Röle termik kondansatör bağlantı uçları!!!???

Bosch KSV52621NE 2 kapılı eski model derin donduruculu statik buzdolabımda DANFOSS NL serisi R 600 gazlı motor var... Soğutma performansında biraz kayıp var ama uzun zamanda olsa iyi soğutuyor... Termostat çalışıyor ancak yeniden kalkışta motor tam devreye girmiyor. Islık sesi var. Motorun çalışma sıcaklığı ortama göre 45-55 derece arası... 1-2 saat fişten çekip tekrar taktığımda motor çalışıyor... 5 MF lık daimi kondansatör takmayı düşünüyorum. Yararı olur mu? Eğer yararı olacaksa Tek parça Termik Rölenin üst kısmında N ve S uçları var. Kondansatör (kutupsuz) uçları buralara mı bağlanacak?... Acil dönüşler için çok çok teşekkür ederim. İlginizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 20221119_150757.jpg
    20221119_150757.jpg
    169.5 KB · Görüntüleme: 31
  • 20221114_173909.jpg
    20221114_173909.jpg
    261.1 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG-20221114-WA0002.jpg
    IMG-20221114-WA0002.jpg
    137.5 KB · Görüntüleme: 32
Bosch KSV52621NE 2 kapılı eski model derin donduruculu statik buzdolabımda DANFOSS NL serisi R 600 gazlı motor var... Soğutma performansında biraz kayıp var ama uzun zamanda olsa iyi soğutuyor... Termostat çalışıyor ancak yeniden kalkışta motor tam devreye girmiyor. Islık sesi var. Motorun çalışma sıcaklığı ortama göre 45-55 derece arası... 1-2 saat fişten çekip tekrar taktığımda motor çalışıyor... 5 MF lık daimi kondansatör takmayı düşünüyorum. Yararı olur mu? Eğer yararı olacaksa Tek parça Termik Rölenin üst kısmında N ve S uçları var. Kondansatör (kutupsuz) uçları buralara mı bağlanacak?... Acil dönüşler için çok çok teşekkür ederim. İlginizi bekliyorum.

muhtemelen hiç bi yararı olmayacak.

M ve S uçlarına bağlayacaksın

M ve S uçlarına bağlayacaksın

Ustadim buyuk ihtimalle bu motorda faz farki induktif sargiyla saglaniyor. yani kondansator kullanilmiyor. eger tahmin ettigim gibiyse kondansator baglamak faz farkini tamamen yok edeceginden motor hic calismayacaktir. Eger orijinali kondansatorluyse baglanacak kondasator 4 µF 320V olmali ve fotodaki N-S yatay eksendeki kutuplara baglanmalidir vesselam.

Burada görünen role ptc tipi yol verme.

Ptc soğuk iken yardımcı sargiya akim akıyor ve ana saygıyla beraber yol veriyor.

Ptc ısınınca yardımcı sargı akımı düşüyor motor ana sargı ile devam ediyor.

Bence de kondansator konulması uygun değil. Uzun sürede yardımcı sarginin kavrulmasina neden olabilir.

Motor kalkış yapmıyor ise ptc role bozuk demektir. ( sargilar sağlam ise ) ptc değiştirilerek denemek lazim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri