reaktif güç kontrl rölesini c/k ile aldatmak

çalıştığım iş yeri bir otel, sezon sonu sebebiyle otel kapalı sezon açıkken çekilen akım 350-400 A çekiliyordu şimdi ise 5-10 A çekiliyor haliyle kompanzasyonda dengesizlikler başlad.ı Rölenin akım trafoları 1000/5 c/k ayarı 200 bir mühendis arkadaşımdan c/k ayarlarını küçülterek rölenin hassasiyetini artırabileceğimi söyledi bende c/k ayarını 50/5 akım trafosuna göre 10 olarak ayarladım birkaç gün takip ettim pek değişiklik olmadı sizlerden öğrenmek istediğim böyle bir yöntem varmı sonuç veriyormu benim sonuç alamayışım başka bir hatadanmı kaynaklandı

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
çalıştığım iş yeri bir otel, sezon sonu sebebiyle otel kapalı sezon açıkken çekilen akım 350-400 A çekiliyordu şimdi ise 5-10 A çekiliyor haliyle kompanzasyonda dengesizlikler başlad.ı Rölenin akım trafoları 1000/5 c/k ayarı 200 bir mühendis arkadaşımdan c/k ayarlarını küçülterek rölenin hassasiyetini artırabileceğimi söyledi bende c/k ayarını 50/5 akım trafosuna göre 10 olarak ayarladım birkaç gün takip ettim pek değişiklik olmadı sizlerden öğrenmek istediğim böyle bir yöntem varmı sonuç veriyormu benim sonuç alamayışım başka bir hatadanmı kaynaklandı

C / k Ayarı bilgi:

C / k büyüklüğü, rölenin faaliyete geçme değerini ifade eder. Rölenin faaliyete geçmesi için evvela belirli bir kapasitif güce ihtiyaç olmalıdır; ancak bundan sonra röle faaliyete geçerek kondansatörleri devreye sokar. Fakat belirli bir kapasitif güç fazlası olduğunda, kondansatörler devreden çıkarılırlar. Kısa süreli reaktif güç darbelerinde rölenin gereksiz yere bağlama kumandası vererek titreşimli bir şekilde devrenin açılıp kapanmasını, yani salınımların baş göstermesini önlemek için, rölenin faaliyete geçme değeri, yani faaliyete geçme gücü, kondansatörün kademe gücünden % 50 kadar daha büyük olmalıdır. Böylelikle bir ölü bölge ( kompanze edilmemiş bölge ) meydana gelir. C / k ayarı ile kompanze edilmemiş bölgenin ( kondansatör devreye sokma değeri ile devreden çıkarma değeri arasında kalan bölge ) genişliği ayarlanmaktadır. Röle, ölçtüğü reaktif gücün değeri bu ölü bölge içinde kaldığı sürece faaliyete geçmez. Ancak reaktif güç, C / k faaliyete geçme değerinin üstüne çıktığında röle çalışmaya başlar. C / k değeri gerekenden büyük bir değere ayarlanırsa röle sağırlaşacağından iyi bir kompanzasyon sağlanamayacaktır. Tersi durumda ise röle çok fazla hassaslaşacağından kondansatör grupları gereksiz yere devreye girip çıkacak, sistem salınıma geçecektir. C / k değeri işletmenin özelliklerine ve karakteristik büyüklüklerine göre tayin edilir. C / k değeri şu şekilde hesap edilir:

C - kVAr cinsinden 1. Kondansatör grubunun gücü,

k – Akım trafosunun çevirme oranıdır.

Örneğin; sistemin 1. Kademesindeki kondansatör gücü C = 10 kVAr, akım trafosu oranı ise k = 100 / 5 olsun. Bu durumda C / k = 10 / 20 = 0.5 konumuna alınmalıdır.
Eğer tesiste kondansatör grup güçlerinde değişiklik yapılırsa veya akım trafosu değiştirilirse, C / k oranının yeniden hesaplanıp rölenin bu değere göre ayarlanması gerekir.
Kompanze edilmemiş bölgenin genişliği Şebeke gerilimine bağlı olarak kendiliğinden genişlemekte veya daralmaktadır.

Bu hatırlatmadan sonra C/k ayarını değiştirmenin sorununuzu çözmeyeceğini anlayacaksınız. Akım trafolarında primer değerin %5 altı ana hat akımında röleye verilen akım bilgisi hata oranı muazzam derecede artar. Bu 1000/5A akım trafosunda 50A'dir bahsettiğiniz akımlar ise bu değerin altında olduğundan kompanzasyon sağlıklı çalışmaz zaten kademe güçleride fazla gelecektir.
Akım trafosunu sezon sonunda değiştirmeniz gerekecektir yada sezon sonu çalışan sistemi besleyen kompakt şalter çıkışına uygun değerde akım trafosu koyarak röleye bağlantıyı burdan gerçekleştirip çözüm bulabilirsiniz ancak sisteminizi easyvar kataloğundaki gibi 2 grupta kurmanız gerekecektir.pdf dosyayı inceleyiniz.Yada mevcut kademe güçlerini düşürmeniz gerekecektir.
Federal easyvar http://www.federal.com.tr/tr/v2/Katalog/17-Reaktif_roleler.pdf

verdiğiniz benim için önemi büyük olan detaylı bilgileriniz için teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

ben cevap versem sadece röle akım trafosunun %5in den daha düşük değerleri okumaz der başkada bir şey söyleyemezdim ama usta konuştumu böyle konuşur verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

akım trafo değerleriniz kapalı sezon için oldukça büyük.
rölelerin bir çoğu en az 50mA sekonder akımı ile çalışır.Size önerim 3mA seviyelerinde çalışan sistemler mevcut.akım trafolarını değiştirmeden C/K ayarı ile uğraşmadan sezon içi ve sezon sonrası için ayrı kondansatör gurupları belirleyerek sistemi kompanze etmen mümkün.
saygılarımla

yani 50 mA hassasiyeti olan bi röle mesela 250/5 akım trafolu bir sistemde 0.05x50 = 2.5A minimum göreceği akım diyebilirmiyiz? 1.5 kVar lık bir kademeyi algılamayıp devreye almayacakmıdır?

senin dediğin gibi olsa ne güzel herkes sezon sonunda ck değerini düşürür işi halleder başka işlem yapmaz ne güzel öyle öyle olurmu sana bunu söyleyen mühendis ne akla hizmet bunu dedi anlamadım o arkadaşın her yerde işini böylemi hallediyor

herkez akıl verir ama yapman gereken akım 50/5 0,5 kl yap kondansatör deyerleri düşür 0,5
kvr 1 kvr yükset ama sistem hem manafaze/ trafaze kondansatör uygula verimalacaksın

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri