Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

resim ve plan paylaşabilir misiniz acaba?
Paylaşamam çünkü flanş alternatör yapmadım

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
yinede canın sağ olsun arkadaş. cevap vermen bile yeter

vay be 2013 den ta 2019 kadar konu konuşulmuş bende bunu okudum valla 2.5 saatimi aldı ama olsun çok güzel bir konuşma olmuş sef hocamazıda çok teşekür derim kaç günlerdir aradğm konu ile ilgili çok fazla bilgi vermiş sayın yöneticilerden bir ricam var böyle uzun soluklu konuşmları en uzun konuşmalar diyerek bir bölüm olmalı orada saklanmalı bence paha bicilemez ilgiler ve konuşmalar var.

vay be 2013 den ta 2019 kadar konu konuşulmuş bende bunu okudum valla 2.5 saatimi aldı ama olsun çok güzel bir konuşma olmuş sef hocamazıda çok teşekür derim kaç günlerdir aradğm konu ile ilgili çok fazla bilgi vermiş sayın yöneticilerden bir ricam var böyle uzun soluklu konuşmları en uzun konuşmalar diyerek bir bölüm olmalı orada saklanmalı bence paha bicilemez ilgiler ve konuşmalar var.

Zaten sabitlenmiş konu. En üstte duruyor ki herkes faydalansın.

Peki bakır sargı yerine alimünyum sargı yapsak elk alırmıyız? Bakır çok pahalı geliyor arkadaşlar alüminyum deneyen varmı aranızda? Elk motorlarında veya trafolarda alüminyum sargı oluyor fakat alternatörde olurmu? Bilen varmı teşekkürler
Evet alırsınız. Elimde şu an bu şekilde 0.8 alüminyum sarılmış, kendinden mıknatıslı, 220v üretebilen bir bldc çamaşır makinesi motoru var. Elle çevirmede bile 40-50v ları rahat gördüm. Maalesef yükte çok kasıyor ve amperi düşük. Şu an kasma sorunu nasıl giderilebilir onu araştırıyorum ama şu ana kadar o sorunu net olarak aşanı henüz görmedim. O sorun aşılabilirse çok kullanışlı bir alternatör olur.

Para köfte olayı, nekadar güç çekerseniz motoru çevirmek o kadar zorlanır! Motorun kapasitesini belirlediyseniz yüzde onu ya da yarısından az bir akım çekilerek deneyebilirsiniz. Yani çekilen akımı bir şekilde sınırlamalısınız veya az akım çeken bir yük bağlamalısınız. Bu durumda da devirin yükselmesi gerilimin yükselmesi gücü artıracaktır. Yani çıkışta bir otomatik voltaj regülatörü (AVR) eklenirse daha sağlıklı denemeleriniz olabilir.

Evet alırsınız. Elimde şu an bu şekilde 0.8 alüminyum sarılmış, kendinden mıknatıslı, 220v üretebilen bir bldc çamaşır makinesi motoru var. Elle çevirmede bile 40-50v ları rahat gördüm. Maalesef yükte çok kasıyor ve amperi düşük. Şu an kasma sorunu nasıl giderilebilir onu araştırıyorum ama şu ana kadar o sorunu net olarak aşanı henüz görmedim. O sorun aşılabilirse çok kullanışlı bir alternatör olur.
O olaya frenleme diyorlar herhalde. Kasma olayı (frenleme) neden oluyor bilmiyorum. Benim düşüncem alternatöre yük bağladığınız zaman alternatörde elektron akışından dolayı statora sarılı emaye teller elektromıknatıs vazifesi görüyor diye düşünüyorum. Fakat statordaki silisli saçı iptal etsek bile frenleme oluyor. Yani nüve kullanmadan boş bir bobin sarıldığını düşünürsek oda frenleme yapıyor. YouTube da kerim akarpat diye biri var ben onun denediği elektrik üretme videolarında gördüm yine kasıyor.
Sarılan bobinin ortasında ister istemez mıknatıslanma oluşuyor. Bu sorun çözülürse sınırsız enerjiyi bulmuş olursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri