Röle ile Çift Yönlü 12 V DC Motor Sürme

Hocam nasıl teşekkür etsem azdır. Allah razı olsun. Senin de işin gücün rast gelsin.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hocam devre elemanlarını bugün aldım. Akşam deneyeceğim. İnşallah yerlerini, yönlerini karıştırmam. Burdan haber vereceğim sizlere

IMG_20181019_160844.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 48992
Bu devreyi de deneyebilirsiiz.
Simülasyon için linke tıklayın: http://tinyurl.com/ybpyzq4e
Bu da aynı devre çalışma şekli: http://tinyurl.com/y85ehmt4

simulasyon linkine tıkladığınızda açılan pencerede BAŞLAT a tıklayın, motorun ileri yönde dönmeye başladığını mavi renk ile göreceksiniz.

"ileri giderken baskı uygulanacak ilk switch" yazan yerdeki kontağa basın, motorun geri dönmeye başladığını kırmızı renk ile göreceksiniz.

"Geri döndüğünde stop ettirecek switch" yazan yerin üstündeki kontağa basın, motorun durduğunu göreceksiniz.

Kolay gelsin.

Bu arada Elmas röle değil, EMAS röle :) ve fiyatları baya baya yüksek

Bu arada Belirteyim. Yeni gönderdiğim devrede kullanacağınız röle emas değil.
İlk devrede gördüğünüz EMAS RÖLE 11 pin.

En son resmini ve linkini gönderdiğim devre de, 8 pin çift kontak röle kullanmanız gerekiyor çünkü ikinci gönderdiğim devre o röleler üzerinden çizilmiş.

Hocam bu devreyi yaptım ama sanırım yanlış bağladım. Çünkü switch e basınca sadece motor tek yöne dönüyo ve swith ten elimi çekince motor duruyo. Durmayıp devam etmesi gerekiyor;(;(;(

switch ile kısa anlık tetik verebiliyorum. bunun röleyi tutuklu bırakması için mühürleme mi yapacağım??

Arkadaşlar elinde programı olan biri lütfen bi devre şeması çizip bi de malzeme listesi yazabilir mi? Vallahi çözemiyorum kendimi aptal gibi hissediyorum. Biliyorum size çok basit geliyor ama bana sanki dünyanın en zor şeyi gibi. Bana bi devre şeması bi de malzeme listesi olsa ben işi çözecem ama yok ilerleyemiyorum. Knuyu açan kişi işi çözmüş ama devre şemasını çizmeden öğreneceğini öğrenip forumdan kaybolmuş.

Hocam devre elemanlarını bugün aldım. Akşam deneyeceğim. İnşallah yerlerini, yönlerini karıştırmam. Burdan haber vereceğim sizlere

Ekli dosyayı görüntüle 49003
Malzemeleri doğru almışsın ama bağlantıları yanlış yapmış olmalısın. Devre şemasına bakarak bağlantıları kontrol etmeni tavsiye ederim. Çizimde mühürleme var zaten.

Malzemeleri doğru almışsın ama bağlantıları yanlış yapmış olmalısın. Devre şemasına bakarak bağlantıları kontrol etmeni tavsiye ederim. Çizimde mühürleme var zaten.
motor2 (1).PNG

switch ile kısa anlık tetik verebiliyorum. bunun röleyi tutuklu bırakması için mühürleme mi yapacağım??

Arkadaşlar elinde programı olan biri lütfen bi devre şeması çizip bi de malzeme listesi yazabilir mi? Vallahi çözemiyorum kendimi aptal gibi hissediyorum. Biliyorum size çok basit geliyor ama bana sanki dünyanın en zor şeyi gibi. Bana bi devre şeması bi de malzeme listesi olsa ben işi çözecem ama yok ilerleyemiyorum. Knuyu açan kişi işi çözmüş ama devre şemasını çizmeden öğreneceğini öğrenip forumdan kaybolmuş.

bu çizimin çalışma simülasyonu ---> TIKLA

Bende cift kontakli role var triyak bt 138 ve 1kohm var.bunu nasil yapacam.Daha genis şemasini paylasirmisiniz

Son düzenleme:
Abicim sema verildi tesekkurler.ama velakin anlamiyorum ki.anlasaydim yapardim.baglantisini yapamadim

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri