Rc tekne yapımı elektronik sistemi 2019

Ömer0707

Üye
Merhaba arkadaşlar benim bir projem var rc tekne yapma ve onunla balık avlama (sırtı çekerek- sahte balık). Bununla ilgili elekteonik devrede iki tane esc yaktıktan sonra konuda tecrübeli olan sizlere danışmak istedim.
Çin'den sipariş verdik tüm elektronik parçaları
-380 dc fırçalı motor bağladık tekneye iki tane üç kanatlı pervane var uçlarında.
-Kumandamız skyfly i6x
- Alıcımız 6 kanallı
- Güç kaynağı olarak biz motorsiklet aküsü kullanacağız bize teknenin uzun süre gitmesi çok önemli 12 volt 9 amper.
- Esc almıştık 20 amperlik yaktık onları. Yenilerini almalıyız önerileriniz gerekli bana?
-Regülatör var elimizde voltaj düşüren ve yükselten bunları devreye ekleyebilirim.
-Birde akım sabitleyici alayım diyorum bulabilirmiyim onu da bilmiyorum ama.
- Teknemiz şuanda küçük geliyor aküyü taşıyamıyor onu büyüteceğiz fotoğrafları da en kısa zamanda koyacağım buraya
SONUÇ OLARAK:
Elimde olan 12 voltluk akü ile benim o tekneyi yüzdürmem gerekli elimdeki motorlar kaç dakika çalışabilir (tahmini) yakmadan kullanabilecegim Esc amperi sizce kaç olmalı ?

Son düzenleme:
..uygun güçte esc seçmen lazım.

niçin esc kullanmak istiyorsun anlayamadım iyi bir sırtı hızı 1,5 mil civarıdır redüktörlü bir dc motor ile bu iş çok daha ucuza gelir

Öncelikle bahsettiğini gibi bir akü ile gereksiz ağırlık yaparsınız. Bu tarz rc sistemlerde ( araba,uçak,drone,tekne) Li-po pil kullanılır.Yeni nesil pil olduğu için çabuk sarj olur ve çok daha verimlidir.3s yani 11.1V 5000Mah civarı pil sizi baya getirecektir ve bahsettiğiniz akünün yarı ağırlığında olur .ESC amperine gelecek olursak motoru görmeden birşey söylemek zor.
Bu arada bende rc uçak motor ile airbot yapmıştım bu yaz.Onuda paylaşayım baya zevkli bir alet oldu

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-03-14 at 15.44.40.jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-14 at 15.44.40.jpeg
    205.1 KB · Görüntüleme: 102
  • WhatsApp Image 2019-03-14 at 15.46.22 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-14 at 15.46.22 (1).jpeg
    84.8 KB · Görüntüleme: 92
  • WhatsApp Image 2019-03-14 at 15.46.22.jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-14 at 15.46.22.jpeg
    92 KB · Görüntüleme: 85
  • WhatsApp Image 2019-03-14 at 15.46.23.jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-14 at 15.46.23.jpeg
    80.3 KB · Görüntüleme: 90
  • WhatsApp Image 2019-03-14 at 15.46.24.jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-14 at 15.46.24.jpeg
    67.2 KB · Görüntüleme: 85
Son düzenleme:
Öncelikle bahsettiğini gibi bir akü ile gereksiz ağırlık yaparsınız. Bu tarz rc sistemlerde ( araba,uçak,drone,tekne) Li-po pil kullanılır.Yeni nesil pil olduğu için çabuk sarj olur ve çok daha verimlidir.3s yani 11.1V 5000Mah civarı pil sizi baya getirecektir ve bahsettiğiniz akünün yarı ağırlığında olur .ESC amperine gelecek olursak motoru görmeden birşey söylemek zor.
Bu arada bende rc uçak motor ile airbot yapmıştım bu yaz.Onuda paylaşayım baya zevkli bir alet oldu
Haklısınız hocam ağırlık konusunda çok gereksiz oluyor ama bize en az bir saat hareket halinde olması lazim teknenin çünkü amacımız balık yakalamak. Belki söyle de olabilirdi 3 s pil den alıp yedek batarya bulundurarak 1 saat sürülebilir ancak maaliyet artıyor ve elimizdeki aküye hiç para vermedik. Mecbur deneyecegiz yani bu akü ile baktık ağırlık sıkıntı alacagiz lipo pil başka yolu yok.
Esc ye de gelecek olursak yine aliekspresden aldım geliyor şuan iki çıkışlı cift yönlü 320 amper aldım ama sürekli akimda sanırım 60 amper destekleyebiliyor. Motorlarımda 380 dc fırçalı motor. Ben zaten bu esc amperlerini hiç anlayamadım motora bakiyorum en fazla 1.5 amper çeker yazıyor açıklamasında ama 60 amper gerçekten cekebiliyor mu elektronik bilgim bitti gerçekten orda tikandim esclerim geldikten sonra yine yazacağım her parçayı da ayrı ayrı fotoğrafını çekip atayım bugün
niçin esc kullanmak istiyorsun anlayamadım iyi bir sırtı hızı 1,5 mil civarıdır redüktörlü bir dc motor ile bu iş çok daha ucuza gelir
Evet o da bir seçenek belki hocam ama reduktorlu motorda hem son gaz çalışacak motor bir saat boyunca hemde hızı bize yetermi emin olamadım çünkü şuan bu motorlarla bile tam anca belki 2 mil hıza ulaşmıştır en fazla. Öyle bir durumda dediğiniz gibi escye de gerek yok o durumda sanırım UBEC di onlarla is görülür degerlendirebiliriz bu dediginiz ancak biraz daha redüktör konusunda bilgi toplamaliyiz

Son düzenleme:
Yanılmıyorsam rc teknelerde su soğutmalı escler vardı onlara da bakabilirsiniz. Ayrıca Akım değeri motorun çektiği anlık maks. akıma göre seçilir. Sizin motorun boştaki akımıdır üzerinde yzan değer. Takacağınız pervanenin hatvesi ve büyüklüğüne göre çekeceği akım değişir. Esc yi de fırçalı olarak alıyorsunuz dimi

Yanılmıyorsam rc teknelerde su soğutmalı escler vardı onlara da bakabilirsiniz. Ayrıca Akım değeri motorun çektiği anlık maks. akıma göre seçilir. Sizin motorun boştaki akımıdır üzerinde yzan değer. Takacağınız pervanenin hatvesi ve büyüklüğüne göre çekeceği akım değişir. Esc yi de fırçalı olarak alıyorsunuz dimi
Evet var ben hava soğutmalı aldım ama gerek görürsem su soğutma da takviye edebileceğim. Dediğiniz gibi motorun boşta ki akımı sanırım. Pervaneye de gelecek olursak onun hesaplanmasını nasıl yapılıyor bilmiyorum ama hatvesi az değil 3 kanat o yüzden yüksek amper çekiyordur. Evet tabiki fırçalı aldım.
Bu arada elimde lipo pil de var Powerbank dan söktük paralel bağladım 8 volt elde edebiliyorum ondan bir kaç tane voltaj regülatörü de aldım kullanırım diye ama esc kullanınca ve o zaten voltajı düşürünce gerek kalmadı servo motoru piyasanin en küçüğünden almişım çift motor olunca onlara ihtiyaç kalmiyor dümen için almıştım onu da. Röle almıştım 3 volt ile çalışan, onu da esc nin voltaj düşürdüğünü bilmiyordum hatta aslında esc diye birşey olduğunu bilmiyordum o işi direk kumanda yapıyor zannediyordum ama işin içine girice herşey çok değişti gerçekten dışarıdan göründüğü gibi değilmiş kolay değil yani ve bolca malzeme gerekiyor yada işi bilmediğimiz için fazla ve gereksiz malzeme almışım ama gerçekten çok eğlenceli bir iş
Esc lerim gelince tekne üzerinde bir kaç değişiklik daha yapcam sizlere yine bilgi aktaracağım arkadaşlar çok güzel bi proje aktarımım olmadı ama belki ilerleyen süreçlerde daha güzel yazılar yazabilirim
IMG_20190315_192711.jpg

Son düzenleme:
Haklısınız hocam ağırlık konusunda çok gereksiz oluyor ama bize en az bir saat hareket halinde olması lazim teknenin çünkü amacımız balık yakalamak. Belki söyle de olabilirdi 3 s pil den alıp yedek batarya bulundurarak 1 saat sürülebilir ancak maaliyet artıyor ve elimizdeki aküye hiç para vermedik. Mecbur deneyecegiz yani bu akü ile baktık ağırlık sıkıntı alacagiz lipo pil başka yolu yok.
Esc ye de gelecek olursak yine aliekspresden aldım geliyor şuan iki çıkışlı cift yönlü 320 amper aldım ama sürekli akimda sanırım 60 amper destekleyebiliyor. Motorlarımda 380 dc fırçalı motor. Ben zaten bu esc amperlerini hiç anlayamadım motora bakiyorum en fazla 1.5 amper çeker yazıyor açıklamasında ama 60 amper gerçekten cekebiliyor mu elektronik bilgim bitti gerçekten orda tikandim esclerim geldikten sonra yine yazacağım her parçayı da ayrı ayrı fotoğrafını çekip atayım bugün

Evet o da bir seçenek belki hocam ama reduktorlu motorda hem son gaz çalışacak motor bir saat boyunca hemde hızı bize yetermi emin olamadım çünkü şuan bu motorlarla bile tam anca belki 2 mil hıza ulaşmıştır en fazla. Öyle bir durumda dediğiniz gibi escye de gerek yok o durumda sanırım UBEC di onlarla is görülür degerlendirebiliriz bu dediginiz ancak biraz daha redüktör konusunda bilgi toplamaliyiz

hiç redüktörlü 12 volt bir motorun kaç amper çektiğine baktınız mı? boşta 20 mA yükte 450 mA bir araştır derim beninde boş kaldığımda yapacağım değişik sistemler var ben deniz çocuğuyum

hiç redüktörlü 12 volt bir motorun kaç amper çektiğine baktınız mı? boşta 20 mA yükte 450 mA bir araştır derim beninde boş kaldığımda yapacağım değişik sistemler var ben deniz çocuğuyum
Bakmadım hocam haklısınız bakmak lazım araştıralım tabiki. Ufkumuz sizler sayesinde açılıyor bakalım inşallah güzel şeyler çıkacak ortaya :)

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri