R407C ve R410A Karışım Gazları

Arkadaşlar,

İletişim sistemlerinin soğutulmasında büyük kapasiteli klimalar vardır.Son yıllarda malum çevre sebeplerinden dolayı R407C ve R410A gazı kullanımı artmış durumda.
Sorum şu ki,sistemde kaçak oluştuğu ve gaz eksilmesi olduğu zaman bu gazlara gaz şarjı yapabiliyor muyuz?Bu gazlar karışım gazları olduğu ve kaçak oluştuğu zaman gaz oranlarında bozulma olduğu için komple gazı sistemden vakumlayıp yeni gaz mı basıyoruz?yoksa kalan gaza gaz ilave ederek soğutma veriminden kayıp yaşamadan cihazı kullanmaya devam edebilir miyiz?İlgilenen tüm dostlara şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Karışım olan bu gazlar kaçak olduğunda aralarındaki en yüksek basınçlı olan ilk önce kaçtığından soğutma dengelerinde değişimler olmakta. Evaporasyon sıcaklığı çok hassas sistemlerde maalesef gazı tamamen boşaltıp tekrar yeni gaz vermeniz gerekmektedir. Kolay gelsin.

R407C için söylüyorum; kesinlikle şarj yapamazsınız. Ancak R410A için büyük firmaların (İsim veremem) iki farklı düşüncesi var.
Şarj edilebilir diyenler ve edilemez diyenler. Ben edilemez diyenlerdenim. Çünkü R410A gazı R32 ve R125 gazlarının P karışımıdır. AZEOTROPIK bir gazdır. R125 gazının moleküler ağırlığı R32 gazından daha fazla olduğu için her ne kadar karışım eşit ve kaynama sıcaklıkları yakında olsa R32 gazının daha fazla sistemden kaçacağını düşünüyorum. Bu durumda karışım oranı değişecektir ve beklenmedik tepkimelere yol açabilir. Hiç başıma gelmedi ama ilk karşılaştığımda deneyeceğim şarj etmeyi.

R410A Gazının Temel Özellikleri
R407C Gazının Temel Özellikleri

Son düzenleme:
Arkadaşlar yorumlar için teşekkür ederim fakat hep tahmini yorumlar yapıldı.Uygulamasını sahada yapan ve herhangi bir sorunla karşılaşan var mı?Varsa ne tarz sorunlar yaşandı?Önümüzdeki dönemlerde şirketlerin en büyük sorunlarından birisi olacak bu konu.

Merhaba arkadaşlar,

Küçük sistemlerde (10 kg'dan az soğutkan kullanılan) kaçak olduğu zaman soğutkanı komple boşaltıp yeniden şarj etmek daha mantıklı oluyor. Bu sistemlerde kaçak olması durumunda ve mevcut soğutkanın üzerine ilave yapıldığında super-heat değerleri yakalanamıyor, kompresör basma sıcaklıkları aşırı derecede artıyor. Bu durumda sistemin sağlıklı çalışmamasına ve ileride kompresörün yanmasına sebebiyet vermektedir.
Büyük sistemlerde (30 kg ve üstü) örneğin 100 kg 407C soğutkanı ile çalışan bir sistemde, cihazı çalıştırdıktan sonra 20-30 kg soğutkan ihtiyacı olduğunu tespit ettiniz ve kaçak onarımını yapıp (%20-%30 oranlarında ki kaçaklarda)üzerine ilave ettiğinizde sıcaklılarda çok fazla değişimler olmamaktadır. (Tabi ki sizden önce aynı işlem tekrarlanmadıysa) Büyük sistemlerde soğutkan rakamları ciddi boyutlara ulaştığı için benim nacizane tavsiyem, %20-30 oranlarında ki kaçaklarda mevcut soğutkanın üzerine ekleme yapabilirsiniz. Bu eklemeleri yaptıktan sonrada sistemi iyi gözlemlemek gerekiyor. Suction super heat, discharge super heat değerleri kontrol edilmeli uygun olmayan sıcaklıklarda olması durumunda soğutkanı komple değiştirmek gerekmektedir.

Saygılar.

selamlar bikaç farklı makinada başıma geldi iki farklı -40 makinadan birini dolu tüplerle şarj ettim diğerinde kalan gazı ve dolu tüpleri 1. makina 2 saat te -40 dereceye ulaştı diğeri 4.5 saat geçmesine rağmen -38 leri ancak görebildi gazı attım vakum ettim tekrar gaz şarjı yaptım aynı miktar gazı terazi ile verdim makina 2 saatte -40 ı gördü - 18 makinada ise yine aynı kapasite ve ekipman kullanılmış hemen hemen aynı metrajlarda tesisata sahip 2 makinada dolu tüple şarj yapılan makina yarım tüple şarj yapılan makinaya set değerini bulmada 20 dakika fark attı biraz daha ileri giderek başka bir projede 2 farklı marka gaz kullandım o bile sorun çıkartıyor ama +5/-5 sıcaklık kuşağında çalışan makinalarda bir sorun çıkartmadı benim çıkardığım sonuç evaporasyon ısısı düştükçe yada sistem hassaslaştıkça sorun çıkartıyor hatta mop lu expansionlarda baş ağrısına sebep oluyor

ne kadar kaçtıgına baglı hemen boşaltmaya gerek yok zaten kimsenin boşalttıgıda yok hikaye onlar

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri