Reaktif Güç Kontrol Rölesi Prophi

rze

Üye
prophi marka ğüç kontrol cihazında toplam aktif ğüç degeri aşırı degişiyor akım trafo bağlantıları dogru.r fazında akım trafosu s t fazlarından gerilim ölçüyor.TOPLAM AKTİF GÜÇ eksi degere düştügüde oluyor.sebebi nedir acaba teşekürler
:eek:

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
akım trafosunu s ya da t fazına aktar öle kontrol et aynımı olacak

işletmede 3 adet 1600kva trafo var .2550/5 akım trafosu trafo lardan çekilen akımlar 300 A ekonomik krizden dolayı güç çok düştü.son 2 aydır endüktif reaktif % 18 lere yükseldi daha önce%12 idi.kapasitif reaktif %2 den%0,80 düştü.sayaç yüksek gerilim hücresinde.arızalı kondansatörlerin hepsi degişti.1nolu trafo reaktif güç kontrol rölesinin toplam aktif gücün degerinin çok oynadıgını fark ettim.akım trafosu kablosunu. ölçü aletleri trafolarına baglasak olurmu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Diğer fazlarda Multimetre ya da ampermetre varsa seri olarak bağlayabilirsin rölenin k-l uçlarını ...

Hedef cosfi - kademe kond. güçleri - İhtiyaç olan reaktif güç hesaplanma süresi : bunları kontrol etmişsindir zaten...

Diğer fazlarda Multimetre ya da ampermetre varsa seri olarak bağlayabilirsin rölenin k-l uçlarını ...

Hedef cosfi - kademe kond. güçleri - İhtiyaç olan reaktif güç hesaplanma süresi : bunları kontrol etmişsindir zaten...
evet hepsini kontrol ettim. reaktif güç kontrol rölesi 10mA hassasiyeti var. saat 18 den sonra trafodan çekilen akım düşüyor.akım trafosunu degiştirince düzelecegini düşünüyorum.maksimum akımı yakalamaya çalışıyorum.akım trafosunu ona göre seçmeliyim.reaktif güç kontrol rölesinde zahiri akım ve aktif güç degerleri var.neden zahiri akım degerleri oynamıyorda.aktif güçün degerleri oynuyor.güç kontrol rölesinin hasasiyeti 10mA 10ma den aşagı düşünce aktif güç düşüyoda zahiri akım neden degerleri degişmiyor.

Akım trafosu değeriniz 2550/5A rölenizin 10mA hassasiyette olmasının bir faydası olmayacaktır. 5A'de 10mA demek %0,2 demek primer akımın % 0,2'si 5,1A'e tekabül eder. Yani primerdeki 5A'i bile röle algılayabilir demek oluyor bu oysaki akım trafonuz primer değerinin % 10 altı hata sapma oranı artmaya başlar % 5 ve altında sekondere iletilen değerler doğruluğunu kaybeder yani 2550'nin % 5'i 127,5A'dir. 120A'in altındaki akımlarda kompanzasyon sisteminin doğru çalışmasını beklemeyin. En kesin çözüm akım trafosu değerini şuanki çalışma sistemindeki max akım değerine düşürmek(değiştirmek) olacaktır. Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri