Rüzgar türbini ürettiği elektriği aküye depolamadan direkt kullanmak mümkün müdür?

erdek215

Üye
Katılım
18 May 2010
Mesajlar
13
Puanları
1
Yaş
34
Merhaba hayırlı forumlar.

2 kw 48 volt rüzgar gülü satın almayı düşünüyorum ancak kafamı karıştıran bir sorun var.

Bağ evimde 8 güneş paneli 8 adet 48 volt bağlı 100a jel akü ve 5kw tomatech inverter mevcut. Halihazırda bu sistemle gündüzleri buzdolabı,pc, elektrik süpürgesi gibi az elektrik tüketen cihazların yanında termosifon bulaşık makinesi gibi daha yüksek güç tüketen cihazları çalıştırabiliyorum.

Ancak akşamları güneş üretimi olmadığından aküler üzerinden sadece buzdolabı, çamaşır makinesi (düşük sıcaklıkta), bilgisayar gibi az elektrik tüketen cihazlar çalışmaya devam etmekte.

Mevcut sistem gündüzleri şu şekilde çalışmakta, panellerden güneş altında 2000 watt gelirken (termosifon, su pompası, buzdolaabı açıkken 2500watt tüketim olduğunda) 500 watt akülerden destek almaya başlayıp ilgili cihazların çalışması bittiğinde tüketim düşünce boşalan aküleri doldurmaya devam etmektedir. Panellerde üretim tüketimi tam karşılıyorken akülere dokunulmamaktadır.

1 adet klima satın aldım. Rüzgarlı bir bölge olduğundan bunun için ilaveten 2 kw rüzgar türbini bağlatmayı düşündüm.

Ancak bu rüzgar türbini gündüz gece farketmeksizin çalışıp ortalama bir değerde elektrik üretirken evde çalışan diğer cihazların ihtiyaç duyduğu ilave elektriği önce akülere uğramadan (önce aküleri doldurmadan) direkt ilgili elektrikli ev aletine yönlendirmek mümkün müdür ?

Aküler gündüz güneş panelleri üzerinden doldur boşalta yeterince maruz kalıyor, bir de rüzgar gülü üzerinden doldur boşalt yaşasın istemiyorum. Bunu sağlamak mümkün müdür ? Mümkünse ilave bir cihaz gerekli midir ?

Not: evde Şebeke elektriği/hattı mevcut değildir.
 
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

rsimsek

Profesyonel Üye
Katılım
3 Haz 2010
Mesajlar
1,527
Puanları
281
Konum
Anadolu yakası
Benzer bir yazlık yerim var çok daha küçük ölçekte. 2 adet 12V 190Wh panelli. Sadece ışık ve şarj işine yarıyor. Çünkü akü 60Ah LFP. Şebeke yok ama gelmek üzere, direkler göründü, dikilmelerini bekliyorum. Bir ara ben de 400-500Wh rüzgar gülü ile geceleri takviye yapmayı düşündüm fakat ışın garibi benim orada gündüz rüzgar oluyor akşamları genelde esmiyor. Akşamleyin ihtiyaç olacağından vazgeçtim. Siz madem gündüz panellerden besleme yapabiliyorsunuz, rüzgar gülü panel çıkışından da panellere paralel bağlantı yaparak sistemi bezlemeniz mümkün. Bu arada rüzgar gülü alternatörü AC akım verir, regülatör ile DC'ye çevirilerek aküler şarj edilir. Akülere uğramasın dediğiniz pek mümkün değil. Paneller için de durum aynıdır. Çünkü panelin önünden bir bulut geçse, gölge oluşsa verim yerlerde. Aynı şekilde rüzgar gülü de sürekli ve düzenli bir rüzgar olmayacağından o da doğrudan beslemek için uygun olmayacaktır. Sistemde sürekli dalgalanmalar sonucu cihazların arızalanması uzun süre almaz! O sebeple mecburen aküleri şarj etmek gerekir ki invertör aküden istediği gücü düzenli bir şekilde alabilsin. Aküler yüzde 30-40 seviyelerine düşmüyorsa akülerin eskimesi endişe ettirmez. Sonuçta ya aküler ya cihazlar arızalanır. Birini tercih etmek lazım.
 

paskomya

Profesyonel Üye
Katılım
10 Eki 2009
Mesajlar
3,672
Puanları
1,306
Yaş
57
Konum
bodrum
internette aküsüz inverter diye araştırma yaparsanız, göreceğiniz tüm inverterler ac 230 volttan aşağıya çalışmıyor ve nerdeyse hepsi ges ler için dizayn edilmiş. 48 volt rüzgar gülü iş görmez. olurya "para benim sanane" dediniz ( sakın yanlış anlamayın) 220 volt veren bir rüzgar gülü yaptırdınız, yine verim alamazsınız. çünkü rüzgar sabit hızda esmiyor.
 
Konu Sah

erdek215

Üye
Katılım
18 May 2010
Mesajlar
13
Puanları
1
Yaş
34
Akülere önümüzdeki günlerde ölçüm yaptıracağım içlerinden 2-3 tanesinde performans düşüklüğü olabilir, duruma göre servise yollayıp yenilemek gerekebilir. Aküleri kullanmaya devam.

Rüzgar türbini olarak tesup 3kw düşünüyordum olumsuz yorumlar şikayetler almış başını gitmiş. İstabreeze marka 2 kw lık bir rüzgar türbini ve 48 volt kontrol kartı var onu yöneldim. Aküler üzerinden İnverter bağlantısı yapılacak.

Asıl önemlisi türbinin kurulması olacak. Bağlanacak klima 18000 lik max 10 amperlik cihaz. Bir aksilik iptal fikir değişikliği olmazsa önümüzdeki ay sistem kurulmuş olacaktır.

İlerleyen süreçte çalışma performansını yetip yetmediğini paylaşırım. Yorumlar için teşekkür ederim.
 

paskomya

Profesyonel Üye
Katılım
10 Eki 2009
Mesajlar
3,672
Puanları
1,306
Yaş
57
Konum
bodrum
ayarım bozuldu şimdi biraz sesli düşüneyim.
birincisi şu akü olayı bir yığın akü marka modeli var. ben olsam stasyoner aküler var, hani şu forkliftlerde kullanılan. istediğin voltta ve amperde üretiyorlar. hem sadece gözler bozuluyor ve tamiri mümkün. akü değişimi yerine tamiri mümkün.
ikinci olay rüzgar gülü tekneler için küçük bağ evleri için iyi ama ev olayında ciddi sorunlar var küçük kalıyor. fiyatlara baktım hiçte ucuz değiller. onun yerine vertikal bir düzenek altına da düşük devirli 5 kw alternatör takarım. rüzgar estiği sürece 220 volt enerjim var ve araya da gücüne göre bir redresör girerim akülerimi extradan şarj eder. yani attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değer bence.

bunlar benim sesli düşüncelerim, hoşunuza giden tarafını alırsınız hoşuna gitmeyen tarafını da görmezden gelirsiniz.
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
118,553
Mesajlar
834,653
Kullanıcılar
430,628
Son üye
Easlan01

Yeni konular

Üst