Reaktif ceza sıkıntısı

Fazlardaki dengesiz yüklenmeden olabilir
Sistem yükü, şu pompalari,dalgıç pompa gibi olduğuna göre, üç fazdada eşit yuk olması gerek.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Benim başıma geldi üç fazlı sistemde fazın biri akım çekiyordu bu yüzden reaktik ve kapasitif aşırı yüksek cikmisti

Tel otomatik yazınca yalnıs olmus, tabiki cekmeyince

Tel otomatik yazınca yalnıs olmus, tabiki cekmeyince

Reaktifin akım çekmeyle doğrudan bir alakası yoktur,bu bağlanan yükün karakteristiği ile alakalıdır. Siz 1000 kw rezistif yük yani omik yük bağlarsanız dahi reaktif güç çekmez diğer yandan çok küçük güçlü bir motor bağlasanız dahi reaktif güç çekecektir.

Her motora uygun değerde kondansatör kullanmanız halinde neden kapasitif artış olsun ki sonuçta motora paralel bağlı motorla birlikte devreye girip çıkacak bu dediğiniz ancak motor 5 kvar ihtiyacı varsa siz 10 kvar bağlarsanız bu durum gerçekleşir.
Motorlara bağladığım kondansatörleri başındaki kombi ara sayaçlardan değerlerini takip ederek endüktif ve kapasitif cezadan tek tek çıkardım ,sadece bir motor hariç bundan dolayı endüktif ceza geliyor fakat kapasif artışın sebebini bulamadım.

Tabiki yükün karakteristigine bağlı ancak Üç fazlı sistemde fazın birinden akım çekilmedigi zaman otomatik kompanzasyon sistemi varsa reaktif ve kapasitif in nasıl yükseldiğini görürsünüz

Motorlara bağladığım kondansatörleri başındaki kombi ara sayaçlardan değerlerini takip ederek endüktif ve kapasitif cezadan tek tek çıkardım ,sadece bir motor hariç bundan dolayı endüktif ceza geliyor fakat kapasif artışın sebebini bulamadım.

Mutlaka kapasitif yük vardır iyi inceleyin bence

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri