Rölenin ayakları sabit kalsın

darbe rolelerinın fiziksel boyutları öyle büyük değil aslında... röleyi farklı bi yere montajlayıp butonla uzaktan kontrol edebiliyorsunuz.

olmadı aşağıdaki link üzerinden araştın:

Evet bu videoyu izledim. Bir fikir verdi. Ama kontrol kartını da beslemek gerekiyor

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ilk mesajda arkadasin belirttigi mekanik kilitlemeli röle yi aliexpressten bulmaya calısıcam. Sanırım başka bir çözüm yok.

kimsede dememiş normal rölenin açık kontakları ile mühürleme yap diye.

no ve com ucu olan her röleyi mühürlersin. kontaktördeki mantık ile aynı.

Arkadaş enerji olmadığı halde de rölenin konumunun sabit olmasını istiyor ki ben ondan mekanik kilitli röle önerdim . Yoksa burada otomatik kumandanın mühürleme mantığını bilmeyen teknik elemanın olmasını düşünemezsiniz herhalde . Yoksa bırakıp gidelim forumu :)

Arkadaş enerji olmadığı halde de rölenin konumunun sabit olmasını istiyor ki ben ondan mekanik kilitli röle önerdim . Yoksa burada otomatik kumandanın mühürleme mantığını bilmeyen teknik elemanın olmasını düşünemezsiniz herhalde . Yoksa bırakıp gidelim forumu :)

üstadım önerdiğiniz latching röleler şahane ama kontrol için iki buton kullanılması gerekiyor. jog buton (kademeli) kullanılsa bile mühürlemeli devreden nerdeyse hiç farkı yok. uygulaması da meşakatli. arkadaş için değil ama benzer uygulama yapacaklar için darbe rölesi kullanmak daha yerinde olacaktır. tabi tek butonla çekip bırakacak elektronik bi devrede kullanılabilir.

klasik start stop ile mühürleme devresi kurulabilir fakat start verildiğinde mühürleme yapar devre enerjisi kesildiğinde de role normal konumuna döner. bu istenmeyen bi durum.

@Under Ground'ın önerdiği latching röleler ise mühürlendikten sonra devre enerjisi kesilse de konumunu kaybetmiyor.

Her cevap yazdığınızda birşeyler öğreniyorum arkadaşlar. Benim perde devresi için mühürleme sartmis mesela onu yeni kesfettim.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri