Rastgele Kaçak Akım Rölesi Atıyor

Yazımın içeriklerini ( üst yazı ) fotoları yayınlamanız.
Fotoda görülen takılı durumdaki 25 Amper kaçak akım koruma rölesi amperi az gibi geldi .
Sigorta kutusundaki sigortalarinizin durumu (amperleri ) göre zaten bir sigortanizin amperi 20 amper tabiki bu amperin tamamı kullanılmayacak ama kullanılırsa veya yüksek amper sigorta takılmış durumu
Foto tam olmadığı için ve zannetmiyorum sol başta ana sigorta yok
Ana sigorta Sayaç panosunda olmalı foto istedim çünkü bu sigorta 25 amperden büyükse kaçak akım koruma rölesinden büyük amper olamaz
Bu durumda kaçak akım koruma rölesinin kontakları zarar görür bozulur
Dikkatinize.
Bu durumdan bilgi için açıklamalı yazı ve fotolar istemiştim.
Uygun zamanda gönderirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sizin tesisatınız muhtemelen çok sağlıklı ki KAKŞ atıyor, esas anormallik 25A rölenin atmaması olurdu, yani atması normal. Elektrikçiye 63A/30mA röle taktırın, sorununuz ortadan kalkar.

Son düzenleme:
Her yazana çok hızlı cevap verdim, elimden geldiğince ilgilendim konuyla. Neye dayanarak “konu sahibi tarafından devamı gelmiyor” dediniz gerçekten bilmiyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 67668
Lafım kişisel değil genel bir sitemdi. Dayandığım nokta, mevcut konular okunmadan verilen öğütler denenmeden kulak ardı edilmesi konu sahiplerinin katılımı kesmesi. Dolayısıyla arıza sonuçlanamadığından yeni konularda yeni maceralarda hatta aynı önerilerde tekrarlarda kendimizi buluyoruz.

İyi haberlerim var. Arızanın 1 numaralı şalterden kaynaklandığı kesin olarak tespit edildi. KAK 3 saniyede bir atar durumdayken evin şalterlerini tek tek indirerek KAK ni açıp denedim ve soruna sebebiyet veren şalteri buldum. Sonra elektriklerin eski haline dönmesini bekledim (hatırlayacak olursanız benim durumumda KAK 10-15 dakikalık bir krize girdikten sonra düzeliyordu). Daha sonra o arızalı olan şalterin hangi priz ve/ve ya cihazları kontrol ettiğini saptadım. Bir adet boşta priz, davlumbaz ve elektrikli ocak. Bu üçlüden biri sebebiyet veriyor. Bugün hepsini söküp tek tek elden geçireceğim. Daha sonra neticeyi burada paylaşacağım.

Güncelleme: Sorun nokta atışı tespit edildi. Davlumbazın güç kablosunda kaçak varmış. Davlumbazın motorundan çıkarmama rağmen kablonun diğer ucundaki faz, nötr ve toprak uçları klemense bağlı olduğu için KAR atıyor. Kablonun kendisinde bir sıkıntı olduğunu tespit ettim. Kabloyu yenilediğim zaman sorunun çözülüp çözülmediğini yazacağım.
Edit: Kablo değiştirildi, sorun tamamen çözüldü. İlgilenen herkese çok teşekkürler

Son düzenleme:
Bir üye de sıfır Daikin'lerde arıza arıyordu, sizin Davlumbazın kablosunda Notr-Toprak, Faz-Toprak Buzzer'da öttü mü? Soruna nasıl bir teşhis koydunuz? Klemens veya kabloda ne tür bir anormallik gördünüz?

Güncelleme: Sorun nokta atışı tespit edildi. Davlumbazın güç kablosunda kaçak varmış. Davlumbazın motorundan çıkarmama rağmen kablonun diğer ucundaki faz, nötr ve toprak uçları klemense bağlı olduğu için KAR atıyor. Kablonun kendisinde bir sıkıntı olduğunu tespit ettim. Kabloyu yenilediğim zaman sorunun çözülüp çözülmediğini yazacağım.
Motoru klemensinden ayırmanız ve kaçak akıım koruma rölesinin atması davlunmazda sorun yok olduğunun göstergesi anlamına geliyor
Tersi olup kaçak akım koruma rölesi atmasaydı davlunmazdan atıyor olduğu anlaşılacaktı.
Dediğiniz gibi kablo sorunlu ise çözüm olur. Bu bölge de nemlenme olmasın.
Bir üye de sıfır Daikin'lerde arıza arıyordu, sizin Davlumbazın kablosunda Notr-Toprak, Faz-Toprak Buzzer'da öttü mü? Soruna nasıl bir teşhis koydunuz? Klemens veya kabloda ne tür bir anormallik gördünüz?
Dediğiniz gibi buzzer kontrolda ötmus ( devamlı ) olsa kaçak akım koruma rölesi hiç tutmaz.
Ötmese arıza tesbiti ?
veya bir çok test bir ötüyor ötmüyor gibi. olacak .
Kablo dan zor gibi.
Bağlantı yerinde klemensinde , buat , nemden gibi
Tesbit doğru ise.

Son düzenleme:
Başta klemensi değiştirdim sorunum çözülmedi. Sonra güç kablosunun motora giren ucunu motordan ayırdım ve tekrar denedim, yine attı. Sonra kabloyu klemensten ayırıp faz ve nötr uçlarını dikkatli bir şekilde prize soktum atmadı. Sorunun topraktan kaynaklandığını farkettim. Klemense geri dönüp faz ve nötr ü taktım, toprağı takmadım. Atmadı. Hemen gidip kablonun aynısından bir tane daha aldım priz ucunu kesip faz, nötr ve toprağı klemense bağladım. Sorunsuz bir şekilde çalıştı. Buzzer kullanmadım.

Başta klemensi değiştirdim sorunum çözülmedi. Sonra güç kablosunun motora giren ucunu motordan ayırdım ve tekrar denedim, yine attı. Sonra kabloyu klemensten ayırıp faz ve nötr uçlarını dikkatli bir şekilde prize soktum atmadı. Sorunun topraktan kaynaklandığını farkettim. Klemense geri dönüp faz ve nötr ü taktım, toprağı takmadım. Atmadı. Hemen gidip kablonun aynısından bir tane daha aldım priz ucunu kesip faz, nötr ve toprağı klemense bağladım. Sorunsuz bir şekilde çalıştı. Buzzer kullanmadım.
Eski kabloda arıza varsa neden sürekli açtırmıyor?

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri