R S T fazlarının isimleri nereden gelir?

Ben size güncel olayımı yazayım, yazlık bir bölgede olduğumuz için 1-2 faftadır voltajlarımız yaklaşık bu saatlerde şu şekilde: Gündüz 10-13 arası 395 volt civarı, 13-17 arası 375 volt civarı, 17-23 arası 390 volt civarı, 23-02 arası 405 volt civarı, 02-07 arası 415 volt civarı, 07-10 arası 400 volt civarı.
Dagıtım merkezinden özel hattım olduğu halde değerler bu aralarda oynuyor. Trafo kademelerini yükseltemiyorum gece yarısından sonra yanarım. Daha önce yazın (yazlıkçılar geldiği zaman diyelim) ana dağıtım trafosu (OG den) kademe ayarı yapılıyordu. 1 gecede 3 tane büyük motorumun yandığını hatırlıyorum. Sonuç ta gece yük azalsa da toplam talep gücü arttığı için farklar bu kadar olmuyordu. Bu sene tam anlamıyla sıcakların ve klimaların etkisini görüyorum.

alfabe.... u.v.w ,x.y.z de olduğu gibi.. 1.2.3 ,a.b.c gibi... hiçbir özel anlamı yok...sadece kendine has bir kod...başka hiçbir şey bu harflerle tanımlanmaz...özelliği bu...ilk kullanımındaki hedefte buydu sanırım...saygılar.......

peki matematikte neden x,y,z ayda çoğunluk olarak a,b kullanılıyorr.. ?? arkdaşlar biliyoruzki elektrik çok tehlikelidir faz sıralamaları ve isimleri karışıklık olmasın diye yazımda bir biri ardına biribirindn farklı yazın şekliolan harfler en uygun olarak R,S,T şeçildiğinden kullanılmaktadır fazla kafanızı yormayın böle basit şeylere.. saygılar

dartanyan66 ' Alıntı:
R S T fazlarının kaynağı İngilizce adlandırılmalarından gelir.
Bu konuda çok yorum yapan olmuş, hatta konunun çok yakınlarına gelenler de var.
Ancak R, S, T'nin tam açılımı algılanamamış anlaşılan.

Öncelikle 3 fazı birbirine göre değerlendirebilmek için Referans alınacak bir faza gereksinim vardır.
Yani (Reference Phase), buna göre ikinci sırada olan faza ikinci (Second Phase) ve son olarak üçüncü faza da üçüncü (Third Phase) faz denir.

(R)eference (Referans) (First değil!)
(S)econd (İkinci)
(T)hird (Üçüncü)

Saygılarımla

Dartanyan66

çok harika teşekkürler

her bir bilgiyi öğrendik ve sıra RST nin kaynağına geldi
arkadaşlar tebrik ediyorum sizi

dartanyan66 ' Alıntı:
R S T fazlarının kaynağı İngilizce adlandırılmalarından gelir.
Bu konuda çok yorum yapan olmuş, hatta konunun çok yakınlarına gelenler de var.
Ancak R, S, T'nin tam açılımı algılanamamış anlaşılan.

Öncelikle 3 fazı birbirine göre değerlendirebilmek için Referans alınacak bir faza gereksinim vardır.
Yani (Reference Phase), buna göre ikinci sırada olan faza ikinci (Second Phase) ve son olarak üçüncü faza da üçüncü (Third Phase) faz denir.

(R)eference (Referans) (First değil!)
(S)econd (İkinci)
(T)hird (Üçüncü)

Saygılarımla

Dartanyan66

bende şimdiye kadar hiç düşünmemiştim bu konuyu banada çok mantıklı geldi...arkadaşa teşekkürler..

benım bıldıgım ama bır sey var oda ne kadar doğrudur bılmıyorum . 3 fazı birleştirdiğinizde birleşim noktasında voltaj 0 voltdur. doalyı RESET sıfırlamadan gelen R S T harflerı kullanılmıştır. sızce mantıklımı

KAZIMUGUR ' Alıntı:
İçerisi bilgi dolu olması gereken bir yeri geyik mahallesine çevirmekten utanmıyormusunuz.

Kazımuğur usta haklı , hele şunu gördükten sonra:

ertugrul1905 ' Alıntı:
elektriğin mucidi ragıp-salih-tahir kardeşler olabilir belki

google translate sayesinde Çin'deki teknik forumları bile ingilizceye çevirip inceliyoruz,
Peygamberimiz (S.A.V.) ne buyurmuşlar , bilirsiniz...

hiçbirinde böyle matrak cevaplar yok, burası dünyada bir numara...

bazılarına komik bazılarına gereksiz gelsede birçok arkadaş sorumun ne kadar gerekli ,düşünmeye değer olduğunu söyleyip araştırmalar yapıp cevaplar yazmış. hepinize çok teşekkür ederim...öğrendiğimiz şeyleri kabaca bize verildiği gibi değilde nedenlerine inersek daha iyi anlamış oluruz diye düşünüyorum...ayrıca tartışmanın veya araştırmaların sonucunu dartanyan bağlamış ama kaynağını vermemiş ,hala ingiliz alfabesinin çok sık kullanılmayan (teknik terimlerde) son 9 harfinin norm olarak seçilip kullanılabilme ihtimalide duruyor.belkide bu iki mantığın ikisini yoğurursak doğru yanıt ortaya çıkar. . . sevgi ile kalın

ingiliz alfabesinin son dokuz harfi mantıklı R-S-T giriş fazı U-V-W motor giriş uları Z-X-Y motor çıkış uçları olarak tanımladığımıza göre bu sıra takip edilmiş olmalı diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri