değerler bunlar? Aylık ise yaklaşık 60 kvar/saat kapasitif yüke tekabül eder ki gerçekten çok fazla. Yapışık kontaktör, uzun Orta gerilim hatları, Büyük güçte UPS vs gibi sebpleri eleyebiliyorsanız sayaç elbette arızalı olabilir.

Bu değerler yaklaşık 2 yıllık.. İlginç olan kompansazyon panosundan tek kademe kondansatör devreye girmiyor. Sistemde ups bağlı değil

44500 / 700 gün = 63 kwh günde tüketim demek ...

Galiba sayaç bozuk :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri