RC devreleriyle sinüs elde etme ve 220 volt elde etme

burakvara

Üye
Merhaba arkadaşlar bir RC devre kullanarak sinüs elde ettikten sonra bu sinüs dalgayı yüksek güçlü mosfetlerle bir transformatör sürsek çıkışta tam sinüs 220 volt elde edebilirmıyiz yani şu linkteki devrereyle frekansını ayarlayıp çıkışta bir mosfet sürüp trafo sursek elde edebilirmiyiz 220 volt birde mosfeti surerken biri p tipi digeri n tipi mosfette surulürke surme gerilimi 0.7 volt veya kaçsa artık o gerilimde sürülecegi için kayıp oluma gibi bi durumdan dolayı tam sinüs elde etme olanağımız varmı LİNK: http://www.silisyum.net/htm/osilatorler/transistorlu_faz_kaymali_osilator.htm

Yardımlarınız için teşekkürler.

Bu şekilde bir trafo sürerek çıkışından voltaj alabilmek için üreteceğiniz sinyalin + alternans ve - alternans için iki farklı çıkış elde etmeniz lazım. bunların her biri ile trafonun 2x girişlerini tetiklemelisiniz.

Bu şekilde bir trafo sürerek çıkışından voltaj alabilmek için üreteceğiniz sinyalin + alternans ve - alternans için iki farklı çıkış elde etmeniz lazım. bunların her biri ile trafonun 2x girişlerini tetiklemelisiniz.
Merhaba linkteki devreyle alternansları oluşturamayızmı veya bir opamp kullanarak alternansları oluştura biliriz ama ben şu mosfet tekiklemedeki sorun oluşturacağını düşünüyorum yani tetiklemede 0.7 voltta tetiklenirse 0.7 volt altında dalgada düz bir kare dalgaya benzer bir çıkış oluşacağını düşünüyorum isiste denemedim sonuç nasıl olur bilmiyorum cevaplarınız için teşekkürler.

Sinüs osilatörü bir çok şekilde üretebiliriz. İlla bu devreye takılı kalmaya gerek yok. Mosfet sürme yöntemlerini bilmiyorum. Ama ne demek istediğinizi anladım. Sinüs sinyalinin sıfıra yaklaştığı noktalarda mosfet tetiklenmeyeceği için o noktada cıkış voltajı sıfır olacak. Şunu söyleyebilirim. Piyasada modifiye sinüs inverterler var. Tam sinüş olmasada bir çok cihazı çalıştırıyor. Sizin bu şekilde dizayn edeceğiniz bir cihaz sinüse daha yakın olacaktır. Eğer bulabilirsem bir sinüs eğrisi üzerinde bir çizim yaparak size açıklayayım.

Aşağıdaki resimde mosfetlerin iletime geçemediği noktaları kırmızı ile işaretledim. Sinyal gerçekte bu kadar dik inmesede buna yakın bir sinyal olur.

images.jpg

Aşağıdaki resimde mosfetlerin iletime geçemediği noktaları kırmızı ile işaretledim. Sinyal gerçekte bu kadar dik inmesede buna yakın bir sinyal olur.

Ekli dosyayı görüntüle 20753
Teşekkürler sinüs egrisi ve yorum için Evet silisyuma göre daha etkili olan germanyun mosfet bulunabilirmi acaba germanyumda tetikleme gerilimi biraz daha düşük 0.30 0.35 cıvarı tabi bu mosfetlerdede geçerliyse tam sinüs inverterlerde nasıl bir mosfet ve teknoloji kullanılıyor artık bilmiyorum ama saf sinüs elde ediyorlar

Bu sorunun bir şekilde çözüldüğünü düşünüyorum. Çünkü bir çok inverterde güç anahtarlaması olarak mosfet kullanılıyor. 220 volt genlikte belki bu voltaj kabul edilebilir seviyede olabilir.

Tam emin değilim. Biraz araştırma yapmam lazım kesin bilgi için.

Belki konuya vakıf üyelerimiz yorum getirebilir.

Kolay gelsin.

Bu sorunun bir şekilde çözüldüğünü düşünüyorum. Çünkü bir çok inverterde güç anahtarlaması olarak mosfet kullanılıyor. 220 volt genlikte belki bu voltaj kabul edilebilir seviyede olabilir.

Tam emin değilim. Biraz araştırma yapmam lazım kesin bilgi için.

Belki konuya vakıf üyelerimiz yorum getirebilir.

Kolay gelsin.
Çok sağolun teşekkürler. Amacım tam sinüse çok yakın ve kaliteli sinus elde etmek CD 4047 ile yaptığım modifiye sünüs te tasarruflu lambalarda fark ortaya çıyor yani lamba tam olarak parlamıyor ama yeterlilik açısından yeterli tekrar teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri