Reaktif Güç Kontrol Rölesinin Uçları Nereye Bağlanır?

godzillas

Üye
Selam arkadaşlar Kompanzasyon konusunda zayıfım ve bu teknik izahat sonucu ve araştırmalar doğrultusunda kendimi bilinçlendirmek istiyorum ve sizlere danışıyorum...

Elimizde 12 Kademe R.G.K.R var diyelim Entes RG12CS olsun hadi , Buradaki 1-12 arasındaki uçlar nereye bağlanır ?

K-L uçlar akım trafo çıkışımıdır? ve tek akım trafo ve 3 akım trafo olarak değişir mi?

Sizlerden öğrenmek istiyorum... Saygılar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selam arkadaşlar Kompanzasyon konusunda zayıfım ve bu teknik izahat sonucu ve araştırmalar doğrultusunda kendimi bilinçlendirmek istiyorum ve sizlere danışıyorum...

Elimizde 12 Kademe R.G.K.R var diyelim Entes RG12CS olsun hadi , Buradaki 1-12 arasındaki uçlar nereye bağlanır ?

K-L uçlar akım trafo çıkışımıdır? ve tek akım trafo ve 3 akım trafo olarak değişir mi?

Entes RG3-12CS rölede 32 adet klemens çıkışı vardır. Fotoğrafta hangi çıkışın nereye bağlanacağı görülmekte yine de anlamadığın kafanın takıldığı bir yer varsa sorabilirsin.
K-L primer devre olup akım trafosunun geçtiği kablo yada baradır. k1-l1 ise akım trafosu çıkış uçlarıdır. Tek akım trafolu röle var ve siz bu röle ile değiştirmek istiyorsanız diğer iki faz'ada akım trafosu bağlamanız gerekir.

Sn. scorpion eyes'in dedikleri doğrudur. Röle bağlantıları kendi şekillerine göre yapılmalıdır.

Röleyi dijital ampermetre gibi düşünün: Üç akımı da görmek istiyorsanız üç akım trafosu kullanmalısınız. Her ampermetreyi de kendi takılı olduğu fazdan beslemelisiniz.
Kompanzasyonda temel başlangıç budur:
Akım trafosu, kendi bulunduğu fazın cosfi'sini hesaplatacağı için, röle gerilim beslemesi, o akım trafosunun bulunduğu fazdan alınmalı. Üç akım trafolu bir röle ise kullanılan, her akım trafosunun bulunduğu faz, doğru klemenslere bağlanmalı ki röle her fazın cosfi'sini doğru hesaplayabilsin.
Aynen akım trafolu sayaç bağlantısı gibi...

arkadaşlar çok sağolun scorpion eyes resim hakkaten oturaklı yakışmış , eline emeğine sağlık açıklama içinde teşekkür ederim, Yalnız 32 klamens girişini ben göremedim burda 10 klamens görülüyor , bu kısımı anlayamadım ??

Son düzenleme:
16-17-18-19-20-21-23-24-25-26-27-28 numaralı klemensler kontaktör beslemeleri içindir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/resimli-kompanzasyon-Şeması.25451/

hocam lingi incele işine yarayacak kesin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri