Röle Test Cihazının Muadili Devreyi Nasıl Oluştururum?

hademhano

Üye
arkadaşlar bana röleye akım trafosu gibi bilgi gönderecek devre lazım yardımcı olursanız sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
konuyu biraz açarmısınız? Röleden kastınız nedir mesela?

yüksek gerilimde kısa devre akımlarında akım trafosundan gelen bilgiyi röle okur ve rölede kesiciyi açtırır.

Bahsettiğiniz durum, sekonder koruma diye bilinir. Çok çeşitli yöntenlerle değişik korumalar yapılır. Röle marka modellerine göre bağlantı şekilleri değişmekte. Genel bağlantı şekillerinin bulunduğu bir konu mevcut:
https://www.kontrolkalemi.com/forum...kelerinde-olcu-trafolari-sekonder-koruma.html
Oradan kitabı da indirebilirsiniz.
Ben 3 Aşırı akım, bir toprak ve bir trafo koruma bağlantı şemasını bu mesaja ekliyorum. Tamamını, linkini verdiğim konudan indirebilirsiniz.
Rahmetli Haldun Büyükdora'nın emeğine sağlık...

Ekli dosyalar

• 8 3AA+Top ve tr zati kor. Bağlama şeması.pdf
    279.3 KB · Görüntüleme: 74
anlatamadım ben bahsettiğpin kitabıda biliyorum sadece bana akım trafosu olmadan röleye akım trafosu gibi davranıp röleye bilgi gönderen bir devre(makine ) lazım..

Röle testi için kullanacaksınız sanırım. Size akım kağnağı devresi lazım (Yani röle test cihazı).

evet ama bildiğiniz gibi röle test ciHAZLARI BİRAZ PAHALI BANA BASİT BİR DEVRE LAZIM ÇÜNKÜ ELİMDE RÖLE.RÖLE PANOSU VAR
SİZCE BÖYLE Bİ ŞEY BULABİLİRMİYİM

Araştıracağım. Bir defa röle testi yapmıştık. Ama devre, dediğiniz gibi küçük bişey değildi. Aşağı yukarı 100x40x40 ebatında bir sandık içindeydi. Ön panelde propların gireceği yuvalar vardı, akım ayarlanan yerler vardı hassas sayıcı vardı. Röleye uygulanan akım değerine göre kaç milisaniyede açtığını gözteriyordu (Ramazan günü ve iftar vakti yakın oldğu için fazla dikkat etmemiştim.).
Eski bir cihaz olduğu için ebatı büyüktü sanırım. Yeniler osiloskop boyutunda.

röle test cihazlarının fiyatları 10000 dolarlardan bahsediliyor ama mutlaka onun muadili olan basit daha az hasas olan cihaZLAR VARDIR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

sayın hademhano bende bir röle testçisiyim ve freja300 kullanıyorum biliyorum 50 bin euro altında değil bu cihazlar. Bu fiyatlardan dolayı ben de böyle bir devre yapmayı düşünmekteydim. El ele verirsek başarırız diye düşünüyorum. Şimdi elimde hazır devre yok ancak basit ayarlı bir akım kaynağının çok da zor olmadığı kanaatimdeyim. Örneğin 220V gerilim kaynağının faz ucuna bir potansiyometre bağlarsak bu kaynağı ayarlı hale getirebiliriz. Bu potansiyometrenin de çıkışına sabit bir 22ohmluk bir direnç bağladığımızda bu devreden 0-10A arası ayarlı bir akım geçirebiliriz. Şöyle yapalım 220V faz ucunu potansiyometreden geçirdikten sonra 22ohmluk dirence bağlayalım ve direncin çıkışını akım probu olarak kullanalım. Nötr noktası yine kaynağın nötr noktasını kullanacağız. bunu 3 faz için de yapabiliriz. Böylece 3 fazlı bir akım kaynağımız olur ve test cihazından farkı akımların açıları ile oynayamayız ancak genlikleri ile oynayabiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri