Rölenin doğru yeri hakkında

notist

Üye
Merhaba,

evimdeki güvenlik kameralarını 12 V DC adaptörle besliyorum. Ancak kameraları bir röle ile uzaktan denetlemek istiyorum.
Röleyi adaptörün girişine mi yoksa çıkışına mı koymalıyım. Bilimsel olarak hangisi doğrudur. Bilenlerden yardım rica.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Benzer bir sistem kullanıyorum. Röle ile güneş panelinden veya şebekeden besliyorum. Böylece kesintilerden daha az etkileniyorum. Siz tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? Sadece sistemi kapatıp açacaksanız hiç farketmez. Yine de adaptörün DC12V tarafına bağlamak daha güvenli. Akıllı bir priz varsa AC220V tarafa takılmalı.

Benzer bir sistem kullanıyorum. Röle ile güneş panelinden veya şebekeden besliyorum. Böylece kesintilerden daha az etkileniyorum. Siz tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? Sadece sistemi kapatıp açacaksanız hiç farketmez. Yine de adaptörün DC12V tarafına bağlamak daha güvenli. Akıllı bir priz varsa AC220V tarafa takılmalı.

Cevap için teşekkür.
Amacım sadece kameraları gerektiğinde devreye almak veya devreden çıkarmak. Röle 12 V tarafında olursa güvenli ama, adaptör her daim şebekeye bağlı kalacak, sakıncalı mıdır, sarfiyat söz konusu mudur, ısınma ihtimali var mı ? v.s. endişelerim var.

Cevap için teşekkür.
Amacım sadece kameraları gerektiğinde devreye almak veya devreden çıkarmak. Röle 12 V tarafında olursa güvenli ama, adaptör her daim şebekeye bağlı kalacak, sakıncalı mıdır, sarfiyat söz konusu mudur, ısınma ihtimali var mı ? v.s. endişelerim var.
Yükte olmayan cihazlar için tüketim çok füşük seviyelerdedir. Yine de o konuda endiçeniz varsa 220v tarafa bağlayabilşrsiniz. Uzaktan ne şekilde kontrol etneyi düşünüyorsunuz? Eğer ortamda internet bağlantısı varsa akıllı prizlerle aç kapat yapılabilir. Ya da röleyi kontrol için esp8266 tabanlı kartlarla kontrol edilebilir. Ya da solar şarj cihazında belli bir voltta gücü kes şeklinde ayarlanabiliyor.

ESP 32 + Telegram ile zaten ev içinde çok sayıda noktayı uzaktan kontrol edebiliyorum, bunu da araya sıkıştırırım.
220 tarafa bağlamak daha doğru olacak herhalde.
İlgine teşekkür ederim. ESP 32 konusunda gerekirse yardımlaşabiliriz.

Ben de bir kaç yöntemle NodeMCU ve ESP-01 ile uzaktan kontrol prototip sistemler kurdum. En son google firebase real-time database ile yaptım. Daha önce kodlarıyla birlikte paylaştıklarım vardı. Siz de bu tür uzaktan kontrolleri paylaşırsanız başkaları da faydalanmış olurlar.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/firebase-ile-esp8266-üzerinden-veri-okuma.142286/post-923513
Elbette,
Projeyi tamamlayıp test ettikten sonra memnuniyetle paylaşırım.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri