RC ve RL devrelerinin uygulama örnekleri ve incelenmesi. Yardım.

merhaba arkadaşlar.
elektrik mühendisliği 2. sınıfta okuyorum. 'elektrik Devre Tasarım' dersinden bir ödevim var.
konu: RC ve RL devrelerinin günlük hayatta kullanıldığı uygulamaları araştırmam gerekli. ve bu kullanılan uygulamaları incelemem gerekli. mesela, devre şeması, devrenin nasıl çalıştığı, çalışan devrede RL, RC devrelerini rolü. böyle şeyler işte.
Elinizde böyle bir kaynak ya da önereceğiniz bir yer varsa çok iyi olur.

Aklıma gelenleri yazayım, detayını siz araştırırsınız.

Pasif harmonik filtre devreleri.(RLC devresi)
Alçak, yüksek geçiren vs. işaret filtreleri.(RL, RC devresi)
Çeşitli elektriksel elemanların modellenmesi.(Örneğin bir röle bobini RL, dc motor RLE olarak modellenir. E, zıt emk dır. )
Bir kompanzasyon sistemi temel olarak RC devresidir.(Burada R her ne kadar küçük olsa da.)
Resonans devreleri.(Osilatör yapımında ya da resonans güç kaynaklarında kullanılırlar.)

İlk aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin...

RL: DİRENÇ BOBİN
RC: DİRENÇ KONDANSATÖR
bunları anlamları bunlar öncelikle bunları bi bilmekte yarar war.

üstadım indinksiyon ocaklarının tank devresi bun güzel bir örnek ben hobi amacıyla baya bi araştırdım forumda indiksiyon sürücü devresi olarak konu açmıştım orada bişiler bulabilirsin bu konuda çok fazla bilgiye sahip arkadaşlar var

megep dökümanlarında geniş bilgi bulabilirsiniz fazör diyagramları açıklamaları ne işe yaradıkları hakkında megep dökümanlarına bakarsanız aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz...

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,833
Son üye
Mami545480

Yeni konular

Geri