Reaktif ceza sıkıntısı

Kondansatörleri kontrol ettim hepsi motor çalıştığı anda kontaktör yardımıyla devreye giriyor

Kontrol etmeniz gereken kondansatör miktarının ihtiyacın ne kadar fazla yada eksik olduğunun tespitini yapmanız gerekir bunu da gözle kontrol edemezsiniz.Kontaktörün çekip kondansatörü devreye alması bunun uygun olduğu ve doğru çalıştığı anlamına gelmez.Pens tipi Şebeke analizörleri var bununla çok rahatlıkla tespitini yapabilirsiniz.Burada benim ve arkadaşların sana anlatmak istediği durum şudur.Her motorun reaktif miktarı oranında kondansatör bağlı mı değil mi bunu da söylediğim şekilde yaparsınız.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kondansatörleri kombi ara sayaçların cos fi menüsünden 0.98 e gelecek şekilde ayarlayıp, daha sonra da sayaç değerlerini günden güne takip ettim her şey ara sayaçlardan normal görünüyor.Endüktif tüketim % 20nin altında,kapasitif tüketim %15. Fakat ana sayacımda gördüğünüz faturadaki gibi.

Kondansatörleri kombi ara sayaçların cos fi menüsünden 0.98 e gelecek şekilde ayarlayıp, daha sonra da sayaç değerlerini günden güne takip ettim her şey ara sayaçlardan normal görünüyor.Endüktif tüketim % 20nin altında,kapasitif tüketim %15. Fakat ana sayacımda gördüğünüz faturadaki gibi.

Bence hesap hatası yapıyorsunuz kapasitif % 15 demek yine ceza demek sizin kurulu gücünüz 160 kva olduğu için kapasitif % 15 endüktif % 20 ye tabisiniz demektir.Birde anlamadığım nokta cosinüsü 0,98 gelecek şekilde ayarladım derken reaktif güç tespitini neye göre yaptınız ve neden 1 değilde 0,98 yapıyorsunuz.Yaptığınız hesapları paylaşırsanız daha detaylı yardımcı olabiliriz.

Şimdi sana şunu söyleyeyim konu açıldığından beri ben ve arkadaşlar sana ısrarla bazı sorular yönelttik soru ve önerilerimiz oldu sende ısrarla cevap vermemeyi tercih ettin cevap vermediğin sorular

* Bazı sayaçlar normal dedin biz neye göre normal dedik cevap yok
* Reaktif analizi yapman gerekir dedik reaktif ihtiyacını tespit et dedik cevap yok
* Motor güçleri ve bağladığın kondansatör güçleri nedir dedik cevap yok
* Münferit kompanzasyonu başka nereye hangi yüklere yaptınız dedik cevap yok
* Motorlara uygun değerde kondansatör bağlımı dedik cevap yok
*Cosinüsfiyi 0,98 ayarlayıp günden güne takip ettim dedin bizde sana neye göre 0,98 e ayarladın yaptığın hesapları paylaş dedik senden gene cevap yok
* Verdiğin tek cevap endüktif ve kapasitif ten cezadayım deyip duruyorsun kendince birşeyler yapıyorsun bunuda gizliyorsun niyetini de anlamadık

Bu kadar insan kalkmış sana zaman ayırmış seni muhatap kabul etmiş yardımcı olmaya çalışıyor sen kendi bildiğini okuyorsun resmen bizimle dalga geçiyorsun yada elektrikle yakından uzaktan alakan yok kendince çözüm üretmeye çalışıyorsun.Benim senden ve açtığın konudan anladığım bunlar.

Sayın emodiyatör ben de cevap verdim zaten söyledim size sayaç üzerinden takip ediyorum dedim.Reaktif analizi yapmadım,motor güçlerini dalgıç pompa olduğu için bilmiyorum sadece çektiği akımı görebiliyorum,Motorlara bağladığım kondansatörler uygun olmazsa yukarıda ki değerlerde 5. ve 7. sayaç hariç hepsi normal olduğunu söyledim yani bütün takibimi sayaç aracılığı ile yapıyorum.

Sayın emodiyatör ben de cevap verdim zaten söyledim size sayaç üzerinden takip ediyorum dedim.Reaktif analizi yapmadım,motor güçlerini dalgıç pompa olduğu için bilmiyorum sadece çektiği akımı görebiliyorum,Motorlara bağladığım kondansatörler uygun olmazsa yukarıda ki değerlerde 5. ve 7. sayaç hariç hepsi normal olduğunu söyledim yani bütün takibimi sayaç aracılığı ile yapıyorum.

Bu sorun sayaçtan takiple çözülemez.Kondansatör güçlerini bilmeniz için sayaca ihtiyacınız yok.Zaten etiketi üzerinde kaç kvar olduğu yazar.Problemin çözümü ana panodan da olabilir sonuçta dağıtım şirketi sizin ana sayacınızı referans kabul eder.Gelelim çözüme madem röle ve şebeke analizörü gibi imkanlarınız yok o zaman sadece sayaç cosinüsfi değerini baz alarak hesap yöntemiyle gerekli ihtiyacı tespit edip ona göre kondansatör kullanmanız gerekir.Bu uygulama ise sadece yükleriniz değişken değilse yani tüm yükü devreye aldığınızda çok değişkenlik göstermiyorsa yapabilirsiniz.Aksi taktirde hiç bir şekilde reaktif sorununu çözemezsiniz.Çünkü reaktif dengesizlik gösteriyorsa (genelde gösterir) bunun sabit gurup kondansatörle çözümü zor ve zahmetlidir.Otomatik kompanzasyon tam çözüm olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri