reaktif tüketimin faturaya yansıtılması

kenan_37

Üye
merhaba arkadaşlar.reaktif ve kapastif tüketimler faturaya nasıl yansır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Fautranızda Endüktif ve Kapasitif hanelerinde bedel yazılı ise yansımıştır. Emdüktifte %20, kapasitifte %15 sınırını aştığınızda hangisi daha çok aşmış ise sadece o taraftan birim bedel ile reaktif tüketimin tamamı fatura edilir.

Fautranızda Endüktif ve Kapasitif hanelerinde bedel yazılı ise yansımıştır. Emdüktifte %20, kapasitifte %15 sınırını aştığınızda hangisi daha çok aşmış ise sadece o taraftan birim bedel ile reaktif tüketimin tamamı fatura edilir.
teşekkür ederim.diyelimki dönem içerisinde reaktif tüketim aktif tüketimin %20 sini geçti.mesela%30 olsun .kapastifde %20 olsun.bu durumda faturaya yansıyacak reaktif ve kapastif tüketim bedelleri nasıl olur.

Reaktif, kör güçtür ve genel isimdir. İki tip reaktif güç vardır. Biri Endüktif reaktif, diğer kapasitif reaktif. Hangisi sınırı aşmış ve daha çok geçmişse sınırı, onun bedeli faturaya yansır. Yani her iki reaktif güç cezalı ise sadece çok olanın ceza parası alınır . (Bu şimdilik tabiki... !)

Diyelim ki aktif tüketim 1000 kw, endüktif 300 kvar(%30) ve kapasitif 200 kvar(%20) oldu, 300 kvar ın tamamı kadar reaktif bedel ödersiniz..

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri