RÖLENİN SAĞLAMLIK KONTROLÜ

1579aaa

Üye
Rölenin normalde açık ve normalde kapalı kontaklarının dijital ölçü aleti ile sağlamlık kontrolünü anlatabilecek arkadaş varmı

buzzer konumuna al c-nc uçları arasına dokunduğunda ötmeli, c-no uçları arası ötmemelidir. Sonra kaç voltluk röle ise besleme gerilimini uygula ilk kontrolün tam tersi sonuç alman lazım...

Dosutum c den kasıt anlayamadım?? Ayrıca birde bunukontaktör için düşünürsek ölçü aletini buzzer konumuna alıp 220 verirsek bobinlere ölçü aletine zararı olmazmı

c--> common yani ortak uç
nc--> normally common yani röle besleme gerilimi yokken kısa devre
no--> normally open yani röle besleme gerilimi yokken açık devre
şimdi röle demişsin kontaktör dememişsin. bu sağlamlık kontrolünü röle kontaklarında herhangi bir bağlantı olmadığını varsayarak anlattım. çıplak kompanent sağlamlık kontrolü.
kontaktör için farklı şekilde yapman lazım. sen nasıl bir sistemde neyi kontrol etmek istiyorsun açıkca yazarsan yardımcı olmaya çalışırım. yani panoya takılı aktif konumda olan bir kontaktör mü ?

dostum okulda deney setlerinde kullandığımız montajlı kantaktörler ama yaptığımız devrelerde hoca arızayı bulmayı bize bırakıyor doğal olarak bende öğrenmedim daha önce böyle bir şey burdan öğrenmeye çalısıyorum yani kontaktörün normalde açık ve normalde kapalı uçlarının ölçü aleti ile sağlamlık kontrolü

Sağlamlık kontrolü yapabilmen için devrede enerji olmaması gerekir.

rolenın kontrolu ıcın olcu aletını ohm konumuna getır -olcu aletının ıkı ucunu deydır nekadar ohm gostercek..şimdi rölenın com ucuna bi tanesını dığer ucunada önce nc ve a1 ucuna enerji vererek sonra no kontağına değdir .. eğer sorun yoksa rolede okuduğun değer ohm dusuk cıkması lasım yanı ılk basta bırıbırıne deydırdığın değer gibi rölr kontağı arktan dolayı gecırmeye bılır bunu bu yontemle bulabılırsın arızayı inşallah anlamısındır (rolenın kablolarla devreye bağlıysa onlardanda ohm alabılır)dikkat et

Ölçü aletine hiçbirşey olmaz merak etme ;)

iyide rölede 5 tane uç var hngisi nc hangisi no ????

cSLe1.jpg

https://forum.donanimhaber.com/role-nin-ayak-baglantisi-yardimi--19123782

Normalde açık-normalde kapalı (NC-NO) kontaklarıyla ortak olan 3. kontak ucu, tıpkı hayali çizilmiş bir üçgenin köşelerinde gibidir, besleme ucu olan kısmı ise, bu üçgenin sağ ve solunda ayrı (Simetrik kalan) bağlantılarıdır, karıştırmamak için böyle düşünüp (ezberinizde) tutarsanız, eminim ki hiç unutmazsınız. Ters çevrilen bir mini röledeki en doğru bağlantı uçlarını ben bu şekliyle çok daha kolay hatırlıyorum. Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri