R 32 gaz

Gürkanizmir

Katılımcı Üye
Bugün arçelik servisi montaj icin is yerine geldi. Montaj yapılırken vakum yapcaniz mi dedim yok dedi. Vakumunuz yoksa vereyim bende var dedim. 32 gaza vakum yapılmıyor bu gazın özelliği bu dedi. Nasıl yani dedim tamam dis ünite de zaten gaz var peki iç ünite ve borular kismindaki hava nem noluyo dedim. 32 gaz yanıcı olduğu için yasakmış vakum. Bu gaza özel komple herseyi plastik olan vakum pompası varmış onunla yapılıyormus. Ya dedim teknik olarak böyle bir şey mümkün değil. Boruda ki havayi nemi cekmeden sadece pistlamaylami vakum yapmış sayılıyo dedim. Egitimlerde yetkililer vakum gerek yok demis. Aklıma 32 gazı nemle tepkime yapmıyor acaba donmuyormu bu gaz nemi görünce diye geldi. Mantıklı bisey gelmedi bana. Bu arada 32 yanıcı mi parlayıcı mi parlayici galiba. Neden böyle bi gaz urettiler ki. Bu konuda ne düşünüyorsunuz

Biraz araştırınca

R-32 düşük yanıcı soğutucu akışkanlar kategorisine (ISO 817 standardında Sınıf 2L) girdiğinden birçok klima ve ısı pompası uygulamasında güvenle kullanılabilir. Pek tabii R-32’li cihaz üreticilerinin ve R-32 soğutucu akışkan tüpü tedarikçilerinin kullanma talimalatlarına, Avrupa ve ulusal güvenlik kurallarına, herhangi bir soğutucu akışkanda olduğu gibi, uyulmalıdır. Bir odadaki konsantrasyon miktarı alt yanıcılık sınırının altında kalır ise R-32 tutuşmaz (0,306 kg/m3). Uluslararası ve Avrupa Güvenlik Yönetmelik ve Standartları, EN 60335-2-40 ve EN 378 gibi, kaza ile bir kaçak olması durumunda alt yanıcılık sınırının oldukça altında kalabilmek için gereklilikleri tanımlarlar. R-32’nin tutuşması da zordur. Ev aletlerinde bulunan rölelerin veya elektrik anahtarlarının oluşturduğu kıvılcımların yanı sıra ortak statik elektriğin de R-32’nin tutuşmasını sağlayacak yeterli enerjisi yoktur. R-32 düşük-zehirli bir soğutucu akışkandır, R-410A ile birlikte aynı düşük zehirlilik sınıflandırmasına aittir

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bugün arçelik servisi montaj icin is yerine geldi. Montaj yapılırken vakum yapcaniz mi dedim yok dedi. Vakumunuz yoksa vereyim bende var dedim. 32 gaza vakum yapılmıyor bu gazın özelliği bu dedi. Nasıl yani dedim tamam dis ünite de zaten gaz var peki iç ünite ve borular kismindaki hava nem noluyo dedim. 32 gaz yanıcı olduğu için yasakmış vakum. Bu gaza özel komple herseyi plastik olan vakum pompası varmış onunla yapılıyormus. Ya dedim teknik olarak böyle bir şey mümkün değil. Boruda ki havayi nemi cekmeden sadece pistlamaylami vakum yapmış sayılıyo dedim. Egitimlerde yetkililer vakum gerek yok demis. Aklıma 32 gazı nemle tepkime yapmıyor acaba donmuyormu bu gaz nemi görünce diye geldi. Mantıklı bisey gelmedi bana. Bu arada 32 yanıcı mi parlayıcı mi parlayici galiba. Neden böyle bi gaz urettiler ki. Bu konuda ne düşünüyorsunuz

Biraz araştırınca

R-32 düşük yanıcı soğutucu akışkanlar kategorisine (ISO 817 standardında Sınıf 2L) girdiğinden birçok klima ve ısı pompası uygulamasında güvenle kullanılabilir. Pek tabii R-32’li cihaz üreticilerinin ve R-32 soğutucu akışkan tüpü tedarikçilerinin kullanma talimalatlarına, Avrupa ve ulusal güvenlik kurallarına, herhangi bir soğutucu akışkanda olduğu gibi, uyulmalıdır. Bir odadaki konsantrasyon miktarı alt yanıcılık sınırının altında kalır ise R-32 tutuşmaz (0,306 kg/m3). Uluslararası ve Avrupa Güvenlik Yönetmelik ve Standartları, EN 60335-2-40 ve EN 378 gibi, kaza ile bir kaçak olması durumunda alt yanıcılık sınırının oldukça altında kalabilmek için gereklilikleri tanımlarlar. R-32’nin tutuşması da zordur. Ev aletlerinde bulunan rölelerin veya elektrik anahtarlarının oluşturduğu kıvılcımların yanı sıra ortak statik elektriğin de R-32’nin tutuşmasını sağlayacak yeterli enerjisi yoktur. R-32 düşük-zehirli bir soğutucu akışkandır, R-410A ile birlikte aynı düşük zehirlilik sınıflandırmasına aittir
R-32 Hakkında Bilinmesi Gerekenler
02 Mayıs 2016Dergi:Nisan-2016
20160502143605.jpg

Yazan: Dr. Andaç Yakut, Daikin Türkiye
R-32 soğutucu akışkanın çevre için birçok faydası vardır. R-32 yüksek enerji verimliliğine sahiptir ve CO2 eşdeğer biriminde daha az soğutucu akışkan kullanılmasına olanak sağlar. Bu, R-32’nin daha düşük GWP (Küresel Isınma Potansiyeli) değerine sahip olması ve R-410A ile karşılaştırıldığında daha az soğutucu akışkan miktarının gerektiğinin sonucudur. Bu sebepten dolayı, R-32 Avrupa Birliği yeni F- Gaz Yönetmeliği hedefleri ile mükemmel uyum sağlar. R-32 için kurulum ve servis uygulamaları R-410A için uygulananlar ile benzerdir. R-32 saf bir soğutucu akışkan olduğundan geri kazanımı ve yeniden kullanımı da daha kolaydır.
R-32 nedir?
R-32’nin kimyasal ismi “diflorometan”dır. Karışım halinde olan R-410A soğutucu akışkanının bir bileşeni olarak uzun yıllar kullanılmıştır (R-410A; %50 R-32, %50 R-125’in bir karışımıdır). Daikin, R-32’nin bir karışımın parçası olarak kullanılması yerine, saf halde kullanılmasının birçok avantajının olduğunu tespit etmiştir. Sektörün diğer birçok oyuncusu da bu tespiti takip etmiştir.
R-22’nin kademeli olarak durdurulması
Eğer müşteriniz R-22’li bir cihaz kullanıyorsa; kısa süre içinde, herhangi bir arıza meydana gelmesini beklemeden kendisine cihazını değiştirmesini önermelisiniz. R-22’li cihaz yerine R32’li bir cihaza geçmek çevre için çift kat fayda sağlayacaktır. Bu geçişi yapmak ozon tabakasına zarar verme riskini ortadan kaldıracak ve küresel ısınma etkisi açısından daha iyi bir çözüm olacaktır. Mevcut bir tesisatta bulunan R-22’yi R-32 ile değiştirmek uygun değildir çünkü basınçlar ve kullanılan yağlar farklıdır. Bununla birlikte iç ve dış üniteleri değiştirip soğutucu akışkan borularını korumak mümkün olabilir.
Klima veya ısı pompalarından gelen küresel ısınma üzerindeki ana etki, bu cihazların kullandığı elektrik enerjisinden gelir. Eğer elektrik enerjisi yenilenebilir kaynaklardan üretilirse bu etki sıfıra yakın olabilir. Bununla birlikte, bu elektrik enerjisi fosil yakıtların kullanıldığı bir elektrik santralinden geliyorsa bu etki çok daha yüksek olacaktır. Her durumda elektrik enerjisi kaynağının, düşük emisyonlu olsa bile, enerji verimli olması ve atık enerjinin olmaması önemlidir.
Avrupa Enerji etiketleri (A+++, A++, A+, A, B, C, vb.) tüketicilerin, klima ve ısı pompalarının enerji verimliliklerini karşılaştırmasına olanak sağlar. Tüketicilerinize üst sınıf enerji etiketine sahip modelleri seçmeleri konusunda tavsiyede bulunun.
Daikin’in R-32’li duvar tipi modelleri A+ ve üzerinde üst sınıf enerji etiketlerine sahiptir. Ururu Sarara serisi hem soğutma hem de ısıtma modunda en yüksek enerji verimliliği sınıfı olan A+++ enerji etiketine sahiptir.
Küresel ısınma üzerindeki diğer etki sistem içinde dolaşan soğutucu gazdan gelir. Kaçakları önleyerek ve cihaz ömrü sona erdiğinde doğru şekilde geri dönüştürme ile bu etki önlenebilmesine rağmen, düşük GWP değerine sahip bir soğutucu akışkan seçmek ve soğutucu akışkan miktarını azaltmak, kaza ile bir kaçak olması durumunda çevreye verilecek zararı azaltacaktır.
Tüketicilerinize düşük CO2 eşdeğer soğutucu akışkan şarjı içeren modelleri seçmeleri konusunda tavsiyede bulunun. CO2 eşdeğer değeri reklam materyallerinde gösterilir (kataloglar, Daikin web sayfası). Bu değer kg olarak soğutucu akışkan miktarı ile soğutucu akışkanın sahip olduğu GWP değerinin çarpımına eşittir (CO2 eşdeğer = kg x GWP).

Arçelik yetkili servis çalışanları bahane konusunda özel eğitim alıyor galiba.

Biraz araştırınca

Sonradan fark ettim bende. Aynen öyle yalan ağızlarına yuva yapmış

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri