Python bilimsel hesaplamalar için neden Matlab'dan daha iyi

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Python bilimsel hesaplamalar için neden Matlab'dan daha iyi başlıklı bir yazı okudum.

Buradaki yazıya göre Python sunduğu numpy, matplotlib, mahotas, skimage, ve sklearn gibi kütüphanelerle Matlab'a yetişmiş hatta geçmek üzere deniliyor.

İlginç bir yazı okumanızı tavsiye ederim.

https://metarabbit.wordpress.com/20...s-better-than-matlab-for-scientific-software/

Aslına bakarsan daha iyi falan değil ikisi de aynı işi yapıyor. Farkı ise MATLAB çalışırken çok fazla RAM ve işlemci gücü istiyor. Bunun sebebi ise arka planda bir çok toolbox'ın çalışması. Bir diğer neden ise MATLAB fiyat olarak bakıldığında bir ev kullanıcısı veya orta ölçekli bir firma satın alamaz. Ancak üniversiteler, Aselsan, TAI vs gibi büyük firmalar kullanıyor. Aynı durumlar göz önüne alındığında Python'ı ise okuma yazma bilen ve bilgisayarı olan herhangi bir çocuk indirebilir, kullanabilir. Buradaki kullanabilirlikten kartım tabiki interenette kaynak var deneyebilir vs. Ben her ikisini de kullandığım için bu yorum yapabiliyorum. MATLAB'ın GUI'si ve Simulink özelliği sayesinde Python ile kıyaslamak biraz absürt kaçıyor. Ama olaya fiyat, ulaşılabilirlik vs girdiği zaman, Evet python mantıklı bir seçim

Python'un Matlab'a göre iyi olduğu yönleri gerçek bir programlama dili olması, C gibi dillerle etkileşime geçebilmesi ve açıp kaynak koda bakabilmeniz olarak özetlemişler.

Ben türetme ('convolution') integralini anlamak için matplotlib kullandım. Oldukça hoşuma gitti.

Python'un Matlab'a göre iyi olduğu yönleri gerçek bir programlama dili olması, C gibi dillerle etkileşime geçebilmesi ve açıp kaynak koda bakabilmeniz olarak özetlemişler.

Ben türetme ('convolution') integralini anlamak için matplotlib kullandım. Oldukça hoşuma gitti.

Hocam bu dediğiniz MATLAB'da da yapılıyor. Simulink içinde blokseti var. Hatta hem integrator yöntemini hemde türev alma yöntemini belirleyerek sample ayarlamasıda yapılıyor. Yanlış anlamayın söylediklerinize karşı çıkmak vs değil. Amacım sadece birbirlerine göre üstünlüklerini belirtmek, aslında birinin GUI özelliği olmasından kaynaklı size görsellik ve rahatlık sunması. Diğerinin ise açık kaynak olmasından dolayı esneklik sunması.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri