Rüzgar türbini

Selamün aleyküm arkadaşlar
Ben çiftliğe bir rüzgar türbini yapmak istiyorum fakat elimde dc motor olmadığı için. Klimanın iç ünitesindeki fan motorunu aldım 220 vac 16w lık fırçasız bi motor bu.
Çiftlikteki şebekemiz 12 vdc ve akümüz var. Bu motordan gelen elektriğe neler yapmamız lazım ki bu aküyü doldurabilelim en azındam rüzgarlı günlerde. Birde bu motorun deviri sabit olmayacağı için voltaj dengesizliği söz konusu mu? Şimdiden bilgilerinize saygımı ilginizede teşekkürlerimi sunuyorum.

Ekli dosyalar

• 1541102758903401327627.jpg
    1541102758903401327627.jpg
    280.2 KB · Görüntüleme: 28
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
As, motor mıknatıs içeriyor mu, etiket değerleri nedir? İçermiyorsa işinize yaramaz kesinlikle mıknatıslı motor olmalı!

Akü amperi nedir, aüyle beslemeyi düşündüğünüz cihazlar ve bunların gücü watt değerleri bilinmeli ve kaç saat çalıştırmayı düşündüğünüz söylemelisiniz.

As, motor mıknatıs içeriyor mu, etiket değerleri nedir? İçermiyorsa işinize yaramaz kesinlikle mıknatıslı motor olmalı!

Akü amperi nedir, aüyle beslemeyi düşündüğünüz cihazlar ve bunların gücü watt değerleri bilinmeli ve kaç saat çalıştırmayı düşündüğünüz söylemelisiniz.
Motor mıknatıslı motor fırçalı değil iç ünite tako kontrollü motor 220 volt ac 16 watt gücünde fotoğrafını ekte atmıştım. Akümüz ufak 12vdc 7a sadece led aydınlatmada kullanıyoruz. Güneş panelindn herzaman verim alamıyoruz

Motoru rüzgar gücüyle çalıştırsanız dahi 16w tamamını elde edemezsiniz, hadi kabul etsek dahi 12v elde etseniz 1,3A verecektir, akü şarjı 1/10 kuralına göre fazla gelecektir. İlk önce gelen akımı doğrultacak köprü diyoda ve şarj devresine ihtiacın var.

Motoru rüzgar gücüyle çalıştırsanız dahi 16w tamamını elde edemezsiniz, hadi kabul etsek dahi 12v elde etseniz 1,3A verecektir, akü şarjı 1/10 kuralına göre fazla gelecektir. İlk önce gelen akımı doğrultacak köprü diyoda ve şarj devresine ihtiacın var.
Peki bunları nasıl birbirne bağlantı yapıcam bide bi sorum daha var motor deviri rüzgar sebebiyle sabit olmayacağı için sıkıntı yaratır mı

Motor sargılarını tespit edin önce, bağlantı hakkında yardımı esirgemeyiz. Forumda Sn. @ŞEF Mehmet Ustamızın konusu vardı rüzgar türbini yapalım mutlaka göz atın :).

Teşekkür ederim tespit edince yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri