Question Sigortalar arası faz dağıtım kablosu kaçlık olmalı

Mutfağın sigortası atıp duruyordu. Bugün gittim yeni sigorta aldım, değiştirdim, ilk defa baktım sigorta kutusuna.

Sigortalar arasındaki faz'ı yani elektrik hattını bakır kablolarla dağıtmışlar. Kabloların plastiği yok. Hem tehlike arz ediyor hem de elektrik arkı yapabilir.

Fazı kendim tekrardan dağıtacağım ama kaçlık kablo kullanmak lazımdı onu unuttum. Özellikle stantarta uygun kablo olması lazım.

Lisede öğretmişlerdi ama unuttum çok zaman geçti üzerinden...

Yani yapmak istediğim
1. sigorta - 2. sigorta - 3. sigorta ... sigortaların faz girişlerini birbirlerine plastik kablı kablo ile bağlamak. Şu an sigortalar birbirine bakır tel gibi kalın bir şeyle bağlı. Bu şekilde durması ark yapması ya da elektrik çarpması gibi durumlar ortaya çıkarır diye tedirgin oluyorum ben önemli değilim de aileme sıkıntı olur.

Bu arada elektrik bilgim pek iyi değil biraz anlaşılmaz anlattım kusuruma bakmayın..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ha ek olarak arkadaşlar, sigortalara giren kablolar plastik kablı. Sigortaların 1 girişine giren kablolar bakır kabsız. Yani sigortanın birisine ana elektrik kablosunu bağlamışlar. Ondan diğer sigortalara dağıtmışlar ama bakır kablo ile yani kabsız kablo ile..

Sigorta atma sorununuz çözüldü mü ?

ana elektriği kestikten sonra, sağlam bir elektrik bandı yardımı ile atlama için kullanılan çıplak bakır atlamaların üzerini güzelce izole etseniz ?

Sigorta atma sorununuz çözüldü mü ?

ana elektriği kestikten sonra, sağlam bir elektrik bandı yardımı ile atlama için kullanılan çıplak bakır atlamaların üzerini güzelce izole etseniz ?

O da geldi aklıma ama kabloları o kadar kısa tutmuşlar ki, bugün yeni sigortayı takana kadar ne çektim. Biz taşınmadan önce yapılmış. Aceba bi bizimkisi mi böyle yoksa böyle mi yapılıyor her yerde? 2,5 kablo aslam olmaz mı?

4lük iyidir ama iki kablo birden girmez sigortaya diyorsan, 2,5 da idare eder, elektrikli soba falan varsa orası kalın olsa iyi olur

Bence ellemeyin, içini kimse açmadığı için tehlike olmaz. Vidaların sıkılığını kontrol edin yeter. Ama içime sinmiyor diyorsanız amenna. Elinizden geliyorsa siz yapın ama dikkatli olun. Kablo 4 lük olsun. Elektriği kesin ve kabloları yerine oturtup vidaları iyice sıktığınızdan emin olun. Yoksa daha vahim bir durumla karşılaşırsınız. Riske almak istemiyorum diyorsanız iyi bir usta çağırın.

Bence ellemeyin, içini kimse açmadığı için tehlike olmaz. Vidaların sıkılığını kontrol edin yeter. Ama içime sinmiyor diyorsanız amenna. Elinizden geliyorsa siz yapın ama dikkatli olun. Kablo 4 lük olsun. Elektriği kesin ve kabloları yerine oturtup vidaları iyice sıktığınızdan emin olun. Yoksa daha vahim bir durumla karşılaşırsınız. Riske almak istemiyorum diyorsanız iyi bir usta çağırın.

Elektrik elektronik lisesi mezunuyum ama bildiklerim teori. Ne yazık ki stajımızı resmi bir kurumda yaptığımız ve alakasız işlerle uğraştığımız için tesisat bilgim iyi değil. Bugün aldığım sigortayı taktım, 3 sigortanın bakır telleri çıkmıştı iyice yerine oturttum sıkıntısız tüm evin elektriği çalışıyor.

Daha vahim durumlar derken ne olabilir mesala ona da önlen alayım?

Merak ettiğim husus sigortalar arası bağlantı neden çıplak bakır tel ile yapılmış?

Bir de sanırım o kablo 2,5 luk.

Neyse işe başlayana kadar idare eder sanırım, olmazsa elektrikçi bi arkadaş var onu çağırayım parası neyse vereyim halletsin...

Babamın maddi durumu pek iyi değil bu aralar..

Kablolar gevşek kalırsa ark yapar ve sigortayı yakar, evi yakması içten bile değildir. İşin vehameti burada.
Aradaki köprü kablosu kısa olduğu için uçlarını açmak zordur. Elektrikçi kolayına geleni yapmış. Çıplak damarla köprü atmış.

Kablolar gevşek kalırsa ark yapar ve sigortayı yakar, evi yakması içten bile değildir. İşin vehameti burada.
Aradaki köprü kablosu kısa olduğu için uçlarını açmak zordur. Elektrikçi kolayına geleni yapmış. Çıplak damarla köprü atmış.

Anladım teşekkür ederim. O zaman ben elektrik bandı ile kapatmaya çalışayım ya da 4 lük kablo alayım ama sigortaya sığır mı bilmem orasını.. Sigorta nın etrafında yanacak bir şey yok çok şükür ama uyarınızı dikkate alacağım. Yapabilirsem yapayım yapamazsam elektrikçi arkadaşa rica edeyim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri