Rüzgar Gülü Yardımıyla Su Çıkarma

arkadaslar bır arkadasımın tarlasını sulamak ıcın rüzgar gulune ıhtıyacım var.Su tasıma sıstemı ıcın 2 yontem dusunuyorum,
1-Elektrık uretmek suretıyle su pompasını calıstırmak
2-Rüzgar gukunden elde edecegım makanık kuvvetı kullanarak reduktor yardımıylada dırek pompayı calıstırmak

su yaklasık 10 metre derınlıkte havuz ıcersınde.Suyu bu noktadan alıp 100 metre ılerde bulunan depoya basılacak

bu konuda dusuncelerınızı ve fıkırlerını beklıyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sayın fikretyalçın.
Rüzgar gücü ile kuyudan su çekmenin en pratik yolu mekanik olarak çekmektir. Yani elektrik üretsin, elektriği pompaya vereyim, pompa su çeksin işi uzun bir iş. En güzeli mekanik olarak çekmek. Bunun için uzunluğu 2 metre olan 8 veya 10 kanatlı bir türbine ihtiyacınız olacak. Kanatların bağlı olduğu milin orta yerinde bir adet krank mili olacak. Bu krank miline bağlanan yaklaşık 30 mm. çapında bir mili kuyunun üstünde bulunan emme-basma tulumbanın miline bağlıyorsun. Rüzgar olduğu süre rüzgar hızına bağlı olarak suyu dışarı çıkaracaktır. Yalnız bu emme-basma tulumbaların 100 metre ileriye basacağını pek bilmiyorum. Gerçi adı emme-basma ama basma yaptığından emin değilim.

Sayın şef emme basma tulumba havayı kuyuya basarken suyu emdiği için bu isimi almıştır yani siz koluna bastığınızda içindeki havanın yerine su dolar ve bu su hava basıncının (76 cm hg) etkisiyle bir boru sayesinde yeryüzüne çıkar.

sayın fikret yalçın arazinin düz ise suya bir yol oyuk yaptığınızda tarlanın içlerine bu oyuk sayesinde götürebilirsiniz he yok burası dağlık taşlın diyorsanız ozamanda rüzgar gülü döndüğünde tulumbanın kolunu çevirtmek suretiyle suyu dışarı çıkartıp yüksekçe bir yerden bir depo sayesinde borularla potansiyel enerjisiyle çok rahat götürebilirsiniz bu depoyu gidilecek yerin yükseltisinin üstüne koymanız yeterli ancak o suyu oraya çıkartmak :) orası biraz zor. benden bukadar

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri