Rölenin ayakları sabit kalsın

mustafasc

Üye
Merhaba arkadaşlar bir önceki başlığımda bahsettiğim konuyu daha basite indirgiyerek tekrar sormak istiyorum.

8 ayaklı bir röle var. Bunun bobin ayaklarına elektrik verince anahtar yer değiştiriyor açık olanlar kapalı kapalı olanlar açık konuma geçiyor bunu biliyorum.

Elektriği kesince eski konumuna geri dönüyor. Peki bunu sabit nasıl yaparım. elektrik verdiğimde yer değiştirsin elektriği kestiğimde sabit kalsın. Tekrar elektrik verdiğimde terkar yer değiştirsin çektiğimde sabit kalsın.

Böyle bir devre elemanı var mı ? Yoksa da nasıl yaparız.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba arkadaşlar bir önceki başlığımda bahsettiğim konuyu daha basite indirgiyerek tekrar sormak istiyorum.

8 ayaklı bir röle var. Bunun bobin ayaklarına elektrik verince anahtar yer değiştiriyor açık olanlar kapalı kapalı olanlar açık konuma geçiyor bunu biliyorum.

Elektriği kesince eski konumuna geri dönüyor. Peki bunu sabit nasıl yaparım. elektrik verdiğimde yer değiştirsin elektriği kestiğimde sabit kalsın. Tekrar elektrik verdiğimde terkar yer değiştirsin çektiğimde sabit kalsın.

Mekanik kilitlemeli röleler var . Hem kilitleme hem kiliti açma , yani set reset devreleri var ( Çift röle bobinli ) . Biraz karıştırmanız lazım katalogları. Piyasa da pek döngüsü olan bir malzeme değil. Latching relay diye de geçiyormuş.

Son düzenleme:
Mekanik kilitlemeli röleler var . Hem kilitleme hem kiliti açma , yani set reset devreleri var ( Çift röle bobinli ) . Biraz karıştırmanız lazım katalogları. Piyasa da pek döngüsü olan bir malzeme değil. Latching relay diye de geçiyormuş.
Teşekkürler. Evet ilk denemede pek birşey bulamadım.

Devreye "İmpuls" role ilave edip kontaktörünüzün bobin ucunu impuls role çıkışından besleyin.
Aşağıdaki örnek bağlantı devresini kendi devrenize göre adapte edebilirsiniz.
Örnek İmpuls role ve Kontaktör bağlantısı:
impuls role ve kontaktör bağlantısı.JPG

Benim devrem 12v lük dc motor çalıştıracak. Bu impuls röleler yüksek amperli büyük ve maliyetli parçalar. Benim amacına göre değil.

Arkadaşlar bu devre zebra perde kontrol edecek. Pencerenin yanına minicik dekoratif bir kontrol kutusuna koyup çift taraflı bantla yapistiricam. Sigorta kutusu gibi birseyin içinde durmayacak. Mikro switch kadar birşey lazım bana..

darbe rolelerinın fiziksel boyutları öyle büyük değil aslında... röleyi farklı bi yere montajlayıp butonla uzaktan kontrol edebiliyorsunuz.

olmadı aşağıdaki link üzerinden araştın:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri