pt100 ve termokulp önerileri

kubilay46

Üye
Kolay gelsin Arkadaşlar bir tesisin ortam ısısını ölçerek soğutma işlemi yapacağım termokulp kullandım ama iyi bir sonuç vermedi normal termostatla arasında 3-4 derece fark var çok geç tepkime veriyor ya eksik ölçüyor ya fazla ölçüyor j tipi temokulp kullanılmıştır ayarları herşeyi tam ama termokulp bu projede s71200 kullandım ve 4 lü tc modül kullandım ama çok sapma var onun yerine 3 uçlu pt100 kullansam bu sapmayı giderebilirmiyim tabi rs485 tranmitterler le daha önce başka bir tesis yaptım orada sonuç bire bir ölçüm yapıyor ama fiyatları çok pahalı o yüzden önerileriniz nedir burada ölçeceğim sıcaklık aralığı 0-35 derce arası bir scala aralığı var ya tc modülü rtd modülü ile değiştireceğim önerileriniz nedir
ayrıyeten 2 bölge 18.5 gösterirken diğer 2 bölge 13.2 derece gösteriyor fakat ortamdaki ısılar birbirine çok yakın 18,5 ölçtğümüz bölge termometreyle ölçtüğümüzde 21,4 gösteriyor
kablo mesafeleri ise en uzağı 40 metre var yok kanlo ise normal kablo 2x0,75 bu kablonun yerine liycy kablo kullansam sorun çözülürmü

Son düzenleme:
Dusuk sicakliklarda yuksek dogruluklu olcum yapabilecegin sensor elbette PT-100 dur. Elbette 3 uclu kullanirsan kablo boyundan kaynaklanacak hatali olcumlerin de onune gecmis olursun. Bir diger alternatifin de NTC sensorlerdir. Daha ekonomik olan NTC ile 0,3 derece hassasiyetle olcum yapilabilmektedir.

Daha önce bir makinanın soğutma suyu sıcaklığını ölçen bir ntc arızalanmıştı ve ilk bulduğum ntc yi yerine taktım. Mükemmel çalıştı. Su sıcaklığı 10 derece civarında.

Selamlar..

İklimlendirme sektörünün içindeyim ancak sensörler konusunda çok derin bilgi sahibi değilim.

Şöyle söyleyeyim bazı ptc yada ntc sensörler çok hızlı tepki vermiyorlar. sıcaklık değişiminde tam değere ulaşması biraz zaman alıyor. Birde ortamın homojen sıcaklığa ulaşması için iç ortam hava değişimi 7 değişim sağlanmalı.

Uygulamada bende pt100 kullanılmasını tavsiye edebilirim.

Dusuk sicakliklarda yuksek dogruluklu olcum yapabilecegin sensor elbette PT-100 dur. Elbette 3 uclu kullanirsan kablo boyundan kaynaklanacak hatali olcumlerin de onune gecmis olursun. Bir diger alternatifin de NTC sensorlerdir. Daha ekonomik olan NTC ile 0,3 derece hassasiyetle olcum yapilabilmektedir.

Sayın malikenes

Şu an yapacağım proje tam netleşmesede elimdeki termometreler -50 dereceye kadar ölçüm yapabiliyor. Yapacağım proje bir üniversitede fizik bölümündeki bir arkadaşımın ricası üzerine gelişiyor. Cihaz düşük sıcaklıklarda yarı iletkenlerin karakteristiğini ölçecekler. Bu noktada,

ölçüm yapmak istediğim sıcaklık değeri -200 ve altı -260 lara kadar eğer düşündüğüm sistemle inebilirsem ölçüm yapmam gerekiyor. Bu noktada bu sıcaklıkları hangi sensörle hangi teknikle ölçebilirim bilginiz var mı? Yukarıda düşük sıcaklık uygulamasında doğru ölçümlerden bahsetmişsiniz daha önce hangi derecelere kadar inen sistemlerde çalıştınız PT100 ile inilebilen en düşük sıcaklık nedir?

saygılar.

Kolay gelsin Arkadaşlar bir tesisin ortam ısısını ölçerek soğutma işlemi yapacağım termokulp kullandım ama iyi bir sonuç vermedi normal termostatla arasında 3-4 derece fark var çok geç tepkime veriyor ya eksik ölçüyor ya fazla ölçüyor j tipi temokulp kullanılmıştır ayarları herşeyi tam ama termokulp bu projede s71200 kullandım ve 4 lü tc modül kullandım ama çok sapma var onun yerine 3 uçlu pt100 kullansam bu sapmayı giderebilirmiyim tabi rs485 tranmitterler le daha önce başka bir tesis yaptım orada sonuç bire bir ölçüm yapıyor ama fiyatları çok pahalı o yüzden önerileriniz nedir burada ölçeceğim sıcaklık aralığı 0-35 derce arası bir scala aralığı var ya tc modülü rtd modülü ile değiştireceğim önerileriniz nedir
ayrıyeten 2 bölge 18.5 gösterirken diğer 2 bölge 13.2 derece gösteriyor fakat ortamdaki ısılar birbirine çok yakın 18,5 ölçtğümüz bölge termometreyle ölçtüğümüzde 21,4 gösteriyor
kablo mesafeleri ise en uzağı 40 metre var yok kanlo ise normal kablo 2x0,75 bu kablonun yerine liycy kablo kullansam sorun çözülürmü

Slm. J tipi termokupullar yüksek ısı ölçümleri için kullanılmaktadır. -200 +800 dereceler sağlıklı çalıştığı alanlar brülör ve cehennemlik alanlarıdır. ortam sıcaklıklarında sağlıklı bilgi almanız mucize olacaktır.
Benim önerim Pt100 ve buna bağlı olarak RTD modülü kullanmanızdır.

Aynı sıkıntıyı İtalya da bir iklimlendirme odası kurulumunda yaşadım onun için bu kadar net konuşuyorum.

Slm. J tipi termokupullar yüksek ısı ölçümleri için kullanılmaktadır. -200 +800 dereceler sağlıklı çalıştığı alanlar brülör ve cehennemlik alanlarıdır. ortam sıcaklıklarında sağlıklı bilgi almanız mucize olacaktır.
Benim önerim Pt100 ve buna bağlı olarak RTD modülü kullanmanızdır.

Aynı sıkıntıyı İtalya da bir iklimlendirme odası kurulumunda yaşadım onun için bu kadar net konuşuyorum.
Evet dediğiniz doğru çok sağlıklı çalışmıyor maliyet açısından fazla olmasa 0-10 yada 4-20 ma çıkış veren sensörler daha sağlıklı ölçüyor ama maliyet açısından rtd modülü uygun gibi görünüyor

NTC sensorlerle -50 derecelere kadar olcum yapabilirsiniz. Daha dusuk sicakliklar icin
Pt-100 kullanmalisiniz, Pt-100 ile -200 dereceye kadar olcum yapabilirsiniz.

Termokupl da kablolama çok önemlidir. Ek en az olmamalı . her yapilan ekte ortam sıcaklığına göre potansiyel fark oluşur bu da yanlış ölçüm yapmamiza neden olur. ek yapilacaksa aynı renk kablo birbiri üzerine burularak yapilmali. Isı kontrole yussuk kullanmadan bağlanmalıdır. Uzatma kablosu termokupl kablosundan olmalıdır. Katalogda kompanzasyon kablosu diye geçiyor. Yine de mevcut ısıdan sapma varsa . kalibrasyon parametresinden + yada - değer verilebilir. Mesela OmronE5CN de EnS parametresi. Termokupl yada termo elemanın dışı metal muhafaza olduğundan isinip sogurken gecikme olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri