Röle ile Çift Yönlü 12 V DC Motor Sürme

reversible-dc-motor-using-2-relays-gif.47550

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bilgi paylaştıkça çoğalmakla beraber, bilgi değerlidir. Çoğaldıkça değeri düşer.
Sonuna kadar Haklısınız hocam. Bu konuyla ilgili bir arkadaşa yardımcı olmaya çalıştım. Nasıl anlattıysamda beceremedi. Artık gerçekten yorulduğum için yazmayı kestim çünkü elektronik hakkında hiçbir şey bilmediği gibi birde ukala ukala yazıp bilgiçlik taslıyordu. . Cevap vermedim diye mail atmış, YARDIMCI OLSAN GEBERİR MİYDİN diye... Gel de çık şimdi işin içinden

Otomasyonca58 Devre şemsını verebilirmisin

Sonuna kadar Haklısınız hocam. Bu konuyla ilgili bir arkadaşa yardımcı olmaya çalıştım. Nasıl anlattıysamda beceremedi. Artık gerçekten yorulduğum için yazmayı kestim çünkü elektronik hakkında hiçbir şey bilmediği gibi birde ukala ukala yazıp bilgiçlik taslıyordu. . Cevap vermedim diye mail atmış, YARDIMCI OLSAN GEBERİR MİYDİN diye... Gel de çık şimdi işin içinden
Demek ki hayırlısı buymuş yapamamasıymış ... Vardır bunda da hikmet kendinizi üzmeyin.

Hocam devreyi yaparak çalıştırdım. Sizin eklemiş olduğunuz röle lerden elimde olmadığı için elimdeki mevcut bir adet çift kontaklı röle kullandım. İki adet SPDT switch mevcut. Motor ileri hareketi mühürleme için bir tane BT138 Triyak kullandım. Triyak gate ucunu tetiklemek için araya bir adet te 1 Kohm luk direnç koydum. Sistem şu an tam istediğim gibi çalışıyor. Devreyi olustururken sizlerin vermiş olduğu şemalar dan faydalandım. İlginiz için tekrar teşekkürler.
yaptığınız devrenin şemasını gönderirmisiniz hocam.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri