Reaktif Güç ve Aktif Güç Ayrımı

Kojenerasyon ifadeniz neyi içeriyor ?
Kojenerasyon sistemimiz 20 kw'lık 2 üniteden olacak. Bizse başka hiç bir destek olmadan(Şebeke, jeneratör, ups...) bir süreliğine birinci, sonra ikinci ünite, sonra tekrar birinci ünite olacak şekilde çalıştırmak istiyoruz. Asıl amacım bu da kafam çok karıştı şu aralar. Bu sistemi nası kurcam bilmiyorum. Tesis şu an şebekeye bağlı ve kojenerasyona geçişi yapıp, şebekeden tamamen kopacağız. Bu konuda yardım istiyorum.
Anca şöyle olabilir.
Aktif güç çekenleri bir tarafa reaktif güç çekenleri bir tarafa ayırıp bağlarsın ama pratik olmaz.Belki mümkün bile olamaz(kablolama açısından).

Yoksa başka türlü aynı hattan giden aktif ve reaktif güç ayrılmaz.
Teşekkür ederim ilginize.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şebeke bağlantılı uygulamada,şebeke olma-
dığı sürece sistem çalışmaz.Ada sistemi ya-
pılması gerekir.

Çok zorunlu ! değilseniz,tavsiye edilen bir uy-
gulama değil.Akülerin jel tipi olması gerekir.
Aküler,hem çok pahalı ve bakımı ! çok sorun-
ludur.1-2 yıl içerisinde akü sorunları başlar ve
çözümler yine çok pahalıdır.Şarj regülatörleri
MPPT tip olması gerekir.Akü ihtiyacını tesbit
ederken,hat kayıplarını gözönüne alarak %20
daha fazla düşünmek gerekir.Seçilecek pa-
nel,akü,regülatör gibi bileşenlerinin,ciddi markalar olması gerekir.Böyle büyük ! siste-
mi,bu işi profesyonel firmalara ve belli garan-
tiler kapsamında anahtar teslimi olarak yap-
tırmak daha doğrudur.Ayrıca,uygulama saha-
sının , elektrik devrelerinin yıldırım darbele-
rine karşı koruma tedbirleri,topraklama tesis-
lerinin kusursuz yapılması gerekir.

Çok zorunlu ! değilseniz,tavsiye edilen bir uy-
gulama değil.Akülerin jel tipi olması gerekir.
Aküler,hem çok pahalı ve bakımı ! çok sorun-
ludur.1-2 yıl içerisinde akü sorunları başlar ve
çözümler yine çok pahalıdır.Şarj regülatörleri
MPPT tip olması gerekir.Akü ihtiyacını tesbit
ederken,hat kayıplarını gözönüne alarak %20
daha fazla düşünmek gerekir.Seçilecek pa-
nel,akü,regülatör gibi bileşenlerinin,ciddi markalar olması gerekir.Böyle büyük ! siste-
mi,bu işi profesyonel firmalara ve belli garan-
tiler kapsamında anahtar teslimi olarak yap-
tırmak daha doğrudur.Ayrıca,uygulama saha-
sının , elektrik devrelerinin yıldırım darbele-
rine karşı koruma tedbirleri,topraklama tesis-
lerinin kusursuz yapılması gerekir.
Zorunluyuz malesef ya müşterinin aç gözlülüğü işte :D
Teşekkür ederim, son bir konudan bağımsız sorum olacak: 15 kw'lık üretim sırasında tesis 10 kw yük çekerse geriye kalan 5 kw, şebekeye verilmezse, o kalan enerjiye ne olabilir?

Bir de anladığım kadarıyla:
-kojenerasyon->şarj reg.->akü->yük- sıralaması olacak değil mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Daha önceki sorumada cevap vermemişti-
niz.Kojenerasyon ifadeniz neyi içeriyor ?
Şöyle diyim Sami bey, doğal gaz yakıtlı, tesisin elektrik ve termal enerji ihtiyacını karşılayacak bir sistem. Kompresörde doğal gaz yakılacak, oluşan buhar türbine gönderilecek elektrik için, geri kalan buhar da sıcak su için sisteme gönderilecek. Nasıl kontrol ederiz bu sistemi, nasıl şebekeden ayırıp hep kullanabiliriz onu merak ediyoruz.

SmoothBunz Merhabalar,
Daha önce bahsetmiştiniz sisteminiz şebekeden izole çalışacak,bu nedenle size başlangıç ve ilk kalkışda referans olması için Black-start özelliği olan bir jenerator gerek bu jeneratorle kojeni çalıştırıp, uygun senkronizoskop ile parelle alacaksınız daha sonra sonra yük atma ile jeneratörü devreden çıkaracaksınız kojen ile devam edeceksiniz.
İkinci konu olan Aktif -reaktif güç ayrımı, bunu bir türlü anlamadım,niçin böyle bir talebiniz var buhar turbindeki generatörünüz senkron generatör olması gerek,senkron makinada reaktif güç üretmek çok sorun oluşturmaz,ikaz gerilimi ile çok rahat halledersiniz,ben heslerde,rüzgar turbinlerinde istediğim reaktif gücü senkron generatörle çok rahat alıyorum.

Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri