reaktif cezası

aydin3427

Üye
arkadaşlar benim sorunum 50 kva trafoda 30 kw motor ve ev bağlı birde 2,2 kw dalgıç var rg 12 c entes röle kullandım sıralama şöyle 10-2,5 -5-1,5-monofaze 0,55-0,83-0,55-0,83-022 kondansatör ler bağlı ancak monofaze yükleri kapatıyom 30 kw lık motoru çalıştırıyom cos.1geliyo 10-2,5-5 kvar alıyo monofazdende aldığı halde sayaç yüzde20-33 arasında reaktif yazıyor sayaca müdahale edemiyorum sayaç arızalı diycem kapasitif yüzde 5-9 arasında yanlız şüphelendiğim birşey var size yazarken aklıma geldi faz faz arası 430 v trafo sistemindibinde 10m kablo ile geliyor voltaj yüksek olduğundan olabilirmi sayaç arızalımı ,yada rölemi bozuk yardımcı olursanız sevinirim not akımtrafosu bütün yükleri görüyor cos 98 genelde de 1 de şimdiden teşekürler aydın

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sayin aydin3427,
Role ve kompanzasyon konusundan once iki onemli noktaya dikkat etmenizi isterim.
ilki, trafodan panoya gelen kablolarin mutlaka esit uzunlukta olmasi gerektigi...Esit uzunlukta degil iseler mutlaka esit uzunluga getirilmeli...Ayrica bu kablolarin saglamligi, baglanti noktalarinin uygunlugu da cok onemli.
Ikincisi ise, olcu aletinizin dogru deger gostermiyor olabilecegi...Benim de basima geldi...Eger dogru deger gosteriyorsa durum daha da kotu cunku kabul edilen asiri gerilim siniri %10 oldugundan 380x1.1 = 418 volt eder ki, olctugunuz deger ciddi derecede tehlikeli bir degerdir...Kolay gelsin

sayın hiçbirşey,kablo uzunluk farkının ne sakıncası var?kapasitif etki açısından mı?

Hayir mustafa hocam,o kadarcik mesafede kapasitif etkinin pek bir onemi olmaz.
Iki onemli sebeb soyleyebilirim, birincisi muhtemel bir kisa devre aninda, kablolarin empedansinin miliohmun binde biri degerinde bile onemi vardir...Ozellikle uc faz+toprak kisa devrelerinde Fazlar arasindaki empedans farki, barada buyuk hasarlar yaratir. Ikinci onemli sebeb ise, baralarin dengeli yuklenmesi ile ilgili...Uzmanlar bu sakincalarindan oturu trafo AG cikisi ile ana bara arasini kablolu yapmamizi onermiyorlar...Bus bar veya flexibar oneriyorlar...Kolay gelsin

Sn.aydin3427 ,cos fi nin 0,98 olması bozuk bir değerdir.Bence yazınızdan anladığım kadar,kondansatör kademe ve güçlerinde sıkıntınız var.Hani Rahmetli Barışmanço'nun bir şarkısında söylediği atasözümüz var ya;boş koysan dolmuyor,dolu koysan almıyor.işte böyle bir sıkıntınız var.Örneğin sadece 30 KW motor çalıştığında cos fi yi 1.00 yapmak için 18 kvar-19 kvar-20kvar gibi deneyin.

1. Kondansatörleriniz arızalanmış olabilir. 400V'luk kondansatörleriniz 430V'ta çalışmakta çünkü.
2. 30kW motorunuz çok uzakta mı ki trafo çıkışınız 430V. İki kademe düşürerek (trafo etiketine göre veya yükselterek) 400V yapın (Duruma göre 415V'ta olabilir. Ama kondansatörler yine risk altında olur.)
3. Röle ayarından, devreye biraz fazla kondansatör almasını sağlayarak indüktif oranı düşürebilirsiniz. Ama kapasitifin de biraz artacağını göz önünde bulundurun.

intertime rkr 5 reaktif röle kullanma kılavuzu olan varmı ?

SERVİS ' Alıntı:
intertime rkr 5 reaktif röle kullanma kılavuzu olan varmı ?

İnter Time RKR-GT Reaktif Güç Kontrol Rölesi Kullanma Kılavuzuna buradan ulaşabilirsin.

Ekli dosyalar

• İnter RKR-GT.rar
    286.8 KB · Görüntüleme: 14
slm arkadaşlar sorunu halen çözemedim
motor çalınca cosfi 1 dekalıyor monofaz yükleri kapatıyomfazlar arası yükte 26-26-28 a çekiyor entesin sayacından bakıyorum reaktif2,3 kapasitif 3,2 gözüküyor sistemde (50kva trafolu)sabit kondansatör mutlaka olmalımı sayaç bozuk diyebilirmiyiz eğer entes in yaptığı ölçüm doğruysa birde 30kw motor çalınca 10+5+2,5+1,5=19kvar kondansatör devreye alıyor normal değilmi daha fazla ihtiyaç varmı1kvarlık trifaze gorubu almıyo çünkü cosfi 1 e gelio zaten

sn aydin3427
ilk yapılacak iş, gerilimini düşürmek . kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri