pwm dimmer

doddorap

Üye
arkadaşlar bir konuda yardımınızı istiyorum.arduino dan pwm sinyali göndererek voltage kontrolü yapmak istiyorum yani voltaj dimmeri ama pwm ile kontrol edilsin.potansiyometre kullanmak istemiyorum. örneğin 250 voltu düşürüp 100 volt elde etmek istiyorum .. bir kaç devre buldum ama işe yaramadılar ne önerirsiniz?

Ac dimmer yapmaya çalıştığınızı düşünerek, gerilim cinsi ac olduğundan pwm ile bu tip bir kontrol gerçekleştiremezsiniz. Bunun yerine faz açısı kontrolü denilen bir metodla, sinüsün sıfır geçişlerini yakalayıp uygun açılar da tristör veya triac gibi bir yarı iletkeni kontrol etmeniz gerekir.

Ac dimmer yapmaya çalıştığınızı düşünerek, gerilim cinsi ac olduğundan pwm ile bu tip bir kontrol gerçekleştiremezsiniz. Bunun yerine faz açısı kontrolü denilen bir metodla, sinüsün sıfır geçişlerini yakalayıp uygun açılar da tristör veya triac gibi bir yarı iletkeni kontrol etmeniz gerekir.

Bu konuda eksik ve yanlış bilgilenmeniz var.

PWM ile dimmimg yapılır ve gayet de verimli çalışır.

Mesajınızda bahsetmiş olduğunuz dimleme yöntemi, literatürde Leading Edge Dimming olarak geçer ve kuyruktan tetiklemeli olarak çalışır. Resiztif yükler için kullanılan oldukça ekonomik ve kolay dimleme yöntemidir. Kapasitif ve endüktif yüklerde problemlidir.

Kapasitif ve endüktif(Resiztif yüklerde de oldukça verimli çalışmaktadır) yükler için tercih edilen dimleme yöntemi Trailing Edge Dimming olarak geçer ve Mosfet/IGBT/GTO (GTO ların tıkama akımları yüksek ve maliyetleri fazla olduğu için fazla tercih edilmemektedir) yapılmaktadır. IGBT fiyatlarının oldukça düşmesi ve kapasitelerinin oldukça artması sebebi ile genellikle tercih edilen yöntem IGBT olmaya başlamıştır. Yüksek güçlerde üretimi sıkıntılı( biz henüz 500w üzerinde, istediğimiz verimi alamadık)

Lütfen nette Trailing Edge Dimmer olarak aratın, oldukça detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Detay bilgi isterseniz, aklınıza takılan noktalarda yardımcı olabilirim.

Mesajınızda bahsetmiş olduğunuz dimleme yöntemi, literatürde Leading Edge Dimming olarak geçer ve kuyruktan tetiklemeli olarak çalışır. Resiztif yükler için kullanılan oldukça ekonomik ve kolay dimleme yöntemidir. Kapasitif ve endüktif yüklerde problemlidir.

Kapasitif ve endüktif(Resiztif yüklerde de oldukça verimli çalışmaktadır) yükler için tercih edilen dimleme yöntemi Trailing Edge Dimming olarak geçer ve Mosfet/IGBT/GTO (GTO ların tıkama akımları yüksek ve maliyetleri fazla olduğu için fazla tercih edilmemektedir) yapılmaktadır. IGBT fiyatlarının oldukça düşmesi ve kapasitelerinin oldukça artması sebebi ile genellikle tercih edilen yöntem IGBT olmaya başlamıştır. Yüksek güçlerde üretimi sıkıntılı( biz henüz 500w üzerinde, istediğimiz verimi alamadık)

Lütfen nette Trailing Edge Dimmer olarak aratın, oldukça detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Detay bilgi isterseniz, aklınıza takılan noktalarda yardımcı olabilirim.

Bahsettiklerizden haberdarım, konuyu açan arkadaş ardunio diye başlayınca tutupta arkadaşa igbt sürmekten bahsetmek yerine en yaygın kullanım olan tristör-triac gibi yarı iletkenlerden bahsetmeyi tercih ettim.

İgbt konusunda da ne gibi bir sıkıntı yaşadınız bilmiyorum ama ben VLA500-01 driver ile yüksek akımlı bir çok uygulama yaptım ve sıkıntı yaşamadım, kullanmadıysanız eğer tavsiye ederim.

Bina Yönetim Sistemleri üreten bir firmamız var ve ürünlerimizden bir tanesi Universal Dimmer.
Universal olduğu için standart tasarım ve sistem ile iş yürümüyor ve güç büyüdükçe sorunları ekonomik olarak çözmek zorlaşıyor.
6KVA dimmer da ürettik fakat özel proje idi. Son kulanıcıya hitap edecek standart ürün haline getirmek isteyince, ekonomik olarak 500W üzerini üretmekte sorun yaşıyoruz. Özellikle kapasitif yükler için ısı sorunumuz var.
Bu konuda öneriniz var ise memnuniyetle dinlemek isterim...

Açıkçası konu ac olduğun da igbt li uygulamalarım olsa da, gönlüm her zaman tristörden yanadır. Çünkü tristör çok dayanıklı bir yarı iletkendir, bazen gücünün 10 katına kadar ani akım picklere dayanır. Teknoloji aynı zaman da tristör cephesinde de geliştiğinden, günümüz de yeni seri olmak şartı ile ( örneğin ixys mca serisi ) daha ekonomik ve daha yüksek akım kapasitesine sahip tristör-tristör moduller üretilmektedir. Dikkat ettiyseniz kompanzasyon sistemlerinde de bütün firmalar tristör kullanır.

Hatta bir uygulamda tristör-tristör modüller ile 25kVAR lık 3 adet şönt reaktörü faz açısı kontrol etmiştik, yıllardır sorunsuz çalışmaktalar.

Kapasitif yüklere gelince. bu yükün baş belası olma sebebi akım karakteristiğinin 90 derece ileri de olmasıdır. Bu yüzden kontrol metodunu daima bu kurala göre şekillendirmek gerekmektedir. Şu an saha da testleri süren kompanzasyon da kullanmak amaçlı kondansatör sürücülerim bulunmakta ve tristör alt yapısındalar, şu ana kadar çok şükür bir sıkıntı çıkmadı.

Bir de yüksek akım uygulamaların da pulse trafosu kararlılığı arttıran bir etkendir.

Fakat konu dc olduğun da igbt gerçekten mükemmel çözümdür.

Geçmişte farklı yük tipleri için farklı güçlerde sürücüler(IGBT/MOSFET/Triac vb ) ürettik ve oldukça hakim olduğumuz bir konu.
Sorunlar Uiversal olunca başlıyor. Aslında sorun demiyelim, ekonomik bir şekilde çözmek problem haline geliyor. Maliyet sorun olmadığı takdirde daha yüksek güçlerde ve Universal dimmer üretebiliyoruz ve gayet sorunsuz çalışıyor.
Sorunların özeti;
-Ekonomik olmuyor,
-Universal çalışmalı.

Bu konuda konuşalım. Triac vb sistemleri değil.

Üniversal ürünler benim tarzım değildir ve sizin de dediğiniz gibi daima sorun vardır merkezin de. Ben uygulamaya dönük direk tasarım taraftarıyımdır.

arkadaşlar dc den bahsediyorum ac değil

Merhabalar pwm ile ir dimmer yapmaya çalışıyorum. Kafama takılan soru şu : Şebek sinyali ile senkron şekilde pwm 'i nasıl üreteceğim. Yani sıfır noktasında yakaladığım sinyalin tam sıfır noktasını yakaladığım an pwm başlamalı. Bunu nasıl yapabilirim. Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri