pwm ile asenkron motor çalıştırma

qazi

Üye
arkadaşlar pwm ile asenkron motor çalıştırmak istiyorum yardımcı olurmusunuz asenkron motor a 3 faz şeklinde dc 40-50 v verilerek calısacak yardımlarınızı bekliyorum bilen ustalardan

Genç dostum sen hızlı gitmeye çalışıyon, ama bazı açılardan bu iyidir. Ama iş başarısız olunca aynı oranda kötü olur.
  • Gerçekte asenkron motorlar 3 faz sinüs sinyalleri ile 50hz de çalışması için tasarlanmıştır.
  • Asenkron motorların hızını değiştirmek için, faz farklı sinüs frekansları uygulaman gerekir.
  • Mikrokontrolörlerle sinüs eğrisi elde etmen için sinüs kodu işleyen mikrokontrolöre volt/frekans oranı sabit kalacak şekilde pwm ile uygulatman gerekir.
  • Motorlar herzaman aynı yükte kalmazlar bazen volt/frekans oranını yükseltmen gerekir.
  • Frekansı sen üreteceğin için ilk önce Şebeke ac elektriğini düzleştirip dc hale çevirmen gerekir.
  • MOTORPWMPWRIMG.jpg

• Sonra çıkışlarda resimdeki gibi IGBT ler ile voltaj aç kapa yapılarak kontrol edilir.
  • 30220.gif
  • Çıkış şeklide bu resimdekinden üç adet ve faz fakı olacak şekilde olmalı.
  • Eğer sen asenkron motora doğrudan dc elektrik verirsen (bu genelde motora fren yaptırmak için az miktarda dc volt verilir.) bana göre motoru yakarsın.
  • Hadi bakalım kolay gelsin.

ingilizcen varsa pwm ac motor driver olarak aratırsan çok fazla kaynak var nette...

güzel paylaşım arkadaşlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri