reaktif tüketim

atax1976

Üye
Arkadaşlar;

Kurulu güç 124 KW
Akım trafoları 200/5
57,5 kvar kompanzasyon mevcut(sabit yok)
2,5-5-5-5-5-5-5-5-5-5-5-5
röle:federal rg 12

En son gelen faturada;

A: 1374
R: 568
K: 151

19.05.2008'de yaptığım kontrolde ise;

A: 1434,394
R: 585,752
K: 153,515

Buna göre Aktif tüketim: 60,394
Reaktif tüketim: 17,752 R/A= 29,39
Kapasitif tüketim: 2,515 K/A= 0,4

işletme 50 KVA'dan büyük ve Reaktif %20, Kapasitif ise %15'i geçmemesi gerekiyor. ve benim önümde 1 hafta zaman var
Kompanzasyon sisteminde gruplar 2,5'luk kondansatör ile başlıyor ve sabit grup yok.

şimdi ben reaktifi durdurup kapasitifi yazdırabilmek için ilk kademedeki 2,5'luk kondansatörü sabit bağlasam olurmu?

veya elimde 1 KVAR'lık kondansatör var onu sabit olarak devreye bağlasam nasıl olur

veya sizin önerebileceğiniz bir çözüm yolu varmı?

birde cos'ü illede 0,95 ile 1 arasında tutmamız şartmı mesela 75 veya 84 'ayarlasak ne mahzuru olur?

ilginize şimdiden teşekkürler....

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşım senin verdiğin değerlere göre kondansatör devreye almıyor gibi gözüküyor.bütün kondasatörlerin devredeyken kondansatörlerini test et derim eğer hepsi normal bir şekilde akım çekiyorsa cosfi değerini yüseltirsen reaktif oran düşecek kapasitif oran ise yükselecektir ama ilk önce yapman gereken kondasatörleri test etmelisin kolay gelsin bunları yaptıktan sonra bana da sonucu bildir

gücün % kaçını kullanıyorsun birde ona göre hesap yapalım

Arkadaşım öncelikle panik yapma derim zaten gelecek olan ceza 70-80ytl civarında.İşletme anladığım kadarıyla açık değil, bir kaç alıcıdan başka çalışan bir şey yok herhalde.Buda bir buzdolabı ise %29 gayet normal.Ben derim  ki 1,5 kvar sabit bağla endexleri al ve kontrol et. duruma göre küçültüp büyültürsün. Birde cosF yi 1 e ayarla,iyi çalışmalar

Kompanzasyonu besleyen akim trafosunun 200/5 olmasi gerekiyor 80/5 olmasi yanlis...Veya 80/5 a lik akim trafosu kalsin diyorsan mutlaka,Kullanmakta oldugun roleye,kullanma kilavuzuna bakip,akim trafo degerinin 80/5 oldugunu tanit...Reakt. Guc Kontr. Rolesine,onu besleyen akim trafosunun degeri ayrica tanitilmazsa,role bu degeri 1/1 olarak kabul eder...Sorun da burdan doguyor zaten...Rolenin tum ayarlarini sagliklica yaptiktan sonra arkadasin da dedigi gibi mutlaka kondansatorlere saglamlik kontrolu yap pensampermetre ile...
Cos fi nin 0.95 - 1 arasinda olmasinin sebebi Tedasin ceza sinirinin %20 ve %15 olmasi ile ayni sebebe dayaniyor..Mesela Tedas reaktif sinir degerini %10 a indirse bu durumda biz cos fi degerini 0.98-0.99 civarinda tutmak zorunda kalirdik..
Son olarak,fatura tarihine yakin,enduktifi azaltmak amaciyla devreye sabit kapasitif yukler baglamak son derece yanlistir..Diyelim ki cok az yukun cekildigi bir saatte kapasitif sabit bir kondansator bagladik...Bu kondansator,reaktifi azaltmaz,sadece ve sadece kapasitifi artirir...En sagliklisi role nin ayarlarini saglam yapmak..Saygilar

hiçbirşey arkadaşım ben bir hesap yapmadım o yüzden akım trafosunun ne kadar olduğunu veya yükün ne kadarını kullandıklarını bilmiyorum yalnız senin dediğin gibi 200/5 akım trafosu gerekseydi bu 80/5 akım trafosu yanar. Arkadaş hem reaktife hemde kapasitife kaçardı. bana göre daha çok kondansatörlerin değerleriyle alakalı gibi geliyor ya kondansatörler olması gerekeden değperde değil veya kontaktör arıza yaptı 1 veya birkaç faz geçirmiyor veyada ayarlanan cosfi değeri yeterli değil bununda çözümü reaktife kaçan bir sistem için cosfi yi yükseltmek.Başka bir olasılıkta var c/k ayarı olması gereken değerde mi bence arkadaşın ilk önce bunlara bakması lazım

cos-fi'yi 0,95'e ayarladığımızda tan-fi:0,33 olur. Yani indüktif / aktif :0,33 (%33) ceza kaçınılmaz!

cos-fi'yi 0,999'a ayarlayın.
Röle kademe alma süresini kısaltın.
Kondansatör-kontaktör kontrol edin geçirmeen kısımlar olabilir.
Atan-geçirmeyen sigorta olabilir.
Röle bazı kontaklarına çıkış vermiyor olabilir.
Akım trafosunu dokunmadan gözle inceleyin. Şişme, plastik kısımlarda erime varmı bakın.

sayın atax1976 kullandığın röle üç akıım trafolumu eğer değil ise düşük akım çeken fazda akım trafosu uygulanmış olabilir buna ilişkin biçok örnek var ama bide sen kurulu gücün nekadarını kullanıyorsun onu bildir.
<<<<saygılar>>>>

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri