r s t fazlar

usueslue

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Ben kablolama işine yeni başladım ve bazı noktlarda sorularım var.

r s t fazlarını u v w den hangileri eşleşiyor.Ayrıca x y z ne anlama geliyor.bu bağlantılar nasıl olacak?bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
R S T 3fazın adıdır.Bunun isimlendirilmesinde bir kural yok.birinci faza R diğebileceğin gibi S ve T de diğebilirsin.Diğer fazlar içinde durum aynı.
Motorda(3 Fazlı ise)3 adet bobin grubu bulunur.Bobinlerin birinci tarafları U V W ikinci tarafları X Y Z olarak adlandırılır.
forumda Ana sayfadaki ARAMA yı tıklar ve yıldız/üçgen şema yazarsan tüm bağlantı seçenekleri çıkacaktır.

R S T yani 1. faz 2. faz 3. faz bunlar 3 fazlı sistemlerde fazlara verilen isimdir motorun eğer ki 5.5 kw dan yüksek ise örneğin 7.5 kw yıldız üçgen bağlantı yapman gerekir ama 5.5 kw ve aşağısı ise üçgen bağlayabilirsin ...
başarılı çalışmalar...

R S T yani 1. faz 2. faz 3. faz bunlar 3 fazlı sistemlerde fazlara verilen isimdir motorun eğer ki 5.5 kw dan yüksek ise örneğin 7.5 kw yıldız üçgen bağlantı yapman gerekir ama 5.5 kw ve aşağısı ise üçgen bağlayabilirsin ...
başarılı çalışmalar...

Verilen değerler Allah Kelâmı değildir.5,5kw ve üstünün Y/Ü çalıştırılması şehir şebekesinden beslenen alıcılar içindir.Ve epey eski bir yönetmelik maddesidir.Kendine ait trafosu bulunan aboneleri ise bağlamaz.
Ayrıca piyasada 0,25kw üçgen,7,5kw yıldız bağlanması gereken motorlar bulunabilmektedir.Bu sebeple:
Kullandığınız gerilime uygun ;motor etiketindeki bağlantıyı yapmalısınız.

Verilen değerler Allah Kelâmı değildir.5,5kw ve üstünün Y/Ü çalıştırılması şehir şebekesinden beslenen alıcılar içindir.Ve epey eski bir yönetmelik maddesidir.Kendine ait trafosu bulunan aboneleri ise bağlamaz.
Ayrıca piyasada 0,25kw üçgen,7,5kw yıldız bağlanması gereken motorlar bulunabilmektedir.Bu sebeple:
Kullandığınız gerilime uygun ;motor etiketindeki bağlantıyı yapmalısınız.

size bu konuda katılıyorum ama bunun sadece normal bir motor olduğunu düşünüyorum sonuçta bir çok işletmeler de hala bu bağlantılar yapılıyor ve sorun çıkmıyor yada benim gördüklerim hep yanlış çalıştırıyorlar...

Genellemelerden kaçınmak gerekir.Bir makinamın üzerinde 16 adet Gamak 400v 4kw üçgen bağlı motor vardı.Arızalınan yerine yenisi takılmış.Motor termik attırmış.Baktığımızda yedek motorun (siemens)400v yıldız olduğunu gördük.motor yanabilirdi de.
Bir başka olayda ise 0,25kw fan motorlarının yarısı 400v yıldız diğer yarısı(WEG marka)400v üçgen 660v yıldız şeklindeydi.Motorları bağlayan arkadaşların ,sökerken ne kadar homurdandıklarını tahmin edebilirsniz
Bu yüzden etiketi okumayı alışkanlık haline getirmek gerekir

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri