rölenin kontak uclarının tespiti

arkadaslar rölenin kontak uçlarını nasıl tespit ederim üstünde yazmıyor.24 v röle çift kontak.ölçü aletiyle ama nasıl bilmiyorum.hangisi normalde açık hangisi hareketli felan öneriler

Kontaklar Normalde Kapalı(NK), Normalde Açık(NA) olarak isimlendirilirler. NK kontağı Normal konumda yani röleye enerji verilmemişken kapalı olduğundan üzerinden enerji geçebilir.NA ise açık olduğundan enerji geçemez.Röle enerjilenir ve kontaklar konum değiştirirse. NK → Açılır NA → Kapanır .Böylece enerji geçen NK açık hale gelir enerji geçişi durmuş olur.NA ise kapanır ve üzerinden enerji geçer.İstenilen yük kontrol edilir.

Röleler Bir den fazla kontaklı olabilirler.Yani içerisin de NK ve NA kontaklarda çok sayıda olabilir. her bağlantı noktasına pin denir 2 enversör kontaklı röle 8pinlidir,3 enversör kontaklı röle 11pinlidir,4 enversör kontaklı röle 14pinlidir.

Çift kontak dediğine göre rölenin bir ucunda 2 tane, diğer tarafta da 6 tane pin olması gerekiyor. Diğerlerine uzak olan 2 pin, rölenin bobin uçlarıdır. Bu uçlara 24V tatbik ettiğinde kontak seslerini duyarsın. Madem rölenin üzerinde model bilgisi yazmıyor, o zaman diğer taraftaki 6 adet bacağı ölçü aletinin kısadevre kademesinde kontrol etmen gerekiyor. İstersen tam >burada< sorunun cevabı görsel olarak var. Kolay gelsin

aynı o resimdeki gibi iki tane ayrı bobin ucu var.3-3 karsılıklı kontaklar var birde dediğin adreste anlatmamıski hiç:)
arkadaslar lütfen yardımm:)

ölçü aletinde ölçücem tamam da nasıl ölçücem

Moderatör tarafında düzenlendi:
2 enversör kontaklı bir rölenin hangi ikisi NC hangi ikisi NO hangisi ortak uç bulamıyorsan kusura bakma ama bu işlerle hiç uğraşma derim.

bilmemek suç değil arkadasım yazma o zaman buraya..!!

genelde ortadakiler ortak uçlardır çift kontaklı rölelerde ölçü bunları tespit etmen için ölçü aletini buzzer kademesine al ve ortak uçlardan bir tanesine tut ve diğer ucunu herhangi alt veya üst kontak uçlarına tut sesli uyarı aldıkların normalde kapalı (yani NC ) uyarıalamadıkların ise normalde açık kontaklarıdır umarım bu bilgiler yardımcı olur çoksıkıntı çekersen bana markasını gönder rölenin sana daha iyi yardımcı olabilirim

benim bahsttğim rölenin normal rölelerle alaksı yok çok farklı ve çok eski tabi sen bunu anlayamassın pasha.benim elektrki bilgim seni 5e katlar bunu bil böyle..!

çalış dostum saol tsk ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri