RAM mi Hz mi önemli

Bilgisayarda en önemlisi işlemcidir..4 Gb ram tak ama işlemcin zayıf olursa verim alamazsın..Hatta daha çok bilgisayarına zarar verir..Kasar bilgisayar.. Bazı kişiler yahu 2 Gb ram taktım hala kasıyo der..İşte püf nokta burda.İşlemci zayıf oldugu için fazla ram kasıyor bilgisayarı..Fazla ram demek fazladan güç çekmesi demek ve fazladan ısınması demektir..Dikkat edin ram eklerseniz fan hiç susmaz:) sürekli çalışır..O halde sonuç; iyi bir işlemciyle 2 Gb ram yeterli bir orandır..Ama işlemciniz düşükse gereksiz ram takıp sistemi zorlamayın..

kardeşler bir de harddiskin rpm özelliğine dikkat çekmek istiyorum
bilindiği gibi harddiskin içinde ki diskler bir motorlar döndürülüyor rpm değeri de bu disklerin saniyedeki tur sayısıdır 7200 rpm li bir harddiskte büyük boyutlu dosyaların cd den veya başka ortamdan yüklenmesi taşınması kopyalanması ulaşılması gibi şeyler 15000 rpmlik bir harddiskin yaptığı süreden daha uzun olur
zaten ömrümüz program yükle/sil ile geçiyor bir yandan da harddisk vurmasın... ;D

burada ekran kartları üzerindeki ram miktarlarına da değinmek istedim.bazen duyuyoruz "512mb ekran kartı taktım ama bilmem ne oyununu açmadı".burada önemli olan ekran kartı üzerinde bulunan ram miktarı değil ekran kartının kendi işlemcisidir.zaten on-board ekran kartlarının hafızalarını izin verilen ölçüde arttırabiliyoruz ama sonuçta çok ahım şahım bir etki göremiyoruz.buradan şu da çıkıyor zaten : ram in ne kadar çok olursa olsun işlemcinin hızı önemli. bilgisayar alacak arkadaşlar dikkat ederlerse bu noktaya menfaatlerine olur.

Arkadaşlar yapılacak işe göre ram in de işlemci frekansınında önemi değişkendir. Küçük verilerle çok işlem yapılacaksa işlemci saat hızı daha önemlidir. Fakat büyük verilerle işlem yapılacaksa ram boyutu daha önemli olabilir.

Bu noktada burada kimsenin bahsetmediği işlemcinin önbellekleri(cache) de devreye girer. Level1, Level2 hatta varsa Level3. Bunlardan L1(level1) önbelleğinin boyutu en önemlisidir çünkü işlemci ihtiyaç duyduğu veriyi ilk olarak burada arayacaktır ve yazmaçlardan(register) sonra en hızlı eriştiği hafıza birimi L1 önbelleğidir...

Ayrıca bazı arkadaşların dediği gibi kuzey köprüsü çalışma frekansı, ramlerin dual olması, harddiskin hızı ve arayüzü(SCSI, Raid,...), ram kontrolcüsünün işlemci üzerinde yada kuzey köprüsü üzerinde olması, kullanılan programa göre komut setleri,... hepsinin performansa etkisi vardır....

arkadaşlar kusura bakmayın bilgi hatası oldu galiba
rpm hdd deki disklerin dakikadaki tur sayısıydı
yanlış yazmışım ve düzeltemedim

Önemli olan parçaların uyumudur. Kuracağın veya alacağın makina işine uygun donanıma sahip değilse her zaman için ya fazla para harcarsın yada perfomans sorunu ortaya çıkar. Grafik işlemler üzerinde çalışıyorsan ekran kartın önemlidir. Hesaplama veya proje işlemleri ile uğraşıyorsan işlemcin önemlidir. Data saklama işin varsa hdd+rem+fsp önemlidir...

üstteki yazıya katılıyorum aynen ama eklemek istediim birkaç nokta olacak öncelikle seçeceğin ürünlrin markaları çok önemli zamanla sorun yaşıyormu bilmelisin pc toplayacaksan eğer tavsiyen önce ne yapacaksın onu iyi düşün sonra sistemin kalbi olan işlemci için üreticilerin sayfalarına gir yapacağın işlem için sana uyanı seç ona göre kullanacağın program seçtiin işletim sistemi vesayre yazılımlar işin toplam ihtiyacın olan rem i belirle seçtiin işlemciye göre olan anakartları araştır depolayacağın dosya boyutunu hesapla ona göre sistem seç en önemlisi işlemcini iyi seç ve ona uyan anakartı örneğin ben amd kullanıyorum işlemcim üreticinin sitesinde oyun amaçlı belirtilmemiş ve bu doğrudur güçlü bir oyun yükleyim remi nekadar arttırırsam arttırayım pc direk oyunu oynarken yavaşlıyor ama diğer programlarda canavar. burada ne istediin önemli ondan sonra seçimler gayet kolay .. son olarak ben 2 hdd den yanayım birine sadece işletim sistemi kurmayı tercih ederim diğerine ise dosya deposu ve kullanmak istediğim programları kurmayı nedeni basit hddler mekanik malzemeder ve nekadar fazla kullanırsan okadar eskir sürekli yükleyip sildiğin hdd zamanla daha çok yavaşlar ama daha az kullandıın az yavaşlar tabi burda çıkabilecek olası arızaları dikkate almıyoruz şimdiden kolay gelsin

Anakart en hızlı işlemciyi dahi sahip olsa eğer ram yetmezliği yüzünden CPU, diski yazboz alanı olarak kullanmaya başlanmışsa artık işlemci hızının hiç önemi kalmaz.

Bu nedenle işletim sisteminin istediği ramın hiç olmazsa 10 katı kadar daha büyük kapasitede ramı takmak gerek. Örneğin XP en az 128 Mb ram istiyorsa ana karta 1280 Mb yada daha fazlası ram takılmalıdır.

Ancak bu şart gerçekleştiyse CPU hızının faydası görülmeye başlanır.

mhz ne kadar yuksek olursa o kadar ııyı performans ve isllem hızı saglar.....bellek te 533-1633 ekran kartı aynı ana kart 600-1066 veya biraz yuksegı anakart ın en yuksegı kac bılmıyorum....

arkadaşım bilgisayar alırken işlemcinin önbelleğine vede ghz hızı önemlidir bide anakartın neyi neleri desteklediği önemlidir çünkü sonradan değişiklik yapmak iateyebilirsin.örneğin 2 gb remi 4 gb yapmak isteyebilirsin ama ram slotu varsa yaparsın bide ram geçiçi hafızadır kullandığın işletim sistemi windows xp ise 2 1 gb bile yeterlidir ama vista vaya windows 7 kullanıyorsan 2 gb üstü tavsiye ederim ram de kendi aralarında çeşitleri vardır ddr2 ddr3 ddr4 scr gibi bide bunların çalışma frekansları aynı olması lazım tabi ne taktığına bağlı anakartın hangisini desteklediğine bağlıdır

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri