rc uzaktan kumanda mesafesi.

herkese selamlar.
arkadaşlar rc kumanda setinin, verici kısmındaki çıkış transistörü değiştirilince kumanda menzili artıyormuş diye nette araştırırken başka bir forumda okudum,ama deteylı bilgi yoktu.. elimde eski bir oyuncaktan söktüğüm 27 mhz bir devre var. verici kısmında çıkışta antene, bir bobin ve kondansatör bağlı, devrede 2 adet transistör var, onlarda çıkışa,yani antene uzak.
menzil artırmak için başka yöntemlerde olabilir.
bu konuda yardım eden, etmeye çalışan ardaşlara şimdiden sonsuz teşekkürler.

selam berkant kardeş ben mehmet o kumanda devresi üzerindeki transistörlerden biri(büyük ihtimalle çıkışta anten bobinine yakın olan transistör çıkış transistörüdür) daha güçlü bir tr ile değiştirmen gerekli yanlız bunlar özel transistörlerdir ve değişiminde devre normalden çok daha fazla akım çeker eğer devre bu akımı kaldıramaz ise yanar!!! ve devre frekansı bu transistörün eşik değerini aşması beklenir aksi halde devre hiç çıkış vermez ben sana bu fikri verirken profesyönel rc kumandaları kastetmiştim onlarla şansın daha fazla ben denemeye cesaret edemedim kullanabileceğin transistörler 2sc serisi(örneğin 2sc4735 1500mW) 130mhz max npn Epitaxial planar silicone tip olmalı
Rc kumandalarda zaten ( 75mhz üzeri olanlarda bu işlem yapılamaz!!!) transistör çok bellidir tek mikro baskı olmayan parça odur...

kumanda devresine, rf güçlendirici ayrı bir devre ilavesi ve icabında o devreyede ayrıca voltaj beslemesi uygulayıp, menzili arttırmak olasımıdır?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri