Röle Sorunu

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar.

Mikrodalga firin trafosundan amatör bir pil punta makinesi yaptim. Zamanlayıcıyi da aliexpressten aldım.

Zamanlayıcinin icinde 5v ile çalışan 125v 20a lik bir röle var. Bir süre kullandiktan sonra bu röle bozuldu. Aynisindan aldım ama yine bozuldu. Yani takılı kalıyor yapışıyor.

Bizim Şebeke 235 v. Cekilen akim 4-5 amper civarında . Normalde bu rölenin bu akima dayanmasi gerekmez mi?

Röleler üzerinde yazıldığı gibi 20a değil mi acaba?

Zamanlayıcınin ve rölesinin görüntüsü bu sekilde

Screenshot_2019-03-20-21-04-47.jpgIMG_20190320_211107.jpg

kardeş nacizane büyük tip 12v 16 amper yada oto elektrikçilerin kullandığı 30 amper röle kullanmanı tavsiye ederim rölecinin günahını almak istemem ama resmini gösterdiğin o röleler sürekli 20 amper taşımaz gibi küçük geldi bana ...kolay gelsin...
röle.png
röle1.png

Son düzenleme:
kardeş nacizane büyük tip 12v 16 amper yada oto elektrikçilerin kullandığı 30 amper röle kullanmanı tavsiye ederim rölecinin günahını almak istemem ama resmini gösterdiğin o röleler sürekli 20 amper taşımaz gibi küçük geldi bana ...kolay gelsin...
Ekli dosyayı görüntüle 52882Ekli dosyayı görüntüle 52883

Ben de röleden suphelendim hocam aynen. Ikidir bozuluyor. 5 li almistim neyse ki. Cihazin icinde yer yok sıkış tepiş yapmışlar. Aynı ebatta da daha güçlü bulmak mesele. Varsa da bilmiyorum.

Mecburen ayrica daha güçlü bir röleyi ayri ekleyip tetiklemeyi bu zamanlayıcı ile yapacağım.

Ayri bir röle de ekleyerek denedim ama sürekli tetikleme yaptı. Onu ayri beslemeye çözebilirim büyük ihtimalle.

Bir sorun var. Sekonderi kisa devre ettirerek kisa süreli bir ölçüm yaptım ve primerden 16 amper çektiğini gördüm. Bu durumda bana en az 20 amperlik bir röle lazım . Garanti olsun diye 40 amper otomobil rölelerinden almayı düşünüyorum ama onlar hep 12v dc için üretiliyor. 220 şebeke geriliminde problem oluşturur mu acaba?

Otomotiv röleleri 220 voltta o üzerinde yazan akıma dayanmaz. Burada bence solid state relay (SSR) kullanmalısın bu senin işini görecektir.

Otomotiv röleleri 220 voltta o üzerinde yazan akıma dayanmaz. Burada bence solid state relay (SSR) kullanmalısın bu senin işini görecektir.

Dediginiz gibi en sağlami o galiba. Ssr almadan önce son kez şu röleyi de deneyeceğim. Yine yapisma olursa artik mecburen ssr alacağım.

Bu rolenin de datasheetini bulamadım ama karşılığı bir rölenin datasheetinde 16 amper yazıyordu.

images.jpeg

yoksa elinizde bir tane kondansatör alın,
röle trafo girişi 220v tarafında aç kapa yapıyor değil mi
trafo girişlerine paralel bağlayın, faydası olması lazım

girişi 220 volt olduğu için, 400 voltluk falan kutupsuzlar var onlardan, kapasite ne kadar yüksekse iyi olur sanırım

EC-MPP-CBB21-CBB22-474J-400V-Capacitor.jpg_350x350.jpg

yoksa elinizde bir tane kondansatör alın,
röle trafo girişi 220v tarafında aç kapa yapıyor değil mi
trafo girişlerine paralel bağlayın, faydası olması lazım

girişi 220 volt olduğu için, 400 voltluk falan kutupsuzlar var onlardan, kapasite ne kadar yüksekse iyi olur sanırım

EC-MPP-CBB21-CBB22-474J-400V-Capacitor.jpg_350x350.jpg

Aynen hocam 220 tarafında ac kapat yapıyor. Milisaniye düzeyinde açıp kapatıyor. Bu kapasitörlerden var elimde yüksek olanını ekeyecegim en kisa zamanda.

karadvt ben yukarıda diyeceğimi dedim son karar sana kalmış...oto rölesi resmini paylaştığım röle dene gör uğraşma boşuna...

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri