RailGun (Elektromanyetik Raylı Silah) Kapasitörler Voltaj Arttırma Modülleri Destek

Hesap ta hata yok. 10ms de enerjinin hepsini harcayabilirsen 720 bin joule yapar. fakat kablo induktif etki artı kondansatör iç direnci artı sürtünme dirençlerini de eklersen ne olur bilmem belki 1 ohm aşılabilir. 150 tane kapasitörü seri bağlarsan dirençlerde toplanır. her birinin direnci 50mili ohm olsa toplam 7,5 ohm eder. yani seri bağlantı olmayacak.
anahtar olarak kullandığın malzeme anlık 10000 amper akıma dayanabilmeli. bununda bir direnci var.
eğer mermi namludan daha erken veya geç çıkarsa bu enerjiyi tam kullanmamış olursun. merminin kütlesini kapasitör deşarz olmadan namluyu terk edecek şekilde seçmelisin.
bir de coil gun var.

150 adet 300 V 1000 uf kapasitörü seri bağlayınca tüm dirençler toplamı 10 ohm olduğu varsayılırsa 10 ms'de tam 1 milyon joule gücündeki enerji açığa çıkıyor. Aşağıda ki videoda 27.000 Joule gücündeki railgun ile arabaları deliyorlar. Açıkcası 1 MJ biraz korkuttu ark yapma ve çarpılma ihtimalim olursa 45.000 Volta çarpılırım sanırım hoş olmaz. Ne şekilde bir yol izlememi önerirsiniz iş güvenliği açısından ?
1597223402547.png

Önce küçük enerjiler ve mermilerle dene. Rail gun mı coil gun mı yapacaksın.
10msn yi neye göre hesap ettin namlu uzunluğu ne kadar olacak.

Önce küçük enerjiler ve mermilerle dene. Rail gun mı coil gun mı yapacaksın.
10msn yi neye göre hesap ettin namlu uzunluğu ne kadar olacak.

İnternetten az çok anladığım ve TR USA gibi ülkelerin geliştirmelerine bakılacak olursa railgun coilgun'a göre çok daha etkili sanırım o yüzden railgun diye düşünmüştüm. Siz 7,5 ohm 150 seri bağlı kapasitörün direnci yazmıştınız mermi ve namlu direnci çok düşük olacağından ortalama 10 ohm olarak düşündüm bilimsel dayanağım yok. 2 cm cap 7,5 cm uzunluğunda çelik mermi namlu uzunluğu 50 düşünüyorum ama hiç bir bilimsel dayanağım yok bu mermi ve namlu konusunda tamamen deneysel olacak gibi.

Merhabalar kolay gelsin, aracınız var mı? Diyelim yaptınız nerede test edeceksiniz? Taşınabilir tek yapıda veya modüler yapıda olması şart.

Güvenlik konusu ap ayri, sozkonusu güç ihmal edilecek küçük gibi değildir, hatta özel kablolariniz da dayanabilecek güç ve özellikte olmalıdır dolayısıyla sizin ihmal ettiğiniz giderler maliyet hesabınızı kabartacak maalesef. O küçük anahtar zaten iş görmez. Kond banktaki tüm bağlantılar hem sıkı bağlanmış hem de iletken noktaları dışarıdan erişime kapali veya izole olmali. Olası arızada müdahale edecekseniz sizin de lastik eldiven takmanız gerekir sıradan bulaşık eldiveni de değil üstelik, YG hat çalışması için öngörülen tipte. Aksi halde ya doku organ hasariyla veya ölümle sonuçlanabilir.

Ha düşündüğünüz mermi boyutu bana çok aşırı geldi belirteyim. Hesaplardaki gibi 1MJ gücünde olsa 2 - 3 mm bilyenin bile yıkıcı etkisi büyük olacaktır. Yakında eklenen videoyu izleyin ismi aklımda kaldığı kadarıyla ... Işık hızında dünyaya iğne düşerse ne olur

İşin diğer yönü resmi yollardan izin alınması filan hiç bahsetmeyeceğim. Rüzgar türbini için ugrasanin bile şikayet edildiğini gördük okuduk forumda. Küçük denilebilecek drone nun bile kayit mecburiyeti olduğu bu günlerde bu proje başınızı hiç ummadiginiz kadar agritabilir, keşke başka ülkeler gibi bilim ve teknoloji ye daha açık olsak ve projenizin gerçekleştiğini gorebilsek.

Merhabalar kolay gelsin, aracınız var mı? Diyelim yaptınız nerede test edeceksiniz? Taşınabilir tek yapıda veya modüler yapıda olması şart.

Güvenlik konusu ap ayri, sozkonusu güç ihmal edilecek küçük gibi değildir, hatta özel kablolariniz da dayanabilecek güç ve özellikte olmalıdır dolayısıyla sizin ihmal ettiğiniz giderler maliyet hesabınızı kabartacak maalesef. O küçük anahtar zaten iş görmez. Kond banktaki tüm bağlantılar hem sıkı bağlanmış hem de iletken noktaları dışarıdan erişime kapali veya izole olmali. Olası arızada müdahale edecekseniz sizin de lastik eldiven takmanız gerekir sıradan bulaşık eldiveni de değil üstelik, YG hat çalışması için öngörülen tipte. Aksi halde ya doku organ hasariyla veya ölümle sonuçlanabilir.

Ha düşündüğünüz mermi boyutu bana çok aşırı geldi belirteyim. Hesaplardaki gibi 1MJ gücünde olsa 2 - 3 mm bilyenin bile yıkıcı etkisi büyük olacaktır. Yakında eklenen videoyu izleyin ismi aklımda kaldığı kadarıyla ... Işık hızında dünyaya iğne düşerse ne olur

İşin diğer yönü resmi yollardan izin alınması filan hiç bahsetmeyeceğim. Rüzgar türbini için ugrasanin bile şikayet edildiğini gördük okuduk forumda. Küçük denilebilecek drone nun bile kayit mecburiyeti olduğu bu günlerde bu proje başınızı hiç ummadiginiz kadar agritabilir, keşke başka ülkeler gibi bilim ve teknoloji ye daha açık olsak ve projenizin gerçekleştiğini gorebilsek.

Merhaba öncelikle Allah razı olsun ilgilendiniğiniz için.

Fiat Doblo aracım var tek parça halinde rahatlıkla taşıyabilirim. Yarı otomatik av tüfeklerimizle atış yaptığımız yerler var oraya gitmeyi düşünüyorum..

Kablodan ziyade mümkün olduğunca tasarımımda yekpare çelik levha kullanmayı düşünüyorum cnc tezgahı var orada yaptıracağım. Plastik kısımlar 3d yazıcıda karbon fiber ile ördürmeyi düşünüyorum.
O anahtar sadece kapasitörlerin şarj devresini açıp kapamak içindi. Asıl anahtarı çizdiğim bir tasarımla yine cnc tezgahında yapacağım tavsiye edeceğiniz kalınlık mm vs var ise ona uygun yapabilirim.
Kondansatörlerin muhafazasında yine kablo yerine aşağıda ki şekilde tek parça cnc kesim çelik levhalar kullanacağım. Bunlar basit ön çizimler.

Ek Açıklama 2020-08-13 080531.png

1597295307690.png

Merminin boyunu konusunda açıkcası bu projenin tahrip gücü olabildiğince maksimum seviyede tutmaya çalıştığım için seçtim. Bu arada metal konusunda uzman bir arkadaşla fikir alışverişi yaptıktan sonra mermileri sertleştirilmiş titanyum olarak tezgah'da hazırlamaya karar verdim.

Takıldığım bir diğer nokta ise 2 parça halinde olan namluya yiv setlerini ne şekilde vereceğim çok hassas bir konu merminin dönerek stabil bir şekilde ilerlemesi için şart.

Önce az sayıda kapasitör ile deneyeceğim ufak ufak sayıyı arttırıp tekrar testler yapacağım sürekli olarak namlu ısısını ve namludan merminin çıkış ivmesini takip ederek kapasitör sayısını arttıracağım. Açıkcası güvenliği böyle kontrol altında tutmayı planlıyorum.

Ek olarak aurdino öğrenip kapasitör V, Batarya V, Namlu ısı, şarjörde kalan mermi ve eğer mümkünse ivme ölçer ile merminin namludan çıkış hızını ölçen bir devre toplayıp silahın üstüne yerleştirdiğim bir ekran ile verileri takip edebilmek.

İşin resmi izin kısımlarını hiç düşünmedim ama benim bunu yapma amacım şahsi çıkarlarım değil hobi olarak başladığım işi olmaz da hani olur ya ülkeme fayda sağlayacak bir noktaya getirebilir miyim diye uğraşacağım. Artık takdir devletimindir.

Son düzenleme:
Konuya ne kadar hakimsiniz bilmiyorum, çizimde sadece kond bankı görünüyor bahsettiğim tehlikeli kısım bunların iletkenleri zaten. İşi esas yapacak bobin sargı veya sargı grubu yok. Ben mi yanlış yorumladım? Ray denilince maglev treni misali e-miknatislar görmeyi umuyordum. Sn. @kesmez in eklediği videolardaki gibi yapı veya.

Ola ki fırlatma aşmasına getirdiniz yiv seti unutun derim bunun yerine ok veya füze yönlendirme kanatciklari misali tasarim yapmanızı öneririm sonuç tatmin etmezse yine klasik namluya dönersiniz.

Farklı ama benzer projede gerçi kanatcik da yok merakınızı gidermek için metal fırtına silahının bomba atar modelini araştırın.

Konuya ne kadar hakimsiniz bilmiyorum, çizimde sadece kond bankı görünüyor bahsettiğim tehlikeli kısım bunların iletkenleri zaten. İşi esas yapacak bobin sargı veya sargı grubu yok. Ben mi yanlış yorumladım? Ray denilince maglev treni misali e-miknatislar görmeyi umuyordum. Sn. @kesmez in eklediği videolardaki gibi yapı veya.

Ola ki fırlatma aşmasına getirdiniz yiv seti unutun derim bunun yerine ok veya füze yönlendirme kanatciklari misali tasarim yapmanızı öneririm sonuç tatmin etmezse yine klasik namluya dönersiniz.

Farklı ama benzer projede gerçi kanatcik da yok merakınızı gidermek için metal fırtına silahının bomba atar modelini araştırın.

ek-a%C3%A7%C4%B1klama-2020-08-13-080531-png.66869

Bu çizimdeki maviler kapasitörler gri olan çubuklar 5mm kalınlınlığında çelik iletkenler ile seri bir şekilde bağlamayı planlıyorum namlu kısmı ise iki ayrı çelikden oluşuyor ray şeklinde kullanılarak. Bobin sargı grubu coilgunın çalışma prensibinde var railgun enerji iki ray ve bir mermiden oluşuyor basite indirgersek. Aşağıdaki gibi.

10682902-3x2-xlarge.jpg

Railgun toplarda dediğiniz gibi füze kanatçıkları kullanıyorlar benimki 1 metrelik bir namluya sahip olacağı için yiv düşünmüştüm ama kanatçıklar da aynı işi görüyor.

İşin en zor kısmı bence mermiyi raya temas ederek ilerletmek. burada mutlaka sürtünme kuvveti olacak ve mermiyi yavaşlatacak. harcadığın enerjini önemli bir kısmı burada harcanacak.

ek-a%C3%A7%C4%B1klama-2020-08-13-080531-png.66869

Bu çizimdeki maviler kapasitörler gri olan çubuklar 5mm kalınlınlığında çelik iletkenler ile seri bir şekilde bağlamayı planlıyorum namlu kısmı ise iki ayrı çelikden oluşuyor ray şeklinde kullanılarak. Bobin sargı grubu coilgunın çalışma prensibinde var railgun enerji iki ray ve bir mermiden oluşuyor basite indirgersek. Aşağıdaki gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 66884

Railgun toplarda dediğiniz gibi füze kanatçıkları kullanıyorlar benimki 1 metrelik bir namluya sahip olacağı için yiv düşünmüştüm ama kanatçıklar da aynı işi görüyor.
Merhabalar, Hocam ürünü yapabildiniz mi? Ve kapasitörleri nasıl şarj ettiniz. Şarj devresinde boost dc dc çeviri mi kullandınız. 10bin volt için 10 adet dönüştücü kullanmak gerekiyor gibi. Bu kısmı nasıl çözdünüz.

Kapasitörlerin yarısını seri, yarısını seri ve bu iki grubu birbirine paralel yapmak nasıl olur du? İç direnci biraz düşürmüş şarj devresinin boyutunu küçültmüş olurdunuz. Toplam yüklenen enerj miktarıda degişmezdi. Eger rayın direnci yüksek degilse alınacak max amper degerinde düşme olmaz diye düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri