Reaktif röle tavsiyesi

arkadaşlar,pensampermetre şeklinde ölçüm yaparak kvar birimini okuyabileceğimiz ölçü aletleri hakkında bilgisi olan varsa,bilgilendirebilirse çok sevinirim,
şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ekol ' Alıntı:
arkadaşlar,pensampermetre şeklinde ölçüm yaparak kvar birimini okuyabileceğimiz ölçü aletleri hakkında bilgisi olan varsa,bilgilendirebilirse çok sevinirim,
şimdiden teşekkürler.

Pensampermetre ile kondansatörün çektiği akımı görebilirsin. Kondansatörün kapasitesine göre uygun voltajda nominal akımı bellidir (400V'luklar kVAr başına 14-15A). Akımları kıyaslayarak buradan bir sonuç çıkarbilirsin.

Genç arkadaşımız virgül koymayı unutmuş.1,4-1,5 Amper ( kvar başına ) olması gerekir idi.

Hadi hayırlı olsun ekol ...
Teşekkürler fahri yetiş...

temmuz ayında entes rg3-12cs 3 fazlı rolesini kullandım.4 aydır problemsiz çalışıyordu.2 aydır reaktif %6,5 kapasitif %38 olarak çıkıyor. parametre ayarlarından cos ayarını ind. 0,999 getirmeme rağmen hiçbir değişiklik olmadı.cos ayarını cap 0.999 yaparsamda reaktif %6,5 kapasitif %36 oluyor.bu kadar küçük ayarların bu kadar büyük etki yapması anlamsız.sistemde 3 tane monofaze kondansatör var.ve 3 fazlı kondansatörler.yetmedi aşırı yüklü faza 2 . mono faze attım. hala değerler düzelmedi. elektrik sayacı bozuk olabilirmi. sayaç makel... bilen varsa yardım edebilirmi?

seyan ' Alıntı:
temmuz ayında entes rg3-12cs 3 fazlı rolesini kullandım.4 aydır problemsiz çalışıyordu.2 aydır reaktif %6,5 kapasitif %38 olarak çıkıyor. parametre ayarlarından cos ayarını ind. 0,999 getirmeme rağmen hiçbir değişiklik olmadı.cos ayarını cap 0.999 yaparsamda reaktif %6,5 kapasitif %36 oluyor.bu kadar küçük ayarların bu kadar büyük etki yapması anlamsız.sistemde 3 tane monofaze kondansatör var.ve 3 fazlı kondansatörler.yetmedi aşırı yüklü faza 2 . mono faze attım. hala değerler düzelmedi. elektrik sayacı bozuk olabilirmi. sayaç makel... bilen varsa yardım edebilirmi?

Yapışık kontaktör yoksa, sabit kondansatör yoksa, ölü kondansatör yoksa, sistemde UPS yoksa, tasarruflu lamba yoksa, yani mekaniki ve bağlantılarda bir problem yoksa;
Röle ayarlarını bir daha kontrol edin. Bazen fabrika ayarlarına dönüyor, bazen bozuluyor.
Kademe alma bırakma sürelerini kontrol edin. Bırakma süresi fazla olursa, geç bıraktırır ve kapasitif yazdırır.

seyan ' Alıntı:
arkadaşlar problemi kendim çözdüm.reaktif ayarları mükemmel hale getirmeme rağmen değerler düzelmeyince.yeni model makel sayaç aldım.değerler Ri:%5 Rc:%3.5 olarak düzeldi.eski sayaçlar bozuk olabiliyor... :)

Seyan kardeşim.Kullandığınızı söylediğiniz rölenin enerji ölçme imkanları da vardı,onu kullanarak sayaç-
taki sorunu yakalayabilirdiniz.Zannediyorum gözünüzden kaçtı.Bu özelliği bulunan rölelerin bu özellikle-
rinden yararlanmak gerektiğini düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri