Pt100 ve Arduino

Neden ki😅
Yani 15 metre yani 150 metrenin onda biri.
Açıkcası her sensöre arduino yerleştirip bunları slave yapıp nodemcu master ile toplama fikri aklıma yattı biraz böylece ileride hem başka sensörler ekleyebilirim hem de uzaktan erişim gibi fırsatlarım olabilir böyle bir plan mümkündür değil mi?

Tabi ki mümkün ve akla en yatkın olanı budur. Ben evin her odasına bir sıcaklık ve co2 sensörü, buzdolabına bir sıcaklık sensörü bağladım ve bunların hepsi esp8266 ile çalışıyor. Master olarak bir tane back-up bataryayla çalışan bir esp32 var. Senelik 30 lira hosting ücreti vererek evi her daim uzaktan izleyebiliyorum. Hatta basit bir android yazılımı sayesinde dakikada bir evdeki sensörleri otomatik kontrol edip limit dışıysa uyarı alabiliyorum. Ben evi kabloya boğmamak için aletleri wifi ile haberleştirdim daha kararlı ve wifi olmadan çalışması için rs485 ve kablo yoluyla haberleşmek en mantıklısıdır.

Tabi ki mümkün ve akla en yatkın olanı budur. Ben evin her odasına bir sıcaklık ve co2 sensörü, buzdolabına bir sıcaklık sensörü bağladım ve bunların hepsi esp8266 ile çalışıyor. Master olarak bir tane back-up bataryayla çalışan bir esp32 var. Senelik 30 lira hosting ücreti vererek evi her daim uzaktan izleyebiliyorum. Hatta basit bir android yazılımı sayesinde dakikada bir evdeki sensörleri otomatik kontrol edip limit dışıysa uyarı alabiliyorum. Ben evi kabloya boğmamak için aletleri wifi ile haberleştirdim daha kararlı ve wifi olmadan çalışması için rs485 ve kablo yoluyla haberleşmek en mantıklısıdır.
Alan büyük oldugu için malesef her yere wifi götüremem ama nodemcu'nun olduğu yere koyarsam hallolur sanırım. Yardımınız için çok teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar
Kapalı bir yapının birkaç noktasının sıcaklığını ölçmek istiyorum. Arduino ile max31865 ve 3 kablolu pt100 sensör kullanarak sağlıklı ölçümler yapabilir miyim? En uzak noktanın kablo uzunluğu yaklaşık 150 metre civarında oluyor.
Datasheetine de şematik yapısına bakınca ürün 3 kablo üzerinden kablo direncini tolere edilecek şekilde tasarlanmış. çünki üzerinde sensör için akım kaynağı bulunmakta. Bu da sensörünüzde o mesafeden rahatça kullanabilirsiniz anlamına geliyor.

Datasheetine de şematik yapısına bakınca ürün 3 kablo üzerinden kablo direncini tolere edilecek şekilde tasarlanmış. çünki üzerinde sensör için akım kaynağı bulunmakta. Bu da sensörünüzde o mesafeden rahatça kullanabilirsiniz anlamına geliyor.
Cok teşekkür ederim ama rs485 kullanmaya karar verdim.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri