reaktıf ve kapasıtıf deger

suha37

Üye
arkadaslar bır panoda elektronik sayac hem kapasıtıf hemde reaktıf yazıyor.

kompanzasyon rölesi 1 göstariyor.

her 2 tarafta cezada
ben akım trafolarından suphelendım 300/5
trafo klas
1
fıkirlerinize ihtiyazım var
3 fazlı k rölesi en son cıkanlardan
nereyı atlıyorum
tesekkur ederım

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Röle marka ve model bilgisi ?
Kademe sayısı ve kondansatör değerleri ?
Gece gündüz yükü nasıl? dengesizlik var mı?
Ani girip çıkan yük var mı?
Ve en önemlisi sistemde harmonik durumu nasıl?

Kademe alma-bırakma sürelerini kontrol et!
Ypışam kontantörlere dikkat et!
...
...
...

Alıcı çeşitliliği çok önemli.Verdiğiniz bilgilerle bazı tahminlerde bulunabiliriz.Akım tr. klas 1 olması iyi değil.Monofaze kademeler hiç yok veya yetersiz olduğundan endüktif cezaya giriyor.Kapasitif ceza ise tasarruflu ampuller ve UPS gibi kapasitif karakterli alıcıların kendilerini tolere edecek endüktif alıcılar olmaksızın devrede oldukları zamanlardan kaynaklanıyor olabilir.

arkadaşım yeni tip rolelerden entes marka için örnek vereyim TG3 T12 İÇİN ÖRNEK VEREYİM
kondansatörleri küçükten büyüğe göre sıraladığını farzedelim 2,5-5-10-12,5-15-20-25-30-40-50-60-100
akım trafon 300/5
c/k değerin 0,04 olarak ayarlaman gerekir ( Ct )
kondansatörlerin giriş zamanlarını kısa yapman (t on) reaktifi önler çıkış zamanlarını uzun yapman kondansatör ömürlerini artır (t of)
cos f 1 ayarlamışsın fakat burda enbuyuk özellik akım trafosunu hangi fazdan aldıysan cihazınıda o faza bağlaman gerekir yoksa herşey normal gözükür fakat cezaya girersin
cihaz hangi model onları detaylı yazarsan yardımcı olurum

rgkr rg3-12c/cs
3*1.5-3*1.67-12.5-10-5-10-10-20 kvar

250 kw toplam yuk
holejen lamba ile aydınlatılan tunel aydınlatması
300/5
devamlı calısma .ancak lamba arızalanırsa
3 fazlı akımtrafosu kontrollu

Arkadaşlar iki gün önce benimde başıma böyle birolay geldi role kendine göre gerekli kademeleri alıyor sonra normal diyor fakat sayaç hem reaktif hemde kapasitif yazıyor anlam veremedim.sonunda bağlantıları incelediğimde sayacın nötr ve toprak ucu karışmış olduğunu gördüm.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri