push butonla makina çalıştırmak

sinkotan2

Üye
Arkadaşlar kolay gelsin
Benim bir sorum olacak.
Oto yıkama makinasına bir pano yapmak istiyorum.Panoya start ve stop push butonlar koymak istiyorum.startta bastığında çalışacak stopa bastığında duracak.bu sistemde nasıl bir yol izleyerek yapmam gerekir.
herkese kolay gelsin.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Resim deki gibi muhurleme yaparsan Starta bastığında motor çalışır Stop a bastığındada durur.Mantığı start butonuna bastığımızda M1 in normalde kapalısı üzerinden motor çalışır tabi bu arada M0 kontaktorumuzde Kapanır start butonundan elinizi cekseniz dahi M0 kontaktoru üzerinden devre kendini tamamlayacaktır.Stop butonuna bastığımızda ise M1 in normalde kapalısı açılacak ve M0 kontaktoru atacaktır Dolayısıyla motora enerji ileten yol açık devre olacaktır.Umarım yardımcı olmuşumdur kolay gelsin

muhurleme.jpg

kardeş burada M1 diye tabir ettiğin nedir.bunu anlayamadım.
sağol

M0 ve M1 diye tabir ettiğim elemanlar kontaktorlerdir.M1 de stop butonuna bağlı olarak çalışan kontaktordur

yapacağınız devrede kaç fazlı motor kullanacaksın. motorun etiketini gönderirsen sana ayrıntılı olarak devre şemasını ve kurulumunu anlatabilirim. sakın tek başına bööyle bir iş yapma anladığım kadarı ile sen daha önce hiç böyle bir iş yapmamışsın

http://www.veppa.com/scs/doc.php?lng=tr&cont=3

burda mühürleme yazan yere bas devreyi göreceksin 3 fazlı motor için ama bu devrede sadece temsilidir. uygulamada böyle değildir

Moderatör tarafında düzenlendi:
mustafatemel kardeş yapacağım motor 3 fazlı.
bu şemayı gönderirmisin sana zahmet kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri