pt100 analog devre

Merhaba
pt 100 ile 500 santigrat dereceye kadar termostat yapmam gerekiyor. Mikroişlemci kullanmak istemiyorum. Aslında lcdye de ihtiyacım yok sadece pot ile sabit sıcaklığa ayarlayabileyim yeter. İnternette araştırma yaptım fakat bu tip bir şemaya denk gelemedim. Yardımcı olursanız. İlginize şimdiden teşekkür ediyorum.

pt100 ile opamplı bir kıyaslayıcı devre yapıp arzu edilen sıcaklıkta bir röleyi devreye alan ya da devreden çıkaran bir tasarım yapabilirsiniz. Biraz dc devre analizi, biraz temel elektronik.

Aşağıdaki devreden faydalanarak bir şeyler yapabilirsiniz. Şemada NTC kullanılmış. NTC yerine PT100 bağlanabilir. Bu haliyle röle soğukta röle çeker. PT100 datasheetine bakıp iiçinden geçebilecek max. akım değerini dikkate alın ki sensör zarar görmesin.
image001.png

Merhaba hızlı cevabınız için çok teşekkürler. Tam olarak sorunum max 450-500 santigrat derece ölçebilecek bir devre yapmam gerekiyor.İllaki PT 100 kullanmak zorunda değilim hatta +/- 20 dereceye kadar hata payı da çok sorun olmaz. Bu hususta ısı ayarlı havyalarda 400 dereceye kadar ayarlanabiliyor . Fakat içinde hangi sensör kullanıldığını bulamadım. Bu durumda termokupl dışında tavsiye edeceğiniz bir sensör var mıdır? Teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri