Röle ile Çift Yönlü 12 V DC Motor Sürme

Şemada bağlantıların nasıl yapılacağı gayet açık. Muallakta bir konu yok. devrede kullanılan malzemeleri tanımıyor, pinlerini tesbit edemiyorsanız devreyi yapabilmenizin imkanı yok, malzemeleri tanıyan ve şema okumayı bilen bir elektronikçiye götürün yapsın.
Hocam bu devreye gız kontrol devresını nadıl baglarız?motorun hızını kontrol etmek ıcın

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hocam bu devreye gız kontrol devresını nadıl baglarız?motorun hızını kontrol etmek ıcın
Sizin istediğiniz, kalp'in içerisine akciğeri yerleştirmek gibi birşey olur. Ya da, akciğer ile karaciğeri iç içe sokalım ortaya gri ciğer çıkaralım gibi..
Motor hız kontrolü ayrı bir devre dir.
İlla aynı kart üzerinde bulunsun diyorsanız, aynı plaket üzerinde iki ayrı devreyi kurabilirsiniz

hocam dogrusunu sız bilirsiniz tabiikide.benim hic anlayışım yok bu işlerden.ama burda anlatdıgınız devreyı yaptım sayenızde allah razı olsun.motor her ıkı yone calışıyor saat gıbı.ama hızı cox.bende araşdırdım ınternetden hız kontrol devresı satın aldım.işde nasıl ve neresıne baglasamda calışdırırım dıye kafayı bozdum düşünmekden.
DSC_0017.jpg
DSC_0018.jpg

Bır bu konudada yardımcı olursanız sankı Türkiye Azerbaycan sınırlarını kaldırmış olduk ;) canı gönülden saygı ve selamlar

Son düzenleme:
hocam dogrusunu sız bilirsiniz tabiikide.benim hic anlayışım yok bu işlerden.ama burda anlatdıgınız devreyı yaptım sayenızde allah razı olsun.motor her ıkı yone calışıyor saat gıbı.ama hızı cox.bende araşdırdım ınternetden hız kontrol devresı satın aldım.işde nasıl ve neresıne baglasamda calışdırırım dıye kafayı bozdum düşünmekden.Ekli dosyayı görüntüle 58203Ekli dosyayı görüntüle 58204
Bır bu konudada yardımcı olursanız sankı Türkiye Azerbaycan sınırlarını kaldırmış olduk ;) canı gönülden saygı ve selamlar
Ve aleykümselam.
12 volt adaptörünüzden çıkan enerjiyi motor devir kartı girişine bağlayın.
Motor devir kartının çıkışını hazırladığınız yön kontrol devresine girin.
Bu şekilde istediğiniz değerde voltajı yön kontrol kartına ve oradan da motora gönderebilirsiniz ancaaaak..
Rölenin belli bir çalışma voltaj aralığı vardır. Adı 12 volt röle diye geçer ama, örneğin 10-15 volt arası değerlerde çalışıyor olabilir.. (Bunu örnek olarak verdim. 8'e 20 de olabilir, 7'ye 18 de olabilir. Tam bilgiyi röle marka modelini girerek internetten araştırabilirsiniz. Ama her şeye rağmen şunu diyebilirim ki, motor devrini bu şekilde ve bu yön kontrol devresi ile çok fazla düşüremezsiniz.)
15 voltun üstüne çıkarsanız röle bobinleri yanabilir çünkü dayanabileceğinden fazla voltaj vermiş olursunuz.
10 voltun altına inerseniz, bu kez de röledeki bobinlerin gücü azaldığı için kontakları çekmez ve sizin motor yön kontrol devreniz çalışmaz.

Kardeş Azerbaycan'a selamlar :). Yön düğmesi ve pil arasına hız kontrol kartını bağlayın, öncelikle istenen yönü seçin sonra hız verin ve motor durmadan sakın yönü değiştirmeyin.

Ve aleykümselam.
12 volt adaptörünüzden çıkan enerjiyi motor devir kartı girişine bağlayın.
Motor devir kartının çıkışını hazırladığınız yön kontrol devresine girin.
Bu şekilde istediğiniz değerde voltajı yön kontrol kartına ve oradan da motora gönderebilirsiniz ancaaaak..
Rölenin belli bir çalışma voltaj aralığı vardır. Adı 12 volt röle diye geçer ama, örneğin 10-15 volt arası değerlerde çalışıyor olabilir.. (Bunu örnek olarak verdim. 8'e 20 de olabilir, 7'ye 18 de olabilir. Tam bilgiyi röle marka modelini girerek internetten araştırabilirsiniz. Ama her şeye rağmen şunu diyebilirim ki, motor devrini bu şekilde ve bu yön kontrol devresi ile çok fazla düşüremezsiniz.)
15 voltun üstüne çıkarsanız röle bobinleri yanabilir çünkü dayanabileceğinden fazla voltaj vermiş olursunuz.
10 voltun altına inerseniz, bu kez de röledeki bobinlerin gücü azaldığı için kontakları çekmez ve sizin motor yön kontrol devreniz çalışmaz.
Hocam aynen anlatdıgınız gibi oldu.yön kontrolü 24v rölelerle yaptım.şimdide lazım hıza ındırdıyımde bu seferde röleler calışmadı))demekkı yapacax bişey yok.tekraren dikkatinize,bizede ayırdıgınız zaman icin cok teşekürler hocam
Kardeş Azerbaycan'a selamlar :). Yön düğmesi ve pil arasına hız kontrol kartını bağlayın, öncelikle istenen yönü seçin sonra hız verin ve motor durmadan sakın yönü değiştirmeyin.
Aleykum selam :)bu soyledıyinde mantıklı kardeş ama tek yön icin degil her iki yön icin aynı hızda calışması lazım.anlaşılan olucak bır şey degılmiş.yinede dikkatin icin teşekkür ederim.Allah siz kardeşlerimizi korusun

Son düzenleme:
Yav kardes niye olmuyor ayni mantikta akulu arabalar çalışıyor, bu konulara girerek oradaki semalari gor incele.

Yav kardes niye olmuyor ayni mantikta akulu arabalar çalışıyor, bu konulara girerek oradaki semalari gor incele.
Her türlü denedim.hız kontrol devresi yalnızca tek yöne calışdırdı motoru.aksi yöne olmadı.

Endüktif sensör ile sürebilimiyiz acaba yardımcı olabilirmisiniz.

Selam arkadaslar bi tasarimda ben yapiyorum anlayan bilen arkadaslar yazarsa sevinirim 12 volt silecek motoru sag yonde donup a limit sivicine degdikten sonra sola donup b sivis e degdiginde 3 saniye beklemesi gerekiyor diger karsisindaki motor da ayni srkilde bu bekleyen motorun aksine calisip a noktasindaki sivice degip tekrar b noktasina donup limit sivice degip onun beklemeye gecmesi gerekiyor anlayacaginiz 2 adet 12 v silecek motoru bagli ayni hareketi yapacaklar sadece biri beklerken digeri calisacak boyle bi duzenek yapilabilirmi simdiden cok tesekurler
Not: motorlarin + ve - uclari degistirildiginde ters duz donus yapiyorlar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,973
Kullanıcılar
449,620
Son üye
runo_18

Yeni konular

Geri