radyo zemberyi nasıl toplanır ?

Aynı radyodan bendede var arızalıydı yaptım ama ıpını saramadım acıl yardımm
yardım için epostaya email atalım açılll :)

Deneme yanılma yoluyla ve mantık yürütmeyle zorda olsa çözersiniz.ibre bağlama işi ezelinden beri tamircilerin soğuk baktığı bir iştir..çok sıkıntılıdır buna karşılık müşteri alt tarafı bir ip bağladın deyince zaten bizde tüm ipler kopuyor...kolay gelsin....

Merhabalar.Konu hortlayacak ama aynı sorun başıma geldi ve deliye döndüm çözemiyorum.
2 fotograf ekliyorum ve basit birde çizim.

Resimler ve çizim üzerinden izah ederseniz yapabilirim kanaatindeyim.
Şimdiden teşekkürler.

IMG_20190504_134606.jpg
IMG_20190504_134713.jpg
Adsız.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar.Konu hortlayacak ama aynı sorun başıma geldi ve deliye döndüm çözemiyorum.
2 fotograf ekliyorum ve basit birde çizim.

Resimler ve çizim üzerinden izah ederseniz yapabilirim kanaatindeyim.
Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 53950Ekli dosyayı görüntüle 53951Ekli dosyayı görüntüle 53949Ekli dosyayı görüntüle 53949Ekli dosyayı görüntüle 53950Ekli dosyayı görüntüle 53951
Sizdeki de ne şans ama;
aynı görünümde turuncu renkli bir delta marka radyonun ibre ipini bende şuan sarmak için mücadele ederken bu konuya bakıyordum ve sizin fotoğraflarınıza bakmak için şuan üye oldum. birkaç fotoğraf ginderirsem beyin fırtınası yapabiliriz
inşallah.
*Siz ibre montajını yapabildiniz mi?
*Ayrıca bu radyolar (AM_ KISA ORTA UZUN DALGA) hala yayın alıyor mu?
Ben de arkadaşımın dede yadigarı radyosunu tamir etmeye çalışıyorum.
Teşekkürler

Sizdeki de ne şans ama;
aynı görünümde turuncu renkli bir delta marka radyonun ibre ipini bende şuan sarmak için mücadele ederken bu konuya bakıyordum ve sizin fotoğraflarınıza bakmak için şuan üye oldum. birkaç fotoğraf ginderirsem beyin fırtınası yapabiliriz
inşallah.
*Siz ibre montajını yapabildiniz mi?
*Ayrıca bu radyolar (AM_ KISA ORTA UZUN DALGA) hala yayın alıyor mu?
Ben de arkadaşımın dede yadigarı radyosunu tamir etmeye çalışıyorum.
Teşekkürler

Bolca küfür,bolca sinir,bolca masaya yumruklama yaptıktan sonra ipi taktım saatler sonra.
Fakat tuner tuşu ile çevirince bazen ibre yürümüyor.

Onunda sebebi ipin tuberin üzerinde tutunmadan kayması.
Oraya silikon koydum zemine ip üzerinde tutunsun diyerek,fakat bu defa hiç yürümedi .:))

Onu çözmeye uğraşıyorum şuan.

İpin sarılmış halini resim atıyorum aşağıya bu kısımdan ilerisinide siz yaparsanız bu işi kökten çözmüş oluruz.

Not: Son resimde sarı daire içerisine aldıgım kısımda sorun var ip kavramıyor.
Siyah yuvarlak plasik yani kanal arayıcıyı elle çevirince gayet güzel ibre ileri geri gidiyor.
Fakat tunning tuşundan cevirince sorun var dönmüyor.

Ve unutmadan ; k-u-o dalgalarda kanal yok denilebilir.
Bende akşamları bazı saatler suriye veya ırak kanalı çıkıyor bazen.

IMG_20190504_164304.jpg
IMG_20190504_164310.jpg
IMG_20190504_164324.jpg
lll.jpg

Son düzenleme:
Bolca küfür,bolca sinir,bolca masaya yumruklama yaptıktan sonra ipi taktım saatler sonra.
Fakat tuner tuşu ile çevirince bazen ibre yürümüyor.

Onunda sebebi ipin tuberin üzerinde tutunmadan kayması.
Oraya silikon koydum zemine ip üzerinde tutunsun diyerek,fakat bu defa hiç yürümedi .:))

Onu çözmeye uğraşıyorum şuan.

İpin sarılmış halini resim atıyorum aşağıya bu kısımdan ilerisinide siz yaparsanız bu işi kökten çözmüş oluruz.

Not: Son resimde sarı daire içerisine aldıgım kısımda sorun var ip kavramıyor.
Siyah yuvarlak plasik yani kanal arayıcıyı elle çevirince gayet güzel ibre ileri geri gidiyor.
Fakat tunning tuşundan cevirince sorun var dönmüyor.

Ve unutmadan ; k-u-o dalgalarda kanal yok denilebilir.
Bende akşamları bazı saatler suriye veya ırak kanalı çıkıyor bazen.

Ekli dosyayı görüntüle 53959
Cevabınız için teşekkür ederim.
Oraya; kayan yere oje sürüldüğünü okudum diğer forumlarda ama ne derece başarılı olur bilemem.
O sarı daire içindeki ayar makarasının etrafına oje sürmek, kağıt bant sarmak, gibi kaymayı önleyici yöntemler işe yarayabilir ama şuan bu saydıklarımın hiçbiri yakınımda yok maalesef. Tabi bu kaymayı önleyici tedbirleri aldıktan sonra ipi sarmak lazımo_O

Son düzenleme:
Ben silikon sürdüm işe yaramadı.

Oje vb malzeme bende de yok.
Oradaki sorunu tam olarak bilirsek çözüm üretiriz kolaylıkla.

Onlarca farklı sarım denedim tek çalışan ve dogru oldugunu düşündügüm bu resimdeki yöntem oldu.

Sanıyorum dogru sarım bu fakat o kayma detayını henüz çözemedim.
Ona yogunlaşalım bugün bu belayı defedelim :)

hem metal yuva hem ip insan elinden yağlanmış olabilir, sonrasında gerginliği arttırma denenebilir

Radyo ibre sistemlerinin yapımının teknikleri vardır.
En önemlisi band başı veya band sonu durumlarına göre ipin yönünü belirleyebilmektir.
Resimlerden band başı veya band sonu tespit edilemediği için ipin yönünü tarif edemiyorum.
Ayrıca her üründe ipin bir başlangıç noktası ve bitiş noktası vardır ve ipi bağlarken bitiş noktasından itibaren bağlanmışsa ip doğru çalışmayacaktır.
Bu gibi basit ürünlerde çok teferruat olmasa da tekniğine uygun yapılması gerekmektedir.
Band başı demek frekansın en az olduğu yani varyabl kondansatörün max kapasitede olduğu ibrenin de orta dalga için 550KHz göstegesinde olduğu pozisyon olmalıdır.
Band sonu ise orta dalga için genellikle 1600KHz frekansıdır.
Ürün tasarımına göre ibre ipinin band başından mı band sonundan mı çekilebileceği tespit edilirse genel kurallara göre ipin yönü belirlenip çekilebilir.

@Mr_YAMYAM
Umarım ki radyo için gereken örgülü ipin (adını hatırlayamadım) gerçeğini bulmuşlardır.
Yoksa yaptıkları iş nafile olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri