reaktif olmaması için ne yapabiliriz

eken58

Üye
arkadaslar ben Cumhuriyet Üniversitesi elektrik bölümünden mezun oldum ama meslegimi yapmıyorum zaten uzun zaman oldu eletrikle ilgilenmiyorum. jandarmada calışıyorum. şuan karakollarda reaktif tüketime engel olun diye emirler geliyor ama kimse nasıl angel olacagımızı söylemiyor. forumdan okuduugum kadarı ile kompanzasyon kurulması gerekiyor galiba. biz bu sistemi kurmadan reaktif tüketimi nasıl yok edebiliriz. neler yapmamız gerekiyor. cevap verirseniz cok sevinirim. simdiden tesekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu sistemi kurmadan reaktif tükerimi engellemenin yolu,reaktif tüketimi olan cihazları kullanmamaktır.
mesela UPS ler genelde kapasitif reaktif üretirler.
Motorlar,endüktif reaktif üretirler.Motor yerine,benzinli ya da diesel motor kullanırsanız o zaman endüktif reaktif çekmezsiniz.Ama bu hemen hemen mümkün değildir.Artı trafo vesaire de kullanmamalısınız.Kısacası,ısıtıcı ve akkor flamanlı lambadan başka bir şey kullanmamalısınız.
Bu mümkün olmayacağına göre,kompanzasyon yapmak zorundasınız.

benım şuna kadar ıncelediğim reaktif cıhazları içinde era-12 combi tavsiye edebılırımm ....

Cok fazla floresan lamba kullaniliyorsa balastlarini elektronik balast yapabilirsiniz.

Jandarma karakolları,küçük güç tüketen alıcılardır.Kurulu güç durumuna göre,bir çoğu için,
kompanzasyon zorunluluğu olmaması gerekir.İhtiyaç olanlar için ise,kompanzasyonun takibi
oldukça zordur.Bu nedenle,Bakım kolaylığı yönünden,Alron ürünlerini incelemenizi öneririm.

verdiğiniz bilgiler için tesekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri