Ram ekledim pc açmıyor??

akro

Üye
pc de 512 ram vardı ona ek olarak 1 gb ram daha eklemek istedim olmadı

1) 512 varken açılıyo sorunsuz
2) 1 gb varken açılıyo sorunsuz ( açılırken reset atıyo arada fakat açılıyo)
3) 2 sini birlikte taktığımda biosda görünüyo ram fakat sürekli reset atıyo pc açılmadan
bios pilini söküp tekrar taktığımda sorunsuz açılıyo fakat kapatıp tekrar açmayı denediğimde tekrar aynı sorunu yaşıyorum ne yapmayalım bilen varmı?

Seninde bildiğin gibi Ram Modüllerinde Frekans Birimleri vardır (BusClock, Internal Rate gibi). Frekansları aynı olmayan ramler aynı anda sorun yapabilir. Çünkü anakartın iki farklı frekansta çalışan Rami aynı anda Senkronize edemez. Muhtemelen her iki Ram modulu de Anakartın desteklediği frekans aralığındadır ama aynı olmadığından hata veriyordur. Bu özellikle Laptoplarda çok büyük sıkıntıdır. Eski sistemlerde burak frekansı, her iki ram in Kapasitesi eşit olmasa dahi sistem açmazdı (Eski Dual Ramli Sistemler). Eski bir sistem olduğu anlaşılıyor, bence 1GB rami tak 512yi çıkart. Çok sıkıntı olursa herşeyiyle aynı 1GB lık ramden birtane daha al tak.

anladım çok tşkler boşuna pcyi açıp duruyorum yani :(

frekans ayaranı düzenlememizin bi yolu yokmu bios setupda flan?

Genelde Biosun Ram ayarları Auto dadır, ram değerlerini ve boardu bilmeden değiştirmek riskli, Setup ta Ram ile ilgili bazı ayarlar var ama, istersen boardun marka ve modelini söyle, ona göre neler yapılabilir bakalım, Ram marka ve modelinide yazarsan, boardun Desteklediği ramler listesine bakabiliriz.

pc de 512 ram vardı ona ek olarak 1 gb ram daha eklemek istedim olmadı

1) 512 varken açılıyo sorunsuz
2) 1 gb varken açılıyo sorunsuz ( açılırken reset atıyo arada fakat açılıyo)
3) 2 sini birlikte taktığımda biosda görünüyo ram fakat sürekli reset atıyo pc açılmadan
bios pilini söküp tekrar taktığımda sorunsuz açılıyo fakat kapatıp tekrar açmayı denediğimde tekrar aynı sorunu yaşıyorum ne yapmayalım bilen varmı?

1 Gb ram tek başına reset attırıyorsa makinanın stabilesi konusunda endişelenmeye başlayabilirsin. Ya ram sıkıntılı yada o ram senin board'ın tarafından sevilmemiş uyuşamamışlar yani.

Eğer makina daha açılırken reset atıyorsa kısa sürede saç baş yoldurur. Naçizane tavsiyem 1 Gb rami başka bir marka ve boardunuz tarafından desteklenen fekanslarda almanız...

Kolay gelsin...

arkadaşımm eğer bilgisayar o 1gb ramda bu sorunu yapıyorsa önce iki ram inde mhz'lerine bak (ör. 800mhz, 667mhz gibi) birbiri ile uyumsuzsa o çalışan 512lik ram in mhz miktarında ram takıp dene sorunun ortadan kalkmazsa buradan yazarsan yardımcı oluruz arkadaşım.

2 ram inde mhz lerinin aynı olmasına dikkat et aynı olursa sorunsuz çalışacaktır

ramların mghz uyuşmuyor veya anakartın 1 gb den fazla rami desteklemiyor..

Anakart marka ve model vermiş olasanız daha net cevaplar alabilirisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri